
Zakaz importu zboża z Ukrainy przedłużony przez kraje przyfrontowe

Jest piątek, 25. sierpnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Kraje przyfrontowe przedłużają zakaz importu zboża z Ukrainy
Pięć państw przyfrontowych: Polska, Bułgaria, Węgry, Rumunia i Słowacja wypracowały wspólne stanowisko dotyczące produktów rolnych z Ukrainy. Informacje o porozumieniu przekazał dziś minister rolnictwa Robert TELUS. Zdaniem ministra rolnictwa państwa jednogłośnie uznały, że należy przedłużyć zakaz importu zboża z Ukrainy do końca 2023 roku. Obecnie unijny zakaz obowiązuje do 15 września.
„Wypracowaliśmy wspólne stanowisko, które przedstawimy na najbliższej Radzie. To stanowisko ma trzy podstawowe punkty” – poinformował minister TELUS. Jeden z punktów dotyczy przedłużenia do końca 2023 zakazu importu zboża do Polski, Bułgarii, Węgier, Rumunii i Słowacji, a także dopłat do tranzytu zboża oraz „uelastycznienia” dla poszczególnych krajów towarów, które nie będą mogły zostać importowane. W przypadku Polski mają to być m.in. maliny.
UE wprowadza nowe regulujące dla platform cyfrowych
Dzisiaj weszło w życie nowe prawo unijne regulujące działanie platform cyfrowych. 19 dużych platform i wyszukiwarek internetowych działających w Unii Europejskiej – które mają co najmniej 45 mln aktywnych użytkowników miesięcznie – muszą sprostać nowym wymaganiom dotyczącym m.in. moderowania treści. Nowe unijne przepisy są konsekwencją wprowadzenia w 2022 roku unijnego aktu o usługach cyfrowych (DSA). Na liście restrykcji są m.in. Amazon Store, Apple AppStore, Facebook, X (dawniej Twitter), Wikipedia, YouTube, czy Google.
Nowe wymagania zmuszają platformy do wprowadzenia łatwiej dla użytkowników. Użytkownicy będą mogli m.in. łatwo zgłaszać nielegalne treści, a „platformy będą musiały przetwarzać takie zgłoszenia z należytą starannością”; reklamy nie będą wyświetlane na podstawie wrażliwych danych użytkownika (takich jak pochodzenie etniczne, poglądy polityczne lub orientacja seksualna); platformy będą musiały zapewnić wysoki poziom prywatności, ochrony i bezpieczeństwa osób małoletnich. W przypadku niewywiązania się z nałożonych obowiązków koncernom grozi kara nawet do 6 proc. ich rocznych obrotów handlowych. Krytycy regulacji obawiają się, że może ona zostać wykorzystana do cenzurowania treści w internecie pod pretekstem walki z „mową nienawiści” i dezinformacją.
Protesty w Bangladeszu w rocznicę deportacji Rohingya z Mjanmy
25 sierpnia mija 6 lat od przymusowej deportacji z Mjanmy ponad 740 tys. Rohingya (muzułmańskiej grupy etnicznej zamieszkującej północną Birmę), co nastąpiło w wyniku przemocy ze strony birmańskiej junty wojskowej. Rohingya uciekli do sąsiedniego Bangladeszu, gdzie stworzono największy na świecie obóz dla uchodźców.
Dziś w Bangladeszu, w pobliżu granicy z Mjanmą, zorganizowano kilka protestów. Uchodźcy obchodzą „Dzień Ludobójstwa” domagając się sprawiedliwości, a także bezpiecznej i dobrowolnej repatriacji do swoich domów w Mjanmie. „Żądamy zwrotu obywatelstwa od Mjanmy. To nic nowego, byliśmy i jesteśmy obywatelami Mjanmy” – powiedział agencji AFP Kamal HUSSAIN, lider społeczności Rohingya. Bangladesz i Myanmar pracują nad pilotażowym programem powrotu Rohingya do swoich domów. Organizacje ochrony praw człowieka wskazują jednak na to, że warunki powrotu Rohingya do Mjanmy cały czas nie są bezpieczne.

Powstania śląskie – insurekcje inne niż wszystkie
Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze
Max-Erwann GASTINEAU: Jak Francuzi postrzegają Polskę?

Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jan ŚLIWA
