
Saksonia chce kontroli na granicy z Polską

Jest piątek, 22. września, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Wydano decyzję środowiskową dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
Jak poinformowała w piątek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ) wydał decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Szefowa resortu klimatu i środowiska podkreśla, że „jest to milowy krok dla realizacji kluczowej z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego inwestycji”.
Jednym z głównych wyników, przeprowadzonej przez GDOŚ oceny, jest to, że realizacja i eksploatacja elektrowni (przy zachowaniu wskazanych w raporcie o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko rozwiązań technicznych, technologicznych i organizacyjnych, jak również przy spełnieniu środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia określonych w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach) nie będzie wiązała się z wystąpieniem znaczącego negatywnego oddziaływania na środowisko. Wskazano dodatkowo, że przedsięwzięcie nie wpłynie znacząco negatywnie na wody podziemne, jak i powierzchniowe, w tym wody Morza Bałtyckiego.
Saksonia chce kontroli na granicy z Polską
Minister spraw wewnętrznych Saksonii Armin SCHUSTER (CDU) domaga się od Berlina wprowadzenia stacjonarnych kontroli granicznych z Polską. Powodem jest kryzys migracyjny. „Policja federalna musi zostać umieszczona przez MSW bezpośrednio na linii granicznej, na przejściach granicznych” – tłumaczył SCHUSTER.
Dodatkowo, Armin SCHUSTER ocenił, że preferowane przez federalną minister spraw wewnętrznych Nancy FAESER (SPD) przeprowadzanie kontroli policyjnych w głębi Niemiec nie wystarczy, by udało się opanować problem przemytu migrantów. W sierpniu 2023 roku granicę z Saksonią przekroczyło prawie 5000 osób, a to dziesięciokrotny wzrost w porównaniu z sierpniem 2021 roku.
Papież FRANCISZEK rozpoczyna wizytę w Marsylii
FRANCISZEK przybył do Marsylii w związku z odbywającym się tam spotkaniem biskupów i liderów basenu Morza Śródziemnomorskiego. Jeszcze przed wylotem Ojciec Święty opublikował na portalu X apel to wiernych: „Proszę, abyście towarzyszyli modlitwą mojej podróży do Marsylii z okazji Spotkań Śródziemnomorskich. Mają one na celu promowanie dróg współpracy i integracji wokół Mare nostrum, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zjawisko migracji”.
Do wizyty dochodzi w chwili nasilenia się kryzysu migracyjnego, dotykającego szczególnie Włochy. Dlatego migracja będzie zapewne jednym z głównych tematów, które papież poruszy w swoich przemówieniach. Podczas pielgrzymki papież ma się spotkać również z przywódcą Francji, Emmanuelem MACRONEM. Wizyta papieża FRANCISZKA w Marsylii potrwa do sobotniego wieczora.

Papież wart jest mszy
Podcasty🎧 #Miesięcznik
56. numer „Wszystko co Najważniejsze”„Stary Kontynent zagrożony od zewnątrz i od wewnątrz”

Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jan ŚLIWA
