Intel zainwestuje 20 mld zł w Polsce
Jest piątek, 16. czerwca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
Firma Intel zainwestuje 20 mld zł w Polsce
– Intel chce zainwestować 4,6 mld dol. i zatrudnić 2 tys. osób w zakładzie integracji i testowania półprzewodników w okolicach Wrocławia – poinformowano w piątek. Firma Intel wybrała na lokalizację swojego nowego, zaawansowanego technologicznie zakładu integracji i testowania półprzewodników okolice Wrocławia. W komunikacie dodano, że planowana inwestycja o łącznej wartości sięgającej 4,6 mld dol. pozwoli stworzyć 2000 miejsc pracy w firmie Intel oraz tysiące powiązanych stanowisk u dostawców, a także tymczasowe zatrudnienie podczas prac budowlanych.
Intel z siedzibą w miejscowości Santa Clara w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej w USA to założony w 1968 r. koncern z branży nowych technologii będący jednym z największych producentów półprzewodników na świecie. Amerykańska firma notowana na giełdzie NASDAQ wytwarza m.in. procesory do komputerów osobistych, a także rozwiązania informatyczne i sprzętowe na potrzeby centrów danych, sztucznej inteligencji oraz pojazdów autonomicznych. W UE zatrudnia ok. 10 tys. pracowników. Premier Mateusz MORAWIECKI podczas piątkowego wystąpienia podkreślił, komentując tę informacje, że to „wielki moment, nie tylko tutaj dla Polski”. Jak dodał szef rządu planowana inwestycja to „element strategii jednej z największych, najważniejszych technologicznych firm świata – strategii, która ma na celu budowę nowych mocy produkcyjnych w produkcji półprzewodników”.
Papież Franciszek został wypisany ze szpitala
Zakończyła się hospitalizacja Ojca Świętego Franciszka. – Papież wraca silniejszy i w lepszej formie, będzie mógł lepiej pełnić swoją posługę – zapewnił prof. Sergio Alfieri, który 7 czerwca operował Papieża. Przed powrotem do Watykanu Franciszek pozdrowił dziennikarzy i wiernych, którzy zgromadzili się przed Kliniką Gemelli, a także złożył wizytę w rzymskiej Bazylice Matki Bożej Większej. – Papież potwierdził wszystkie zaplanowane podróże, co więcej będzie mógł je odbyć w lepszej formie, ponieważ nie ma już dolegliwości, które wcześniej mu dokuczały – powiedział prof. Sergio Alfieri. Ojciec Święty wrócił już do pracy.
Opowiadając o wczorajszym pożegnaniu Papieża z personelem medycznym, który opiekował się nim podczas hospitalizacji, prof. Alfieri zauważył, że podczas tego spotkania Franciszek był nie tylko pacjentem, który chce wyrazić wdzięczność, ale również kapłanem. W drodze powrotnej do Watykanu Papież zatrzymał się jeszcze w Bazylice Matki Bożej Większej, która jest główną świątynią maryjną w Rzymie, a do której Franciszek udaje się przed i po każdej pielgrzymce. Przed ikoną Salus Populi Romani podziękował Maryi za pomyślny przebieg operacji i powrót do zdrowia. Watykan zapowiedział, że w niedzielę Ojciec Święty odmówi już z pielgrzymami modlitwę Anioł Pański.
Najnowsze dane z sondy Cassini
Naukowcy z Southwest Research Institute informują o nowym odkryciu dokonanym dzięki sondzie Cassini, która przez 13 lat badała system Saturna. W dostarczonych przez próbnik danych badacze wykryli fosforany na jednym z księżyców planety – Enceladusie. Te ważne dla rozwoju życia substancje, zdaniem ekspertów, pochodzą z ukrytego pod lodową pokrywą wodnego oceanu. – W 2020 roku (wyniki opublikowane w roku 2022), z pomocą modelowania geochemicznego przewidzieliśmy, że ocean Enceladusa powinien obfitować w fosfor – powiedział dr Christopher Glein, autor nowej pracy opublikowanej w piśmie „Nature”. – Teraz znaleźliśmy duże ilości fosforu w próbkach pochodzących z lodu wydostającego się z gejzerów, które tryskają z podpowierzchniowego oceanu.
W wyrzucanym z gejzerów lodzie działający na pokładzie sondy Cosmic Dust Analyzer wykazał obecność fosforanów sodu. Obserwacje te w połączeniu z laboratoryjnymi eksperymentami sugerują, że fosforany można znaleźć w ukrytym pod lodowcem oceanie. Na Ziemi substancje te są kluczowe dla życia – podkreślają badacze. Są niezbędne m.in. do powstawania DNA i RNA, cząsteczek przenoszących energię czy błon komórkowych.
Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze
„Europa w stanie wojny” 53. numer „Wszystko co Najważniejsze”
Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA