Jan ŚLIWA: Co się jeszcze może zepsuć?
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Co się jeszcze może zepsuć?

Co się jeszcze może zepsuć? W zasadzie wszystko. Ostatnio powiało strachem, gdy na całym świecie padł Facebook. Był moment, gdy obawiano się, że awaria jest terminalna i przepadną wszystkie zdjęcia z wakacji, filmiki z kotami i wybuchy hejtu. Po paru godzinach program wrócił, awaria pewnie już została zapomniana. Ale koniec był bliski.

Prof. Philippe SILBERZAHN: Zasada ostrożności zabija innowacje w Europie
Prof. Philippe SILBERZAHN

Prof. Philippe SILBERZAHN

Zasada ostrożności zabija innowacje w Europie

Zasada ostrożności zabija. Zabija ludzi, ale także przemysł. Kroki podejmowane przez Komisję Europejską sprawią, że innowacje – a więc miejsca pracy i zamożność obywateli – przeniosą się na inne kontynenty.

Aleksandra SOWA, Natalia MARSZAŁEK: Cyberbezpieczeństwo w roku Świni. Ciemna i jasna strona mocy
Aleksandra SOWANatalia MARSZAŁEK

Aleksandra SOWA
Natalia MARSZAŁEK

Cyberbezpieczeństwo w roku Świni. Ciemna i jasna strona mocy

Patrząc na sprawę (prawie) aresztowania Philipa Zimmermanna, twórcy Pretty Good Privacy (PGP) w latach 90., czy też późniejszego ujawnienia przez Edwarda Snowdena informacji na temat praktyk inwigilacyjnych NSA, trudno oprzeć się wrażeniu, że doświadczamy déjà-vu.

Adam CZYŻEWSKI: Papuga zawsze druga
Adam CZYŻEWSKI

Adam CZYŻEWSKI

Papuga zawsze druga

Najwyższy czas wyjść z pułapki krótkoterminowego myślenia wyłącznie na temat tego, co musimy mieć natychmiast, i zastanowić się, kim chcemy być w Europie i na świecie. Co jako społeczeństwo i gospodarka chcemy osiągnąć? Jakie niesiemy ze sobą wartości, do których możemy przekonać innych? Jakie produkty i usługi możemy wykreować, by mieć swój wkład w rozwój globalnej gospodarki?

Prof. Michał KLEIBER: Technologia nie zbawi świata – zrobią to ludzie (…być może)
Prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER

Technologia nie zbawi świata – zrobią to ludzie (…być może)

Rozwój technologii będzie przynosić wielkie społeczne korzyści pod warunkiem, że to ludzie w debacie publicznej oraz politycy, świadomi sytuacji i podejmujący światłe decyzje regulacyjne, nadadzą zmianom właściwy kierunek. Wobec złożoności problemów to niewątpliwie olbrzymie wyzwanie, któremu – nie ma tu żadnej alternatywy – musimy odważnie i mądrze stawić czoła.

Agnieszka PAWNIK: Ulice Internetu. Zjeść żabę, czyli o samotności w świecie
Agnieszka PAWNIK

Agnieszka PAWNIK

Ulice Internetu. Zjeść żabę, czyli o samotności w świecie

Do połowy lutego 2018 roku grę z żabą w roli głównej ściągnęło już 33 mln Chińczyków. „Dziennik Ludowy”, oficjalna gazeta wydawana przez partię od 1948 roku, wydał nawet na ten temat oświadczenie: „Nie traćcie czasu na samotne wychowywanie żab, rozwijajcie się”.

Jakub KACZMARSKI, Michał BORYSIEWICZ: Elektronika elastyczna. Przyszłość m.in. diagnostyki medycznej
Jakub KACZMARSKIMichał A. BORYSIEWICZ

Jakub KACZMARSKI
Michał A. BORYSIEWICZ

Elektronika elastyczna.
Przyszłość m.in. diagnostyki medycznej

Kiedy myślimy o urządzeniach elektronicznych, nie kojarzymy ich z możliwością wyginania czy rolowania, ale to się może wkrótce zmienić. Polscy badacze są w awangardzie opracowywania technologii dla elektroniki elastycznej, istotnej szczególnie do zastosowań w medycynie, w diagnostyce.

Jan ŚLIWA: Uśmiech Zofii. Cała władza w ręce algorytmów ?
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Uśmiech Zofii.
Cała władza w ręce algorytmów ?

Algorytmy są zbyt złożone, zbyt szybkie. Algorytmy uczące się wymykają się spod kontroli. Zależą też od danych treningowych. Są naszpikowane błędami, jak każdy program. Równocześnie oddajemy algorytmom kolejne dziedziny życia.

Michał KŁOSOWSKI: Zróbmy sobie nowy internet
Michał KŁOSOWSKI

Michał KŁOSOWSKI

Zróbmy sobie nowy internet

Trzeba by zrobić nowy internet, u którego fundamentu będzie postawa użytkowników. To główny oręż. Nie netykieta, nie kultura użytkowników, nie dane. Wola ludzi. Choć w czasie rozwoju sztucznej inteligencji, robotyki i transhumanizmu może to brzmieć jak herezja.

Aleksandra SOWA: "Nie ma kary — nie ma miary. Pavlok czyli tresowanie użytkowników prądem"
Aleksandra SOWA

Aleksandra SOWA

"Nie ma kary — nie ma miary. Pavlok czyli tresowanie użytkowników prądem"

Iwan Pietrowicz Pawłow pokazał w jednym ze swoich eksperymentów, że zachowanie psa — a więc i człowieka — można wyćwiczyć. „Pies Pawłowa” reagował aktywacją układu pokarmowego na kroki właściciela, który go karmił. Dziś opaska Pavlok „tresuje” jej nosicieli karą, wymuszając poprawę zachowania.

Sylwia BORSKA: "Druk 3D w medycynie regeneracyjnej"
Sylwia BORSKA

Sylwia BORSKA

"Druk 3D w medycynie regeneracyjnej"

Niedługo implanty zębów będą mogły być tworzone bezpośrednio w gabinetach dentystycznych, odpowiednio zaprojektowane dla indywidualnego pacjenta. Drukowane implanty są o wiele tańsze i mają lepsze właściwości niż produkowane za pomocą starszych technologii. Niektóre protezy łączy się już ze specjalnym chipem w korze mózgu, dzięki czemu pacjent może nimi wykonywać precyzyjne ruchy za pomocą własnej woli.

Prof. Łukasz A. TURSKI: "Imitacja wielkich projektów. Angry Birds nie pchnie świata do przodu"
Prof. Łukasz A.TURSKI

Prof. Łukasz A.TURSKI

"Imitacja wielkich projektów. Angry Birds nie pchnie świata do przodu"

Nauka i technologia w XXI wieku potrafią naprawdę wiele. Ale nie są w stanie wpłynąć na człowieka, jego pychę i głupotę. Gdzie leży błąd? Oczywiście w edukacji od przedszkola po doktorat. Uwspółcześniona inżynieria „jak z XIX wieku” jest pilnie poszukiwana.

Michael SPENCE: "Gdy technologia cyfrowa wypiera siłę roboczą"
Michael SPENCE

Michael SPENCE

"Gdy technologia cyfrowa wypiera siłę roboczą"

Wszystkie państwa wcześniej czy później zostaną zmuszone na nowo opracować swoje modele wzrostu, opierając je na technologiach cyfrowych i kapitale ludzkim, który wspiera dyslokację i ekspansję.