Szczyt krajów BRICS bez Władimira Putina
Jest środa, 19. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Szczyt krajów BRICS bez Władimira Putina
– Władimir Putin nie przyjedzie na zaplanowany na 22-24 sierpnia szczyt krajów BRICS w Johannesburgu „na mocy wzajemnego porozumienia” – poinformowało w środę biuro prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy. Najbliższy szczyt krajów BRICS odbędzie się w Johannesburgu. Rząd RPA obawiał się wcześniej, że w przypadku przybycia ściganego przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) Putina do kraju, będzie zmuszony go aresztować, do czego zobowiązał się jako członek Trybunału. Zamiast Władimira Putina na sierpniowe spotkanie uda się szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow. Pierwotnie Kreml odrzucił propozycję południowoafrykańskich władz, by Ławrow stał na czele rosyjskiej delegacji.
Brazylia, Indie i Chiny nie zgodziły się wcześniej na propozycję zorganizowania szczytu w formule online, a Indie i Brazylia na jego przeniesienie do Chin. Na sierpniowym szczycie będą obecni liderzy Brazylii, Indii, Chin i RPA, potwierdziło w środę biuro prezydenta. Do BRICS należą te cztery kraje oraz Rosja.
Z Europejskiego Funduszu Odbudowy wypłacono dotychczas ok. 150 mld euro
Europejski Fundusz miał być szybkim zastrzykiem środków dla unijnej gospodarki po pandemii Covid-19. Z liczącego 800 mld euro instrumentu dotychczas wypłacono 18 krajom ok. 150 mld. Dziewięć krajów nie otrzymało na razie żadnych środków. Aby sfinansować Fundusz Odbudowy Komisja Europejska zaciąga w imieniu UE pożyczki na rynkach kapitałowych. Problemem jest obecnie gwałtowny wzrost kosztów obsługi tych pożyczek, które pokrywane są z budżetu UE na lata 2021-2027. Kiedy powstawał Fundusz zakładano, że średnie stopy procentowe będą stopniowo rosły z 0,55 proc. w 2021 roku do 1,15 proc. w 2027 roku. W efekcie na spłatę odsetek od kredytów Funduszu Odbudowy zaplanowano 14,9 mld euro w budżecie na lata 2021-2027. Tymczasem stopy są dziś znacznie wyższe, co oznacza, że kwota 14,9 mld euro zostanie wykorzystana do lata 2023 roku, czyli ponad cztery lata przed pierwotnymi planami.
Wielka Brytania przyjęła ustawę umożliwiającą deportację imigrantów
Projekt ustawy o imigracji, którego celem jest zatrzymanie napływu imigrantów do Wielkiej Brytanii, został w nocy z poniedziałku na wtorek zatwierdzony przez brytyjski parlament. Zgodnie z ustawą przyjętą przez brytyjski parlament imigranci będą w szybki sposób deportowani do kraju pochodzenia lub Rwandy.
Projekt pod koniec kwietnia został zaaprobowany przez brytyjską Izbę Gmin, ale Izba Lordów, w której rząd nie ma większości, próbowała przez wprowadzane poprawki go osłabić. Przez ostatnie kilka tygodni projekt krążył między obydwoma izbami, które dążyły do wypracowania kompromisowej wersji. Podczas posiedzenia Izby Lordów kolejnych kilka poprawek zostało odrzuconych, z innych zrezygnowano, i ostatecznie projekt został zatwierdzony. To oznacza, że do jego wejścia w życie brakuje już tylko aprobaty króla, co jest krokiem wyłącznie proceduralnym. Ustawa po wejściu w życie nałoży na ministra spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii prawną odpowiedzialność za deportację osób, które nielegalnie dostały się do Wielkiej Brytanii. Imigranci mają być deportowani do kraju pochodzenia, jeśli jest bezpieczny, lub do Rwandy, z którą brytyjski rząd zawarł umowę w tej sprawie, lub do innych bezpiecznych krajów trzecich.
Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze
Prof. Jacek CZAPUTOWICZ: Jak w czasie globalnego rozwoju zachowa się Europa?
Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jan ŚLIWA