Popołudniowe Espresso: Prezydent Wołodymyr Zełenski przyjedzie do Polski

Prezydent Wołodymyr Zełenski przyjedzie do Polski

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest poniedziałek, 3. kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Prezydent Wołodymyr ZEŁENSKI z oficjalną wizytą w Polsce

Prezydent Ukrainy w środę, 5 kwietnia, złoży w Polsce oficjalną wizytę. Jak poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej, Marcin PRZYDACZ, Wołodymyr ZEŁENSKI spotka się m.in. z prezydentem Andrzejem DUDĄ, a także Ukraińcami mieszkającymi w Polsce. Marcin PRZYDACZ pytany o kwestie bezpieczeństwa i ewentualnego utrzymania zaplanowanej wizyty w tajemnicy podkreślił, że strona polska „dokłada wszelkich starań, żeby ta wizyta przebiegła jak najlepiej”.

Prezydent ZEŁENSKI ma poza spotkaniem z prezydentem Andrzejem DUDĄ (bo to na jego zaproszenie przyjeżdża) spotkać się również z premierem Mateuszem MORAWIECKIM. Planowane są długie i szerokie rozmowy prezydentów, poświęcone nie tylko kwestiom bezpieczeństwa. Ale także m.in. współpracy gospodarczej, polityce i kwestiom historycznym, jak również kwestiom rolnictwa i transportu ukraińskiego zboża przez Polskę.

Wybory parlamentarne w Finlandii. Koalicja Narodowa stworzy nowy rząd

Liberalno-konserwatywna Koalicja Narodowa (KOK) wygrała niedzielne wybory parlamentarne w Finlandii, zdobywając 20,4 proc. głosów. „To wielkie zwycięstwo. […] Finlandię trzeba doprowadzić do dobrego stanu, a cel jest jeden: uporządkować fińską gospodarkę” – powiedział lider Koalicji Narodowej Petteri ORPO. Obecna partia rządząca – Socjaldemokratyczna Partia Finlandii – na czele której stoi dotychczasowa premier Sanna MARIN zajęła w wyborach trzecie miejsce. Dodatkowo sekretarz generalny NATO ogłosił, że Finlandia zostanie jutro oficjalnie przyjęta do NATO. 

Również w Bułgarii w niedzielę odbyły się wybory parlamentarne. Według danych, zebranych z komisji wyborczych, najwięcej głosów zdobyła centroprawicowa koalicja GERB (26 proc.), na której czele stoi były premier Bojko BORYSOW. Na drugim miejscu – centroprawicowa koalicja Kontynuujemy Zmiany – Demokratyczna Bułgaria (PP) (25 proc.). Trzecie miejsce zajęła nacjonalistyczna partia Wazrażdane (13,3 proc.), która wyprzedziła o 0,3 proc. turecki Ruch na rzecz Praw i Swobód.

W niedziele odbyły się też wybory w Czarnogórze. Nowym prezydentem kraju, jak wynika z danych Czarnogórskiego Centrum Monitorowania i Badań, zostanie Jakov MILATOVIĆ z ugrupowania Europa Teraz. W drugiej turze MILATOVIĆ pokonał urzędującego prezydenta Milo DZIUKANOVICIA. „Czarnogóra w końcu dojrzała do zmiany głowy państwa. W końcu staliśmy się demokratycznie dojrzałym, rozwiniętym społeczeństwem” – powiedział tuż po ogłoszeniu wyników MILATOVIĆ. 

Talibowie zamknęli prowadzone przez kobiety radio w Afganistanie

Talibowie, którzy sprawują władzę w Afganistanie, zamknęli radio, które prowadziły kobiety. Jak informuje telewizja Al-Dżazira, powodem miało być nadawanie przez rozgłośnie muzyki, podczas świętego dla muzułmanów miesiąca ramadan. Pracownicy radia „Sadai Banowan”, czyli „głos kobiet” twierdzą, że nie doszło do złamania bądź naruszenia jakichkolwiek przepisów. Szefowa stacji Nadża SOROSZ wprost zaprzeczyła: „Nie puszczaliśmy żadnej muzyki”. Z kolei Mezudin AHMADI, przedstawiciel władz w prowincji Badachszan, gdzie wcześniej działało radio, zaznaczył: „Jeśli ta stacja radiowa zaakceptuje zasady Islamskiego Emiratu Afganistanu i zagwarantuje, że takie rzeczy się nie powtórzą, pozwolimy na jej działalność”. 

Radio „Sadai Banowan” nadaje w Afganistanie od 10 lat. Większość pracowników to kobiety. Przypomnijmy, że w latach 90., gdy talibowie doszli do władzy, na kobiety nałożono ograniczenia. Zabraniano pracy i nauki, praktycznie z dnia na dzień. W latach 1996-2001 telewizja, filmy, ale i inne formy rozrywki zostały uznane za niemoralne i zabronione. Analogiczne ograniczenia są nakładane na kobiety po przejęciu władzy w 2021 r.

Andrius KUBILIUS
Jak Zachód może wspomóc powstanie demokratycznej Rosji?

Podcasty 🎧#Miesięcznik

„Jak Polska powoli znikała z wyobraźni Europejczyków”– tekst Henryka GŁĘBOCKIEGO w 51. nr. „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 kwietnia 2023