Popołudniowe Espresso: Microsoft uruchamia w Polsce centrum przetwarzania danych w chmurze

Microsoft uruchamia w Polsce centrum przetwarzania danych w chmurze

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest środa, 26. kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Premier Estonii z wizytą w Polsce

W poniedziałek premier Estonii Kaja KALLAS złożyła wizytę na Ukrainie; była to jej pierwsza zagraniczna podróż po zaprzysiężeniu nowego rządu Estonii w ubiegłym tygodniu. Po wizycie na Ukrainie, z drugą wizytą zagraniczną, premier udała się do Warszawy, gdzie we wtorek spotkała się z premierem Mateuszem MORAWIECKIM. Estońska premier wzięła też udział w dyskusji zorganizowanej w Kolegium Europejskim w Natolinie (Warszawa).

Podczas spotkania premierów Polski i Estonii omówione zostały m.in. kwestie bezpieczeństwa regionalnego, przygotowania do lipcowego szczytu NATO w Wilnie oraz współpraca dwustronna, w tym w sektorze obronności. „Nie możemy pozwolić Rosji przywrócić strefy wpływów, w której decyzje podejmują najsilniejsi. Życie obok Rosji wymaga, by wojska NATO były kompetentne i silne” – wskazała premier KALLAS, dodając, że „rola Polski w zbiorowej obronie NATO jest kluczowa”.

19 krajów chce dołączyć do grupy BRICS

Grupa BRICS zrzesza państwa rozwijające się: Rosję, Chiny, Brazylię, Indie, a także RPA. Bloomberg poinformował, że dziewiętnaście krajów wyraziło zainteresowanie dołączeniem do BRICS. Trzynaście państw złożyło już formalny wniosek o członkostwo, kolejnych sześć zrobiło to nieformalnie. Przedstawiciele państw należących do BRICS będą dyskutować o możliwości i warunkach rozszerzeniu grupy podczas spotkania w Kapsztadzie, które odbędzie się 2-3 czerwca.

Formalny wniosek o dołączenie złożyła m.in. Arabia Saudyjska i Iran. Nieformalnie chęć dołączenia wyraziła natomiast Argentyna, ZEA, Algieria, Egipt, Bahrajn i Indonezja. Przypomnijmy, że BRICS, blok gospodarczy, w skład którego wchodzą Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA, został utworzony 16 czerwca 2009 roku. Republika Południowej Afryki była jedynym krajem, który dołączył do bloku po jego utworzeniu w grudniu 2010 roku.

Microsoft uruchamia w Polsce centrum przetwarzania danych w chmurze

Polska po raz pierwszy w historii ma szansę być częścią globalnego procesu transformacji cyfrowej i ogromnie na tym skorzystać – powiedział w środę premier Mateusz MORAWIECKI na konferencji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Szef rządu odniósł się w ten sposób do faktu, że Microsoft uruchamia w Polsce pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej centrum przetwarzania danych w chmurze. Premier MORAWIECKI zaznaczył, że „wojna na Ukrainie uświadomiła wszystkim, jak ważne jest cyberbezpieczeństwo, jak ważne jest zabezpieczenie przed zalewem fake newsów przed propagandowymi trikami, które Rosja stosuje”.

Microsoft poinformował, że jego centrum chmurowe w Polsce umożliwi przedsiębiorcom przechowywanie wartościowych zasobów cyfrowych, zapewniając zgodność z przepisami dotyczącymi przechowywania i przetwarzania danych. Firma dodała, że otwarcie polskiego centrum jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wysokowydajną moc obliczeniową oraz szybki i dostęp do usług w chmurze.

Prof. Grzegorz BERENDT  
Tęsknota i życie od nowa. O społeczności żydowskiej w Polsce po II wojnie światowej

Podcasty 🎧#RozmowyNajważniejsze

Mateusz SZPYTMA: Po co pamiętać o przegranym powstaniu? O Powstaniu w Getcie Warszawskim

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

kawa z mlekiem
Pixabay
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 kwietnia 2023