«Narodziny nowej Europy». Książka Laury MANDEVILLE i prof. Konstantyna SIGOWA już w sprzedaży
Najnowsza książka Wydawnictwa Wszystko co Najważniejsze wyszła spod pióra Laury MANDEVILLE, dziennikarki francuskiego „Le Figaro” i ukraińskiego filozofa, prof. Konstantyna SIGOWA.
„To najważniejsza książka tłumacząca Zachodowi zmianę, jaka zachodzi dziś w Europie. Jeśli chcemy zrozumieć, jak myślą Ukraińcy, jakie obawy mają Francuzi wobec konieczności przeciwstawienia się rosyjskiemu imperializmowi, jakie jest miejsce Ukrainy i Polski w nowej Europie – nie znajdziemy dziś w księgarniach na Zachodzie lepszej książki przedstawiającej odpowiedzi na te pytania”. Eryk MISTEWICZ
„Narodziny nowej Europy”, Laure MANDEVILLE, prof. Konstantyn SIGOW
.Laure MANDEVILLE, znana reporterka dziennika „Le Figaro”, jako pierwsza w Europie Zachodniej postawiła tezę o nowym geopolitycznym centrum kontynentu.
„Zaciętość ukraińskiego oporu oraz ogromne wsparcie, jakie Ukraina otrzymuje od Europy Środkowo-Wschodniej, krajów bałtyckich i skandynawskich, Wielkiej Brytanii, sprawiają, że zaczyna wykształcać się nowy biegun strategiczny, przyćmiewający tandem niemiecko-francuski, który odgrywał dotąd wiodącą rolę w Europie, a dziś traci na znaczeniu” – pisała na łamach „Le Figaro”, przekonując, że wojna na Ukrainie przyniosła prawdziwą redefinicję geopolityki Europy i panującego w niej układu sił, doprowadziła do spektakularnego przesunięcia politycznego i moralnego środka ciężkości Europy na Wschód. „Historia przyznała rację przestrogom płynącym z Europy Środkowo-Wschodniej. Dziś bardziej wierzymy sceptykom ze Wschodu i z Północy Europy niż francuskim i niemieckim zwolennikom dialogu za wszelką cenę”.
Laure MANDEVILLE, długoletnia korespondentka „Le Figaro” w Moskwie i Waszyngtonie, to jedna z najbardziej wpływowych komentatorek polityki zagranicznej. Opisywała przemiany demokratyczne w Europie Środkowej. Jest m.in. autorką książek La reconquête russe oraz Les révoltés d’Occident.
Prof. Konstantyn SIGOW to jeden z najwybitniejszych ukraińskich intelektualistów. Filozof polityki, rozumiejący konflikt, do którego doszło na Ukrainie – na Ukrainie, która się budzi, Ukrainie opowiadającej się na nowo – tłumaczący także zawiłości relacji ukraińsko-polskich. Kieruje Centrum Europejskich Studiów Humanitarnych na Uniwersytecie Narodowym „Akademia Kijowsko-Mohylańska” w Kijowie, Centrum św. Klemensa, wydawnictwem Duch i Litera. Uczestniczy w Conversations Tocqueville – najważniejszym spotkaniu intelektualistów i polityków Francji, USA i Europy Środkowo-Wschodniej.
PRZEDMOWA DO WYDANIA POLSKIEGO:
.Ukraina nas wszystkich obudziła. Odrzucając strach i stawiając masowy opór wobec napaści Putina, zjednoczyła się w obronie ziemi i wolności. Choć wszyscy wokół wieszczyli jej porażkę, ona nagle w pełni ukazała naszym oczom skarb, którego przebłyski dostrzec można było już w czasie pomarańczowej rewolucji 2004 roku i Majdanu dziesięć lat później – skarb oporu całego narodu. Społeczeństwo przyjaźni i solidarności, które objawiło się w owej próbie ognia i krwi, swoim heroizmem wzbudziło podziw świata, a zwłaszcza Zachodu, poszukującego sensu tego, co najważniejsze. Krótko mówiąc, Ukraina wszystko odmieniła. Przyszłość Europy przechodzi dzisiaj przez Kijów.
Tę nową historię pisze dziś nie tylko udręczony naród ukraiński, ale także cała Europa Środkowa i Wschodnia, która w duchu solidarności stanęła u jego boku, udzielając mu wsparcia humanitarnego i militarnego. Zwłaszcza Polska, która otworzyła swoje domy, firmy i serca przed niemal dwoma milionami uchodźców i która była w awangardzie, jeśli chodzi o pomoc wojskową i logistyczną. Ktoś nazwał to „prawdziwie polskim powstaniem”, i trudno o lepsze określenie. Narody Europy Środkowej, które tyle wycierpiały przez dziesięciolecia sowieckiej dominacji, wiedzą, że Ukraina walczy o wolność całej Europy.
Ich odruch solidarności, wola odgrywania roli strategicznego lidera w obliczu neototalitarnego Putinowskiego huraganu stały się bezsprzecznie najważniejszym czynnikiem w batalii, jaka toczy się między Putinem a Zachodem, przesuwając środek ciężkości Europy. Zarysowują się kontury nowej mapy mentalnej i politycznej kontynentu, a to wymusza na Europie Zachodniej zainteresowanie się regionem, który mimo upadku Muru Berlińskiego wciąż zna zbyt słabo i którego wciąż mocno nie docenia. To wielkie wyzwanie, wymagające strategicznej rewolucji na miarę przewrotu kopernikańskiego. Paryż, Berlin, Londyn, Rzym czy Madryt muszą na nowo przemyśleć stosunek do regionu, który zbyt często pomijały mentalnie w swym zapatrzeniu w Moskwę. Kto w tych stolicach zna na przykład historię Polski i fakt, że polsko-litewska Rzeczpospolita Obojga Narodów rozciągała się od Bałtyku po Morze Czarne, zawierając w sobie także Ukrainę? W 1989 roku zaczął się marsz Europy Środkowej na Zachód. Tymczasem teraz pojawia się szansa, że to Europa Zachodnia pójdzie w stronę regionu Europy Środkowej i Wschodniej, szukając sposobności nie tylko do wymiany pamięci i doświadczeń, ale także do swojego ostatecznego rozliczenia się z tym drugim totalitaryzmem XX wieku i jego nawrotem, który dzisiaj obserwujemy w Rosji. Ten nowy rozdział powinien zakończyć się wyłonieniem nowej Europy. Taka jest myśl przewodnia naszej książki, a jej polskie tłumaczenie czyni ją jeszcze bardziej namacalną.
.W spektakularnej dynamice odradzania się po wiekach regionu Międzymorza, trójkąt Kijów – Europa Środkowa – Paryż, a zwłaszcza Kijów – Warszawa – Paryż, powinien w naszym mniemaniu mieć kluczowe znaczenie. Nie bez przyczyny bowiem ten pierwszy francusko-ukraiński dialog opublikowany we Francji od czasu rozpoczęcia wojny znalazł swojego drugiego wydawcę właśnie w Polsce.
Laure Mandeville
Konstantyn Sigow
25 III 2023