Popołudniowe Espresso: Zamknięto ostatnią kobiecą bibliotekę w stolicy Afganistanu

Zamknięto ostatnią kobiecą bibliotekę w stolicy Afganistanu

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 15. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Kredyt 2 proc. na pierwsze mieszkanie. Rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy doyczący kredytu 2 proc. na pierwsze mieszkanie – poinformował na konferencji prasowej premier Mateusz MORAWIECKI. Zgodnie z założeniami projektu ustawy, kredyt 2 proc. z dopłatą państwa będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która planuje zakup pierwszego mieszkania.

Kwota „bezpiecznego kredytu 2 proc.” nie będzie mogła przekroczyć 500 tys. zł albo – jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko – 600 tys. zł. Wkład własny nie będzie mógł być wyższy niż 200 tys. zł. Dopłata do rat będzie przysługiwała przez 10 lat, a kredyt będzie spłacany w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych). Projekt zakłada również wprowadzenie specjalnego konta oszczędnościowego. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie w kwocie co najmniej 500 zł) będą gwarantować dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa. Premia będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Przepisy mają wejść w życie 1 lipca bieżącego roku.

Uzależnienie od smartfonów – raport Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej 2022

Z raportu Ogólnopolskiego Badania Higieny Cyfrowej za rok 2022 wynika, że tylko 14 procent internautów kontroluje czas spędzony przed ekranem smartfonu. Dwie trzecie badanych przyznało, że spędza tego czasu za dużo. Z kolei jedna na pięć osób ogranicza liczbę powiadomień w telefonie, a 9,3 procent stara się unikać korzystania z internetu w telefonie tuż przed snem. Według przedstawionych danych wynika, że z telefonu komórkowego w dni robocze korzysta 96,9 proc. internautów, a 97,8 proc. korzysta z niego w dni wolne od pracy. Laptop czy komputer stacjonarny używany jest w dni robocze przez 87,1 proc. internautów, z kolei 81,1 proc. internautów korzysta z urządzeń w dni wolne. Ponad 2/3 internautów nie korzysta wcale z tabletu i konsoli do gier zarówno w dni robocze, jak i w dni wolne.

Raport ma na celu nie tylko informowanie o korzystaniu ze smartfonów przez osoby dorosłe, ale także ma uświadamiać o często niewłaściwym użytkowaniu, które może prowadzić do problemów ze zdrowiem fizycznym, psychicznym czy społecznym.

W stolicy Afganistanu zamknięto ostatnią bibliotekę dostępną dla kobiet

Kobieca biblioteka w stolicy Afganistanu – w Kabulu – funkcjonowała kilka miesięcy i była nie tylko miejscem, w którym kobiety mogły czytać, ale pozwalała im na bezpieczne spotkania. W poniedziałek Julia PARSI, jedna z prowadzących bibliotekę, potwierdziła zamknięcie. Jednym z powodów zamknięcia biblioteki są ograniczenia dla kobiet wprowadzone przez Talibów. Jak przekazali właściciele biblioteki, kolejnym powodem miał być dwukrotny atak Talibów na to miejsce. „Opróżniliśmy półki, zamknęliśmy drzwi i przenieśliśmy książki do domu” – przekazali założyciele biblioteki, wskazując, że miejsce przestało być bezpieczne.

Kobieca biblioteka powstała w celu promowania kultury czytania, a także informowania kobiet o tym, co dzieje się w ich regionie. Korzystały z niej kobiety, którym zakazano edukacji lub pozbawiono możliwości pracy. W ciągu ostatnich 18 miesięcy od objęcia władzy w Afganistanie Talibowie narzucili rozległe ograniczenia na życie społeczne Afganek. Obecnie kobiety mają zakaz wstępu do szkół i uniwersytetów w całym kraju.

Po przejęciu władzy przez Talibów miliony Afgańczyków wyemigrowało z kraju – głównie do głównie Iranu, Pakistanu i Turcji. Wielu przebywa też w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA). W środę organizacja Human Rights Watch oskarżyła władze ZEA o arbitralne przetrzymywanie co najmniej 2400 Afgańczyków, którzy starali się o azyl, żyjąc w trudnych warunkach, w prowizorycznych mieszkaniach dla uchodźców z ograniczoną swobodą. Władze ZEA zaprzeczyły doniesieniom o złych warunkach życia uchodźców. Wskazali też, że współpracują z władzami USA w celu zakończenia procesu przesiedlenia. 

Paulina GUZIK: Czas przekroczyć próg nadziei

🎧#Podcasty „Miesięcznik”

Prof. Michał KLEIBER: Informacje zamieniamy w wiedzę. Wiedzę zamieniamy w mądrość

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 marca 2023