Prof. Michał KLEIBER: Niekontrolowany rozwój AI jest zagrożeniem dla ludzkości
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Niekontrolowany rozwój AI jest zagrożeniem dla ludzkości

Wielu ekspertów pisze i mówi na temat sztucznej inteligencji, używając sformułowania: „AI – korzyści czy zagrożenia?”. Uważam takie alternatywne sformułowanie za nietrafne, ponieważ właściwa według mnie jest koniunkcja: „AI – korzyści i zagrożenia”.

Giovanni CUCCI SJ: Postczłowiek i transczłowiek. Jaka antropologia przyszłości?
Giovanni CUCCI SJ

Giovanni CUCCI SJ

Postczłowiek i transczłowiek. Jaka antropologia przyszłości?

Odkrycia i badania technologiczne oraz farmaceutyczne dają impuls do tworzenia nowych scenariuszy, nieustannie pobudzając wyobraźnię i refleksję filozoficzną. Jednym z efektów tego zjawiska jest powstanie ruchów transhumanizmu i posthumanizmu, które od dawna znajdują się w centrum zainteresowania mediów. Jednak rozmaite interpretacje tych dwóch terminów i tego, co je odróżnia, nastręczają pewnych trudności.

Aleksandra GRALCZYK: Przeciążenie informacyjne w dobie niepokojów społecznych
Aleksandra GRALCZYK

Aleksandra GRALCZYK

Przeciążenie informacyjne w dobie niepokojów społecznych

Lawinowy wzrost ilości treści jest zbyt duży, aby mózg człowieka mógł odebrać informacje w całości, a w dalszej kolejności odpowiednio zinterpretować. Również ich selekcja oraz magazynowanie są w sposób naturalny ograniczone i nieporównywalnie mniejsze od możliwości współczesnej infomasy

Rishi SUNAK i Elon MUSK: Dokąd zmierza świat?
Elon MUSKRishi SUNAK

Elon MUSK
Rishi SUNAK

Dokąd zmierza świat?

W najgłośniejszej w ostatnim czasie debacie o sztucznej inteligencji, technologii i przyszłości, jaka odbyła się w londyńskim Lancaster House, dyskutowali Rishi SUNAK i Elon MUSK

Prof. Paolo BENANTI TOR, Francesco OCCHETTA SJ: Cyfrowi argonauci
Francesco OCCHETTA SJProf. Paolo BENANTI TOR

Francesco OCCHETTA SJ
Prof. Paolo BENANTI TOR

Cyfrowi argonauci

Młodzież i poszukiwanie znaczenia. Cyfrowi argonauci, pokolenie, któremu za kompas służą smartfony, źródłem autorytetu są algorytmy i big data, traktowane jako święci przewodnicy na drodze do prawdy. Czy dataizm – ślepa wiara w technologię i zarządzanie własną tożsamością – może być odpowiedzią na poszukiwanie sensu przez młodych ludzi?

Papież FRANCISZEK: Sztuczna inteligencja i pokój
Papież FRANCISZEK

Papież FRANCISZEK

Sztuczna inteligencja i pokój

Rozwój technologii, która szanuje i służy ludzkiej godności, ma wyraźne implikacje dla instytucji edukacyjnych i świata kultury. Zwielokrotniając możliwości komunikacji, technologie cyfrowe umożliwiły spotkania na nowe sposoby. Istnieje jednak potrzeba stałej refleksji nad rodzajem relacji, do których nas kierują.

Prof. Jacek HOŁÓWKA: Komputerowa kompulsja i wolna wola
Prof. Jacek HOŁÓWKA

Prof. Jacek HOŁÓWKA

Komputerowa kompulsja i wolna wola

Nauki komputerowe w powiązaniu z psychologią kliniczną już wniosły znaczny wkład do zrozumienia moralnych postaw i zachowań. W przyszłości ten związek może się okazać jeszcze ważniejszy.

Popołudniowe Espresso: Uruchomiono Centralny Rejestr Wyborców
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Uruchomiono Centralny Rejestr Wyborców

4 sierpnia w Polsce uruchomiony został Centralny Rejestr Wyborców. Jego celem będzie umożliwienie m.in. ustalenia liczby wyborców, a także sporządzenia spisu osób, które są uprawnione do oddawania głosów w wyborach.

Wydanie 486 Wszystko co Najważniejsze
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 486 Wszystko co Najważniejsze

Sztuczna Inteligencja coraz śmielej wkracza w nasze życie. Od kolejnych sektorów gospodarki aż po codzienne zachowania. Wszystko to sprawia, że pojawiają się kolejne pytania o zagrożenia z nią związane. Czy faktycznie jest się czego bać?

Prof. Andrzej KISIELEWICZ: Bajki o sztucznej inteligencji i prawdziwe zagrożenia
Prof. Andrzej KISIELEWICZ

Prof. Andrzej KISIELEWICZ

Bajki o sztucznej inteligencji i prawdziwe zagrożenia

ChatGPT nie myśli, nie wnioskuje, niczego nie rozumie i nie jest żadną „sztuczną inteligencją”, o ile termin ten rozumiemy zgodnie z ideami ojców dziedziny artificial intelligence jako „autonomiczny program myślący na podobieństwo człowieka”.

Popołudniowe Espresso: Katar i ZEA przywracają stosunki dyplomatyczne
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Katar i ZEA przywracają stosunki dyplomatyczne

Ministerstwo spraw zagranicznych Kataru poinformowało, że ambasady w Dausze i Abu Zabi zostały ponownie otwarte, co oznacza przywrócenie stosunków dyplomatycznych Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w celu wzmocnienia współpracy.

Popołudniowe Espresso: Intel zainwestuje 20 mld zł w Polsce
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Intel zainwestuje 20 mld zł w Polsce

Intel chce zainwestować 4,6 mld dol. i zatrudnić 2 tys. osób w zakładzie integracji i testowania półprzewodników w okolicach Wrocławia – poinformowano w piątek.

Jędrzej STĘPIEŃ: Prawdziwa edukacja w erze technologii
Jędrzej STĘPIEŃ

Jędrzej STĘPIEŃ

Prawdziwa edukacja w erze technologii

Kiedy Elon Musk w końcu zainstaluje już swój Neuralink w naszych głowach, a wizja Sugaty Mitry się ziści – że brak wiedzy stanie się tak samo mało istotny jak nieumiejętność powiedzenia, która godzina, gdy nie mamy zegarka – będziemy bezpieczni. I edukacja też będzie bezpieczna. Bo edukacja, prawdziwa edukacja, jest nieśmiertelna i jest na zawsze zapisana w języku.

Abp Vincenzo PAGLIA: Między wiedzą a technologią
Abp Vincenzo PAGLIA

Abp Vincenzo PAGLIA

Między wiedzą a technologią

Zmiany społeczne, ekonomiczne i technologiczne, których jesteśmy obecnie świadkami, wymagają przede wszystkim ich uważnego rozważenia.

Popołudniowe Espresso: Microsoft uruchamia w Polsce centrum przetwarzania danych w chmurze
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Microsoft uruchamia w Polsce centrum przetwarzania danych w chmurze

Polska po raz pierwszy w historii ma szansę być częścią globalnego procesu transformacji cyfrowej i ogromnie na tym skorzystać – powiedział w środę premier Mateusz MORAWIECKI na konferencji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Prof. Michał KLEIBER: Demokracja w czasach e-polityki
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Demokracja w czasach e-polityki

E-polityka udowodniła już wielokrotnie swoje znaczenie w trakcie najróżniejszych wyborów, czasami w sposób całkowicie zgodny z ideą tzw. demokracji uczestniczącej, czasami jednak w sposób jednoznacznie zmanipulowany.