Agaton KOZIŃSKI: Pakt migracyjny, tortury skruchy i mefistofelowska koniunkcja Tuska
Agaton KOZIŃSKI

Agaton KOZIŃSKI

Pakt migracyjny, tortury skruchy i mefistofelowska koniunkcja Tuska

Europa swojej przeszłości nie postrzega jako źródła dumy, wiarygodności i inspiracji, lecz jedynie jako brzemię, które musi dźwigać – i za które musi ciągle przepraszać. Bez zmiany tego paradygmatu nigdy nie uda się realnie zmierzyć z problemem nielegalnej migracji.

Andrzej KRAJEWSKI: Małe furtki do wielkiej zmiany. Pakt migracyjny
Andrzej KRAJEWSKI

Andrzej KRAJEWSKI

Małe furtki do wielkiej zmiany.
Pakt migracyjny

Pakt migracyjny zupełnie nie jest tym, czym się wydaje. To kolejny z symptomów obumierania w Europie liberalnej demokracji. Schodzącej z dziejowej sceny, ponieważ nie przystaje do nowych czasów.

Prof. Chantal DELSOL: Kryzys migracyjny, czyli wnioski z upadku Cesarstwa Rzymskiego
Prof. Chantal DELSOL

Prof. Chantal DELSOL

Kryzys migracyjny, czyli wnioski z upadku Cesarstwa Rzymskiego

Bardzo wielu Europejczyków wpada dziś w przerażenie, rodzaj nieposkromionej obawy przed utratą samych siebie, zbiorowej histerii, lęku przed upadkiem własnej kultury. Z tego zresztą bierze się wzrost poparcia dla partii zwanych populistycznymi. – pisze prof. Chantal DELSOL

Popołudniowe Espresso: Kontrole na granicy polsko-słowackiej przedłużone
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Kontrole na granicy polsko-słowackiej przedłużone

Kontrole na granicy ze Słowacją zostały przedłużone o 20 dni, o czym poinformował minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz KAMIŃSKI. Tymczasowe kontrole wprowadzono w trybie pilnym 4 października 2023 roku. Obecne rozporządzenie precyzuje, że kontrole potrwają co najmniej do 22 listopada 2023 roku. Dokument reguluje również zasady przekraczania przejścia dla pieszych w Zwardoniu.

Popołudniowe Espresso: Kontrole na granicach Niemiec z Polską, Czechami i Szwajcarią
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Kontrole na granicach Niemiec z Polską, Czechami i Szwajcarią

We wtorek niemiecka policja rozpoczęła przeprowadzanie stacjonarnych kontroli na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią. Niemieckie MSW potwierdziło, że tymczasowe kontrole policji federalnej na granicy z Austrią, które prowadzone zostały jesienią 2015 roku, mają zostać przedłużone o kolejne pół roku.

Popołudniowe Espresso: Pakt migracyjny. Oświadczenie prezydenta i premiera
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Pakt migracyjny. Oświadczenie prezydenta i premiera

„Przymusowej relokacji migrantów w ramach paktu migracyjnego – konsekwentnie mówimy „nie”, to będzie nasze stanowisko na forum Unii Europejskiej” – oświadczył prezydent Andrzej DUDA.

Popołudniowe Espresso: Saksonia chce kontroli na granicy z Polską
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Saksonia chce kontroli na granicy z Polską

Minister spraw wewnętrznych Saksonii Armin SCHUSTER (CDU) domaga się od Berlina wprowadzenia stacjonarnych kontroli granicznych z Polską. Powodem jest kryzys migracyjny. „Policja federalna musi zostać umieszczona przez MSW bezpośrednio na linii granicznej, na przejściach granicznych” – tłumaczył SCHUSTER.

Popołudniowe Espresso: Prezydent Andrzej DUDA z wizytą w USA
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Prezydent Andrzej DUDA z wizytą w USA

Prezydent Andrzej DUDA i Agata KORNHAUSER–DUDA przybyli w niedzielę 17 września do USA. Podczas wizyty prezydent m.in. weźmie udział w debacie generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a Pierwsza Dama będzie realizować program związany ze środowiskami polonijnymi.

Popołudniowe Espresso: Szczyt krajów BRICS bez Władimira Putina
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Szczyt krajów BRICS bez Władimira Putina

– Władimir Putin nie przyjedzie na zaplanowany na 22-24 sierpnia szczyt krajów BRICS w Johannesburgu „na mocy wzajemnego porozumienia” – poinformowało w środę biuro prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy.

Wydanie 477 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 477 Wszystko co Najważniejsze

Na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” często piszemy o pewnym szczególnym aspekcie czasów, w których żyjemy: nieustannej zmianie. Idea ta zawładnęła kolejną dekadą XXI wieku i zdaje się, nie ma zamiaru się wycofać. To zmiana kulturowa, mentalna, społeczna — wymieniać można długo. Dzieje się i w głowach i na naszych oczach. Dokąd doprowadzi?

Popołudniowe Espresso: Francja podnosi wiek emerytalny
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Francja podnosi wiek emerytalny

Po tygodniach burzliwej debaty i protestów społecznych rząd Francji przyjął ustawę podnoszącą wiek emerytalny o dwa lata, czyli do 64. roku życia.

Jacek SARYUSZ-WOLSKI: To Polska ma rację w sprawie migracji
Jacek SARYUSZ-WOLSKI

Jacek SARYUSZ-WOLSKI

To Polska ma rację w sprawie migracji

Kraje Unii Europejskiej muszą powstrzymać się od składania fałszywych świadectw, dawania fałszywej nadziei, mówienia, że są w stanie przyjąć miliony – ponieważ to kłamstwo. Muszą szczerze wyznać prawdę i zapobiegać masowej, prowokowanej migracji, często opartej na zorganizowanej przestępczości.

Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK: Wenezuela. Wielka ucieczka z naftowego eldorado
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Wenezuela. Wielka ucieczka z naftowego eldorado

Zajęci w Europie własnymi problemami z imigrantami napływającymi z Afryki zdajemy się nie dostrzegać największego kryzysu migracyjnego w historii Ameryki Południowej. Kryzysu wywołanego nie wojną, ale katastrofą społeczno-ekonomiczną w Wenezueli. Dla innych krajów regionu to dziś wielki egzamin z gościnności i otwartości.

Abp. Wojciech POLAK, Maria WANKE-JERIE: Kreatywna mniejszość, czyli radość, prostota i cisza
Abp Wojciech POLAKMaria WANKE-JERIE

Abp Wojciech POLAK
Maria WANKE-JERIE

Kreatywna mniejszość, czyli radość, prostota i cisza

O tygodniowych rekolekcjach w Taizé, sile przyciągania wspólnoty, Kościele w Polsce, podziałach w społeczeństwie i uchodźcach, których nie należy się bać, z Prymasem Polski abp. Wojciechem POLAKIEM rozmawia Maria WANKE-JERIE.

Magdalena PACH: Libia. Stąd napływają uchodźcy, tu szkoleni są dżihadyści
Magdalena PACH

Magdalena PACH

Libia.
Stąd napływają uchodźcy, tu szkoleni są dżihadyści

Libia jest nie tylko najważniejszym korytarzem przemycającym ludzi — aż 80% imigrantów przybywa właśnie stamtąd — ale także jest miejscem szkolenia dżihadystów. Sytuacja w Libii wpływa dziś na stabilność wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Jarosław OBREMSKI: Emigranci. I co dalej? Unia Europejska jest dziś wspólniczką handlarzy ludźmi
Jarosław OBREMSKI

Jarosław OBREMSKI

Emigranci. I co dalej?
Unia Europejska jest dziś wspólniczką handlarzy ludźmi

Jeżeli nie przekażemy naszym dzieciom empatii i gotowości pomocy dla obcych, nawet bardzo innych, to możemy się nie doczekać podobnych reakcji naszych dzieci w stosunku do nas. To, jak rząd komunikuje się ze społeczeństwem, buduje poprzez uproszczenia mury także w naszych kieszeniach i sercach. To i błąd, i grzech.

Anna BIAŁOSZEWSKA: Uchodźcy. Żeby wiedzieć czy - trzeba wiedzieć jak
Anna BIAŁOSZEWSKA

Anna BIAŁOSZEWSKA

Uchodźcy.
Żeby wiedzieć czy - trzeba wiedzieć jak

Czy powinniśmy przyjmować uchodźców? Zanim powiemy „tak”, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie „jak”. To bowiem będzie fundamentem wszelkich działań, które będziemy podejmować, i problemów, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w ciągu najbliższych 20-30 lat – Anna BIAŁOSZEWSKA polemizuje z Pawłem RABIEJEM.