Popołudniowe Espresso: Francja podnosi wiek emerytalny

Francja podnosi wiek emerytalny

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 17. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Francja podnosi wiek emerytalny. Trwają protesty w Paryżu

Po tygodniach burzliwej debaty i protestów społecznych rząd Francji przyjął ustawę podnoszącą wiek emerytalny o dwa lata, czyli do 64. roku życia. Ustawę przyjęto bez głosowania (za pomocą specjalnej procedury) w niższej izbie parlamentu. „Nie możemy ryzykować przyszłości naszych emerytur. Ta reforma jest konieczna” – tłumaczyła premier Élisabeth BORNE.

Od czwartku w Paryżu, a także w innych miastach Francji, trwają protesty. Tysiące uczestników chce wyrazić swój sprzeciw przeciwko zmianom w przepisach prawa. Także Związki Zawodowe wzywają obywateli, by zorganizowały strajk 23 marca. W czasie dotychczasowych demonstracji dochodziło do starć protestujących z policją.

Prezydent Korei Południowej z wizytą w Japonii.
Xi Jinping odwiedzi Rosję 

W czwartek premier Japonii Fumio KISHIDA spotkał się z prezydentem Korei Yoon SUK-YEOLEM w Tokio. Przywódcy dyskutowali m.in. o bezpieczeństwie. „Prezydent Yoon i ja spotykamy się w strategicznym momencie i oboje zgadzamy się, że istnieje paląca potrzeba współpracy między naszymi krajami” – podsumował Kishida w czasie spotkania prasowego po zakończeniu szczytu. Yoon dodał, że obydwa kraje „dzielą wartości, w tym znaczenie demokracji, podejście do bezpieczeństwa i stabilności gospodarczej”. W trakcie spotkania poruszono także kwestię zaszłości historycznych (druga wojna światowa). Oba kraje zgodziły się znieść wzajemne sankcje gospodarcze, które nałożyły na siebie w 2019 roku. Obydwaj przywódcy wyrazili chęć powrotu do regularnych wzajemnych wizyt. 

Z kolei w piątek ogłoszono, że przywódca Chin Xi Jinping złoży wizytę w Rosji w dniach 20-22 marca. Przypomnijmy, że jest to wizyta państwowa na zaproszenie Władimira Putina – ogłosiła w piątek rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying. Jednak w komunikacie opublikowanym na stronie resortu nie podała żadnych dodatkowych szczegółów. Dziennik „Wall Street Journal” podał, że po spotkaniu z Putinem Xi planuje rozmowę przez łączę internetowe z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Byłby to pierwszy bezpośredni kontakt przywódców Chin i Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku.

Algieria deportuje nielegalnych imigrantów

W Izraelu tysiące migrantów – deportowanych z Algierii i porzuconych na pustyni na granicy z Nigrem – koczuje w miasteczku Assamaka. Pomocy udziela im ośrodek zdrowia wspierany przez Lekarzy Bez Granic. Władze Algierii pozbywają się w ten sposób niezarejestrowanych imigrantów z krajów subsaharyjskich – wskazał regionalny portal The North Africa Post. – Ludzie z Beninu, Gambii, Sierra Leone, Nigerii, Senegalu są najpierw przetrzymywani w algierskich więzieniach, a następnie wywożeni autobusami i porzucani na pustkowiu. Przez niespełna dwa miesiące do miasteczka Assamaki dotarło w ten sposób 4 766 osób.

Algieria zawarła umowy o deportacjach z Mali i Nigrem. Organizacje międzynarodowe i lokalne algierskie organizacje pozarządowe domagają się unieważnienia umów. Algieria niedawno rozwiązała Algierską Ligę Obrony Praw Człowieka. Lekarze Bez Granic wezwali Wspólnotę Gospodarczą Państw Afryki Zachodniej do pilnej pomocy porzuconym i pozbawionym podstawowej ochrony ludziom. „Jesteśmy w bezprecedensowej sytuacji wymagającej pilnej pomocy humanitarnej ze strony Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej, z której obszaru pochodzi większość migrantów” – powiedział Jamal Mrrouch z Lekarzy bez Granic w Nigrze. Algieria ma obecnie jeden z najniebezpieczniejszych szlaków nielegalnej migracji w Afryce Północnej.

Paweł MARKIEWICZ
 Waszyngton musi doprowadzić do pokonania rosyjskiej autokracji na Ukrainie. Od tego zależy reputacja wolnego świata

🎧#Podcasty „RozmowyNajważniejsze”

Monika KRAWCZYK: Marzec ’68 w Polsce a relacje polsko-żydowskie

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 17 marca 2023