Popołudniowe Espresso: Prezydent Andrzej DUDA z wizytą w USA

Prezydent Andrzej DUDA z wizytą w USA

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 18. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Prezydent Andrzej DUDA z pięciodniową wizytą w USA

Prezydent Andrzej DUDA i Agata KORNHAUSER–DUDA przybyli w niedzielę 17 września do USA. Podczas wizyty prezydent m.in. weźmie udział w debacie generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a Pierwsza Dama będzie realizować program związany ze środowiskami polonijnymi. Tuż po przylocie prezydent wraz z Małżonką i członkami polskiej delegacji, a także przedstawicielami Polonii, złożył wieniec przed pomnikiem Katyńskim w Nowym Jorku w rocznicę rosyjskiej napaści na Polskę w 1939 roku. W niedzielę podczas uroczystości w Queens prezydent Andrzej DUDA odznaczył łącznie 16 zasłużonych działaczy polonijnych. Wręczył m.in. Krzyż Komandorski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polski biskupowi pomocniczemu diecezji Brooklynu Witoldowi MROZIEWSKIEMU i o. Krzysztofowi WIELICZKO. Podczas wizyty spotka się również z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem ZEŁENSKIM. Ich spotkanie ma się odbyć „w formule bilateralnej”.

Warto w tym miejscu dodać, że od niedzieli 17 września samochody zarejestrowane w Rosji nie mogą już wjechać na terytorium Polski. Wcześniej podobne decyzje (zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej) podjęły Litwa, Łotwa, Estonia i Finlandia. Samochody z rosyjskimi numerami będą odsyłane z powrotem do krajów spoza UE. Wymienione działania będą realizowane nawet, jeśli kierowca pojazdu nie jest obywatelem Rosji.

Ursula von der LEYEN i Giorgia MELONI z wizytą na Lampedusie

Giorgia MELONI i Ursula von der LEYEN 17 września po godz. 10. wylądowały na lotnisku Lampedusa. Przewodniczącą KE i premier Włoch powitał prezydent regionu Sycylia Renato SCHIFANI i prefekt Agrigento Filippo ROMANO. Ursula Von der LEYEN przyleciała na wyspę, aby szukać rozwiązań dla sytuacji kryzysowej w związku z napływem imigrantów z Afryki. „Liczba imigrantów wzrasta proporcjonalnie do wszelkiego rodzaju sytuacji kryzysowych, które charakteryzują obszar śródziemnomorski. Z pewnością potrzebujemy europejskiej reakcji na to wszystko. (…) Wkrótce przygotujemy 10-punktowy plan działania dotyczący wsparcia Włoch” — podkreślała von der LEYEN.

Z kolei premier MELONI dodała „znaleźliśmy już 45 milionów euro na pomoc dla administracji miejskiej”. Szefowa KE z premier MELONI odwiedziła ośrodek recepcyjny zwany hotspotem oraz molo, gdzie w ostatnich dniach imigranci oczekiwali na transfer na Sycylię czy Włoch kontynentalnych. Na zakończenie wizyty złożyły wspólne oświadczenia na lotnisku.

Papież FRANCISZEK w Marsylii

Już 22 października rozpocznie się dwudniowa podróż apostolska papieża FRANCISZKA do Francji. Papież w Marsylii pojawi się w związku z odbywającym się tam spotkaniem biskupów basenu Morza Śródziemnomorskiego. Spotkania Śródziemnomorskie – jak nazywa się ów cykl – zostały zainicjowane w 2020 r. przez Episkopat Włoch i obecnie odbywają się po raz trzeci. Ich celem jest „wspieranie komunii między wspólnotami w regionie Morza Śródziemnego i stawianie czoła wyzwaniom stojącym przed tymi regionami”. Pierwsze spotkanie odbyło się w 2020 r. w Bari we Włoszech, a następne w 2022 r. we Florencji.

Papież FRANCISZEK odprawi m.in. mszę świętą, a także spotka się w Palais du Pharo na sesji końcowej „Spotkań Śródziemnomorskich”, gdzie wygłosi przemówienie. Podróż papieża do Marsylii będzie 44. podróżą apostolską FRANCISZKA. Jednocześnie dzięki tej wizycie Francja stanie się drugim krajem świata, który jest najczęściej odwiedzany przez papieży w czasach współczesnych.

Eryk MISTEWICZ
Trzymajmy się dobrych mediów

Podcasty🎧 #Miesięcznik

56. numer „Wszystko co Najważniejsze”„Stary Kontynent zagrożony od zewnątrz i od wewnątrz”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Według informacji podanych przez internautów, egzaminy maturalne w formule 2015 zwierały tematy związane z treścią „Pana Tadeusza” i „Przedwiośnia”.  Z kolei na wypracowaniu w formule 2023 trzeba było odpowiedzieć na jedno z dwóch zagadnień: „Człowiek – istota pełna sprzeczności” oraz „Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?”.
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 września 2023