Popołudniowe Espresso: Kontrole na granicy polsko-słowackiej przedłużone

Kontrole na granicy polsko-słowackiej przedłużone

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 2. listopada, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Polska przedłuża kontrole na granicy ze Słowacją

Kontrole na granicy ze Słowacją zostały przedłużone o 20 dni, o czym poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz KAMIŃSKI. Tymczasowe kontrole wprowadzono w trybie pilnym 4 października 2023 roku. Obecne rozporządzenie precyzuje, że kontrole potrwają co najmniej do 22 listopada 2023 roku. Dokument reguluje również zasady przekraczania przejścia dla pieszych w Zwardoniu.

Celem wprowadzenia kontroli granicznych jest przeciwdziałanie nielegalnej migracji ze szlaku bałkańskiego. Po wprowadzeniu kontroli granicznych, przy wjeździe do Polski  ze Słowacji sprawdzany jest dowód osobisty lub paszport. Kontrole graniczne mogą trwać maksymalnie dwa miesiące, a więc do 3 grudnia.

UE zakazuje firmie Meta wykorzystywania danych osobowych do celów reklamowych

27 października Europejska Rada Ochrony Danych (EROD) zakazała firmie Meta Platforms przetwarzanie i gromadzenie danych osobowych użytkowników w celu tworzenia reklam behawioralnych. Zakaz ma obowiązywać na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) – podał serwis Reuters. Sposób, w jaki Meta aktualnie przetwarza dane osobowe, jest niezgodny z przepisami obowiązującymi w EOG. Nad egzekwowaniem zakazu Zakaz egzekwować będzie irlandzki organ ochrony danych, ponieważ siedziba firmy Meta znajduje się w Dublinie. Firma ma dwa tygodnie na podjęcie działań.

Jak przekazała agencja Reuters, podobny zakaz od 7 sierpnia stosowany jest na firmę Meta przez Norwegię. Zakaz ten wygasa jednak 3 listopada, dlatego norweski organ do spraw ochrony danych Datatilsynet zwrócił się z wnioskiem do EROD o wydanie podobnego zakazu. 1 listopada firma Meta zapowiedziała, że zaoferuje użytkownikom subskrypcję, która będzie zgodna z przepisami obowiązującymi w EOG

Papież FRANCISZEK potwierdza udział w szczycie klimatycznym w Dubaju

W wywiadzie dla dziennika pierwszego programu włoskiej telewizji publicznej papież FRANCISZEK potwierdził, że pojedzie do Dubaju na konferencję klimatyczną COP28,. „Myślę, że polecę 1 grudnia i będę do 3 [grudnia]. Będę tam trzy dni” – poinformował Franciszek.

FRANCISZEK będzie pierwszym w historii papieżem uczestniczącym w szczycie klimatycznym. Osobiste zaproszenie do wzięcia w nim udziału wystosował do papieża FRANCISZKA sułtan Ahmed AL-DŻABERA. Zaproszenie miało miejsce podczas osobistej audiencji 11 października.

Prof. Piotr CZAUDERNA
Co znaczy umrzeć?

Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze

Karol SAMSEL: Czy młodzi czytają i znają literaturę? 

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 2 listopada 2023