Popołudniowe Espresso: Kontrole na granicach Niemiec z Polską, Czechami i Szwajcarią

Kontrole na granicach Niemiec z Polską, Czechami i Szwajcarią

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 18. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Niemcy wprowadzili kontrole na granicy z Polską, Czechami i Szwajcarią

We wtorek niemiecka policja rozpoczęła przeprowadzanie stacjonarnych kontroli na granicach z Polską, Czechami i Szwajcarią. Niemieckie MSW potwierdziło, że tymczasowe kontrole policji federalnej na granicy z Austrią, które prowadzone zostały jesienią 2015 roku, mają zostać przedłużone o kolejne pół roku.

Kontrole zostały wprowadzone na 10 dni, jednak mogą zostać przedłużone o pół roku. Ich celem jest ograniczenie nielegalnej migracji, a także skuteczniejsza walka związana z przemytem ludzi.

Prezydent Joe BIDEN z wizytą w Izraelu

Prezydent USA, Joe BIDEN, odwiedził dzisiaj Izrael, aby omówić z władzami Izraela kwestie dotyczące wojny z palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas oraz aby omówić kwestie pomocy humanitarnej w Strefie Gazy. Na płycie lotniska Ben Guriona w pobliżu Tel Awiwu BIDEN został powitany przez prezydenta Izraela Icchaka HERZOGA i premiera Benjamina NETANJAHU.

Jak przekazała agencja AP, w programie wizyty Bidena w Izraelu znalazło się spotkanie z przedstawicielami tzw. gabinetu wojennego, czyli organu powołanego w tym kraju po wybuchu wojny z Hamasem i tworzonego przez premiera, lidera opozycji, ministra obrony oraz dwóch innych wysokich rangą urzędników państwowych. Według źródeł w Białym Domu, amerykański prezydent ma spotkać się również z przedstawicielami izraelskich służb ratunkowych, a także członkami rodzin osób, które zginęły podczas ataku Hamasu na Izrael, przeprowadzonego 7 października. We wtorek zapowiadano, że BIDEN zamierza udać się z Izraela do Ammanu i wziąć tam udział w rozmowach z przywódcami Jordanii, Egiptu i Autonomii Palestyńskiej. Szczyt został jednak odwołany po wieczornym ataku na szpital w Strefie Gazy, w wyniku którego prawdopodobnie zginęło kilkuset cywilów.

Władimir PUTIN spotkał się z premierem Węgier i prezydentem Chin

Premier Węgier, Viktor ORBAN, przeprowadził we wtorek w Pekinie dwustronne rozmowy z Władimirem PUTINEM – poinformował rzecznik prasowy premiera Węgier. Podczas spotkania Viktor Orban przekazał, że „Węgrom nigdy nie zależało na konfrontacji z Rosją, ale na nawiązaniu bliskich stosunków”. – powiedział Orban, o czym poinformował agencja Reuters.

Przywodcy rozmawiali m.in. o węgiersko-rosyjskiej współpracy w dziedzinie dostaw gazu i ropy oraz energii jądrowej. „Dla całego kontynentu, w tym Węgier, kluczowe jest zakończenie zalewu uchodźców, sankcji i walk” – stwierdził Orban. Dodajmy, że premier Węgier jest jedynym politykiem Unii Europejskiej, uczestniczącym w Forum Pasa i Szlaku w Pekinie, oraz jedynym, który zdecydował się na spotkanie z PUTINEM, ściganym przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze za zbrodnie wojenne popełnione przez siły rosyjskie na Ukrainie. Viktor ORBAN spotkał się również z przywódcą Chińskiej Republiki Ludowej Xi JINPINGIEM. „Węgry pozostaną częścią Inicjatywy Pasa i Szlaku niezależnie od debat politycznych w Europie i będą dążyć do współpracy z Pekinem – oświadczył szef węgierskiego rządu po spotkaniu z Xi. 

Andrzej ZIEMSKI
Dziesięć wyzwań dla lewicy

Podcasty🎧 #Miesięcznik

57. numer Wszystko co Najważniejsze „Polska miała rację. Dziś jesteście wzorem dla innych” 

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

Według informacji podanych przez internautów, egzaminy maturalne w formule 2015 zwierały tematy związane z treścią „Pana Tadeusza” i „Przedwiośnia”.  Z kolei na wypracowaniu w formule 2023 trzeba było odpowiedzieć na jedno z dwóch zagadnień: „Człowiek – istota pełna sprzeczności” oraz „Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem?”.
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 października 2023