Wydanie 477 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 477 Wszystko co Najważniejsze

Na łamach „Wszystko Co Najważniejsze” często piszemy o pewnym szczególnym aspekcie czasów, w których żyjemy: nieustannej zmianie. Idea ta zawładnęła kolejną dekadą XXI wieku i zdaje się, nie ma zamiaru się wycofać. To zmiana kulturowa, mentalna, społeczna — wymieniać można długo. Dzieje się i w głowach i na naszych oczach. Dokąd doprowadzi?

Popołudniowe Espresso: Francja podnosi wiek emerytalny
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Francja podnosi wiek emerytalny

Po tygodniach burzliwej debaty i protestów społecznych rząd Francji przyjął ustawę podnoszącą wiek emerytalny o dwa lata, czyli do 64. roku życia.

Anna BIAŁOSZEWSKA: Uchodźcy. Żeby wiedzieć czy - trzeba wiedzieć jak
Anna BIAŁOSZEWSKA

Anna BIAŁOSZEWSKA

Uchodźcy.
Żeby wiedzieć czy - trzeba wiedzieć jak

Czy powinniśmy przyjmować uchodźców? Zanim powiemy „tak”, trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie „jak”. To bowiem będzie fundamentem wszelkich działań, które będziemy podejmować, i problemów, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w ciągu najbliższych 20-30 lat – Anna BIAŁOSZEWSKA polemizuje z Pawłem RABIEJEM.

Paweł RABIEJ: Dziesięć powodów, dla których Polska powinna przyjąć uchodźców
Paweł RABIEJ

Paweł RABIEJ

Dziesięć powodów, dla których Polska powinna przyjąć uchodźców

W 2015 r. mieliśmy do czynienia z bezprecedensowym napływem uchodźców do Europy, największym od II wojny światowej. Nie zamieciemy problemu pod dywan. Radykalizm i odmowa działania nie są rozwiązaniem. Rząd powinien podejmować działania, które nie osłabią pozycji Polski w Unii Europejskiej, a z drugiej strony — zapewnią ochronę podstawowych interesów narodowych.

Jacek SARYUSZ-WOLSKI: To Polska ma rację w sprawie migracji
Jacek SARYUSZ-WOLSKI

Jacek SARYUSZ-WOLSKI

To Polska ma rację w sprawie migracji

Kraje Unii Europejskiej muszą powstrzymać się od składania fałszywych świadectw, dawania fałszywej nadziei, mówienia, że są w stanie przyjąć miliony – ponieważ to kłamstwo. Muszą szczerze wyznać prawdę i zapobiegać masowej, prowokowanej migracji, często opartej na zorganizowanej przestępczości.

Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK: Wenezuela. Wielka ucieczka z naftowego eldorado
Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK

Wenezuela. Wielka ucieczka z naftowego eldorado

Zajęci w Europie własnymi problemami z imigrantami napływającymi z Afryki zdajemy się nie dostrzegać największego kryzysu migracyjnego w historii Ameryki Południowej. Kryzysu wywołanego nie wojną, ale katastrofą społeczno-ekonomiczną w Wenezueli. Dla innych krajów regionu to dziś wielki egzamin z gościnności i otwartości.

Magdalena PACH: Libia. Stąd napływają uchodźcy, tu szkoleni są dżihadyści
Magdalena PACH

Magdalena PACH

Libia.
Stąd napływają uchodźcy, tu szkoleni są dżihadyści

Libia jest nie tylko najważniejszym korytarzem przemycającym ludzi — aż 80% imigrantów przybywa właśnie stamtąd — ale także jest miejscem szkolenia dżihadystów. Sytuacja w Libii wpływa dziś na stabilność wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Eryk MISTEWICZ: Zawsze jest tak samo. Po kolejnym zamachu na wartości Europy
Eryk MISTEWICZ

Eryk MISTEWICZ

Zawsze jest tak samo.
Po kolejnym zamachu na wartości Europy

I znów kolejna odsłona wojny cywilizacji. Wojny z Europą, wojny z Republiką, wojny z demokracją – ustrojem słabym, jeśli łatwiej jest zrezygnować z tradycyjnej choinki przed katedrą Notre Dame, niż spróbować powiedzieć: to jest nasza tradycja, i jeśli jej nie szanujecie, nie powinniście liczyć na dobre przyjęcie w naszym kraju. W naszym kraju…

Abp. Wojciech POLAK, Maria WANKE-JERIE: Kreatywna mniejszość, czyli radość, prostota i cisza
Abp Wojciech POLAKMaria WANKE-JERIE

Abp Wojciech POLAK
Maria WANKE-JERIE

Kreatywna mniejszość, czyli radość, prostota i cisza

O tygodniowych rekolekcjach w Taizé, sile przyciągania wspólnoty, Kościele w Polsce, podziałach w społeczeństwie i uchodźcach, których nie należy się bać, z Prymasem Polski abp. Wojciechem POLAKIEM rozmawia Maria WANKE-JERIE.

Marek KACPRZAK: Oriana Fallaci na dziś
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

Oriana Fallaci na dziś

Wyzywa polityków od palantów, głupków, kretynów, błaznów, „pluje im w twarz” po to, by nimi potrząsnąć, by zmusić ich do działania. Po latach widać, jak bardzo potrzebny znów jest jej głos. Jej lub kogoś, kto wreszcie się wścieknie na to, że ktoś chce zawłaszczyć naszą, budowaną przez wiele tysiącleci kulturę.

Jarosław OBREMSKI: Emigranci. I co dalej? Unia Europejska jest dziś wspólniczką handlarzy ludźmi
Jarosław OBREMSKI

Jarosław OBREMSKI

Emigranci. I co dalej?
Unia Europejska jest dziś wspólniczką handlarzy ludźmi

Jeżeli nie przekażemy naszym dzieciom empatii i gotowości pomocy dla obcych, nawet bardzo innych, to możemy się nie doczekać podobnych reakcji naszych dzieci w stosunku do nas. To, jak rząd komunikuje się ze społeczeństwem, buduje poprzez uproszczenia mury także w naszych kieszeniach i sercach. To i błąd, i grzech.

Jean-Pierre FILIU: Róża arabskich wiatrów, czyli klątwa niedokończonych rewolucji
Jean-Pierre FILIU

Jean-Pierre FILIU

Róża arabskich wiatrów, czyli klątwa niedokończonych rewolucji

Mamy do czynienia ze ścisłym związkiem Arabskiej Wiosny z eskalacją przemocy w regionie Bliskiego Wschodu. Największym problemem nie są same rewolucje, ale fakt, że są one „niedokończone”. Stan niedokończenia był idealnym katalizatorem dla rozwoju organizacji terrorystycznych. W takim właśnie chaosie powstało Państwo Islamskie.

Jolanta KRYSOWATA: "Polska właśnie (27). Dobra zmiana. Albo: polską rodzinę z Ukrainy przyjmiemy od zaraz"
Jolanta KRYSOWATA-ZIELNICA

Jolanta KRYSOWATA-ZIELNICA

"Polska właśnie (27). Dobra zmiana. Albo

„Chciałabym, żeby rodzina była wielodzietna. Mam duże mieszkanie w samym Wińsku do niewielkiego remontu. Mam nauczyciela z Ukrainy, który ma polskie obywatelstwo i uczy w naszej szkole. Pomógłby w wyrównaniu poziomów. Mamy na miejscu przedszkole, podstawówkę, gimnazjum. Plotka o rodzinie poszła w lud. Ludzie pytają kiedy, skąd, ilu. Jakby doczekać się nie mogli, żeby zrobić coś dobrego”

Roland MASZKA: "Prawomyślność i hipokryzja. Czytając Jeana Raspaila"
Roland MASZKA

Roland MASZKA

"Prawomyślność i hipokryzja. Czytając Jeana Raspaila"

Nędza, upodlenie, znikczemnienie, stopniowo narastający gniew i nienawiść… Posłuchajmy głosicieli prawdy: bramy Zachodu stoją dla nas otworem! I może rzeczywiście doczekamy czasów, że będziemy się bać we własnych domach, że przeinterpretujemy pojęcia: odpowiedzialności, miłosierdzia, braterstwa, słabości i siły; nasze rządy staną się bezsilne, a nasze armie nie będą w stanie reagować?