Popołudniowe Espresso: Król Karol III z wizytą w Kenii

Król Karol III z wizytą w Kenii

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 31. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

31 października wygasa ważność profili zaufanych

31 października wygasa ważność profili zaufanych, które w czasie pandemii były przedłużane automatycznie. Jak przekazał zastępca dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki, Maciej Górski, o północy swoją ważność straci ponad 5,5 mln profili (jedna trzecia wszystkich profili). „Przedłużenie ważności profilu zaufanego jest bardzo proste. Wystarczy zalogować się na stronie pz.gov.pl, w zakładce «profil zaufany» wybrać «szczegóły konta», następnie podać kod, który przyjdzie na adres e-mail podany przez użytkownika, następnie kod z narzędzia autoryzacyjnego, np z SMS-a i to wszystko. Całość zajmuje nie dłużej niż dwie minuty” – przekazał Górski w rozmowie z PAP.

Nieprzedłużenie ważności profilu zaufanego, będzie wiązać się z wygaśnięciem jego aktywności. Tym samym nie będzie go można wykorzystać w usługach e-administracji. „W takim przypadku będziemy musieli ponownie założyć profil zaufany, korzystając z jednej z czterech metod: bankowości elektronicznej, wideo weryfikacji, wykorzystania dowodu osobistego z warstwą elektroniczną lub potwierdzenia tożsamości w jednej z placówek [m.in. oddział ZUS, urząd gminy, urząd skarbowy]” – poinformował PAP za Maciejem Górskim. Profil zaufany co do zasady ważny jest 3 lata.

Król Karol III z wizytą w Kenii

We wtorek (31 października) król Karol III i królowa Camilla rozpoczęli czterodniową wizytę w Kenii. Para królewska została przywitana w Pałacu Prezydenckim przez prezydenta Williama Ruto. Jest to pierwsza wizyta monarchy w Afryce oraz pierwsza wizyta w byłej kolonii brytyjskiej. Karol odwiedził Kenię w czasie, gdy byłe kolonie brytyjskie zaczęły domagać się efektywniejszych działań ze strony Wielkiej Brytanii, w sprawie uznania nadużyć byłego brytyjskiego imperium kolonialnego. Jak wskazała agencja Reuters, wielu obywateli byłych brytyjskich kolonii – w tym przywódcy kenijskiego ludu Nandi – chce, aby król Karol bezpośrednio przeprosił za czasy kolonialne (w tym za tortury, zabójstwa i wywłaszczanie ziemi, która często nadal należy do Brytyjczyków)  i poparł zadośćuczynienie dla krajów postkolonialnych.

W czerwcu 2022 r. Karol (wtedy jeszcze następca tronu) podczas szczytu Wspólnoty Narodów – dobrowolnego stowarzyszenia krajów byłego Imperium Brytyjskiego – uznał wysoką rolę niewolnictwa w korzeniach Imperium. Administracja Pałacu Buckingham oświadczyła, że wizyta będzie „uznaniem bolesnych aspektów wspólnej historii Wielkiej Brytanii i Kenii, w tym stanu wyjątkowego (1952-1960). Jego Wysokość poświęci czas […] na pogłębienie zrozumienia krzywd doznanych w tym okresie przez ludność Kenii”. 

Afgańczycy masowo opuszczają Pakistan

Od środy, 1 listopada, w Pakistanie mają rozpocząć się aresztowania Afgańczyków, którzy nie posiadają ważnych dokumentów. Będą oni przewożeni do nowych ośrodków, skąd zostaną deportowani do Afganistanu. Jak przekazało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Pakistanu, w kraju mieszka 4,4 miliona Afgańczyków; szacunkowo 1,7 miliona z nich przebywa na terenie kraju nielegalnie. Rząd pakistański podjął decyzję o wydaleniu Afgańczyków z kraju, ze względu na to, że od początku roku w kraju doszło do 24 ataków terrorystycznych. Minister Spraw Wewnętrznych, Sarfraz Bugti, podał, że z jedenastu terrorystów, ośmiu było pochodzenia afgańskiego.

W Afganistanie talibowie narzucają surową interpretację prawa islamskiego, która między innymi pozbawia kobiety dostępu do edukacji. Dlatego wielu Afgańczyków nie chce wracać do kraju. Jak wskazała agencja AFP, niektórzy planują pozostać w Pakistanie, nawet jeśli miałoby się to odbywać nielegalnie. Wielu jednak postanowiło opuścić Pakistan. Dlatego dzień przed wejściem w życie prawa, na granicy pakistańsko-afgańskiej, w Torkham, zgromadziło się ponad 10 tysięcy uchodźców. Od początku października Pakistan opuściło 100 tysięcy afgańskich migrantów. Ponad 80% wyjechało przez przejście graniczne w Torkham.

Maria WANKE-JERIE i Małgorzata WANKE-JAKUBOWSKA
NIEOBECNI – znani Polacy, którzy odeszli w ostatnim roku

Podcasty🎧 #RozmowyNajważniejsze

Karol SAMSEL: Czy młodzi czytają i znają literaturę? 

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę

Jan ŚLIWA

kawa z mlekiem
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 31 października 2023