Jędrzej STĘPIEŃ: Prawdziwa edukacja w erze technologii
Jędrzej STĘPIEŃ

Jędrzej STĘPIEŃ

Prawdziwa edukacja w erze technologii

Kiedy Elon Musk w końcu zainstaluje już swój Neuralink w naszych głowach, a wizja Sugaty Mitry się ziści – że brak wiedzy stanie się tak samo mało istotny jak nieumiejętność powiedzenia, która godzina, gdy nie mamy zegarka – będziemy bezpieczni. I edukacja też będzie bezpieczna. Bo edukacja, prawdziwa edukacja, jest nieśmiertelna i jest na zawsze zapisana w języku.

Abp Vincenzo PAGLIA: Między wiedzą a technologią
Abp Vincenzo PAGLIA

Abp Vincenzo PAGLIA

Między wiedzą a technologią

Zmiany społeczne, ekonomiczne i technologiczne, których jesteśmy obecnie świadkami, wymagają przede wszystkim ich uważnego rozważenia.

Prof. Michał KLEIBER: Demokracja w czasach e-polityki
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Demokracja w czasach e-polityki

E-polityka udowodniła już wielokrotnie swoje znaczenie w trakcie najróżniejszych wyborów, czasami w sposób całkowicie zgodny z ideą tzw. demokracji uczestniczącej, czasami jednak w sposób jednoznacznie zmanipulowany.

Popołudniowe Espresso: Microsoft uruchamia w Polsce centrum przetwarzania danych w chmurze
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Microsoft uruchamia w Polsce centrum przetwarzania danych w chmurze

Polska po raz pierwszy w historii ma szansę być częścią globalnego procesu transformacji cyfrowej i ogromnie na tym skorzystać – powiedział w środę premier Mateusz MORAWIECKI na konferencji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Marta RAKOCZY: Rękopiśmienność w dobie pisania cyfrowego
Marta RAKOCZY

Marta RAKOCZY

Rękopiśmienność w dobie pisania cyfrowego

Aby w pisaniu odręcznym dostrzec sztukę, trzeba było przestać widzieć w nim rzemiosło, mozolnie, masowo i mechanicznie przyswajane. Dowartościowanie rękodzieła jest wynikiem nowoczesnej cywilizacji przemysłowej.

David LISNARD: ChatGPT. Problem jest w innym miejscu
David LISNARD

David LISNARD

ChatGPT. Problem jest w innym miejscu

Katastrofą nie jest nadejście sztucznej inteligencji, którą będziemy musieli „udomowić”, ale wyparcie rzeczywistości i obniżenie poziomu oświaty, stagnacja lub nawet spadek średniego IQ oraz obniżenie poziomu języka – twierdzi David LISNARD.

Wydanie 461 Wszystko co Najważniejsze. ChatGPT
Tygodnik

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"

Wydanie 461 Wszystko co Najważniejsze. ChatGPT

Pisze wypracowania za uczniów, odpowiada na maile pracowników wielkich korporacji, przygotowuje prezentacje na konferencje naukowe… Brawurowa kariera ChatGPT, narzędzia które zdobywa wielką popularność w Sieci, każe zadać pytanie o przyszłość edukacji i nauki w dobie rozwoju automatyzacji i sztucznej inteligencji. Czy stoimy na progu rewolucji?

#RozmowyNajważniejsze. Kościół a metawersum
Ks. prof. Józef KLOCHMikołaj A. CZYŻ

Ks. prof. Józef KLOCH
Mikołaj A. CZYŻ

#RozmowyNajważniejsze. Kościół a metawersum

Kościół jest obecny w internecie w określonym zakresie. Ludzie wciąż potrzebują osobistego spotkania poza światem wirtualnym. W rozmowie z Mikołajem CZYŻEM ks. prof. Józef KLOCH zarysowuje przyszłość Kościoła i metawersum.

Prof. Philippe SILBERZAHN: Zasada ostrożności zabija innowacje w Europie
Prof. Philippe SILBERZAHN

Prof. Philippe SILBERZAHN

Zasada ostrożności zabija innowacje w Europie

Zasada ostrożności zabija. Zabija ludzi, ale także przemysł. Kroki podejmowane przez Komisję Europejską sprawią, że innowacje – a więc miejsca pracy i zamożność obywateli – przeniosą się na inne kontynenty.

Jan ŚLIWA: Co się jeszcze może zepsuć?
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Co się jeszcze może zepsuć?

Co się jeszcze może zepsuć? W zasadzie wszystko. Ostatnio powiało strachem, gdy na całym świecie padł Facebook. Był moment, gdy obawiano się, że awaria jest terminalna i przepadną wszystkie zdjęcia z wakacji, filmiki z kotami i wybuchy hejtu. Po paru godzinach program wrócił, awaria pewnie już została zapomniana. Ale koniec był bliski.

Aleksandra SOWA, Natalia MARSZAŁEK: Cyberbezpieczeństwo w roku Świni. Ciemna i jasna strona mocy
Aleksandra SOWANatalia MARSZAŁEK

Aleksandra SOWA
Natalia MARSZAŁEK

Cyberbezpieczeństwo w roku Świni. Ciemna i jasna strona mocy

Patrząc na sprawę (prawie) aresztowania Philipa Zimmermanna, twórcy Pretty Good Privacy (PGP) w latach 90., czy też późniejszego ujawnienia przez Edwarda Snowdena informacji na temat praktyk inwigilacyjnych NSA, trudno oprzeć się wrażeniu, że doświadczamy déjà-vu.