Popołudniowe Espresso: Kraje UE zwracają się ku węglowi

Kraje UE zwracają się ku węglowi

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest środa, 22. czerwca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Kraje UE zwracają się ku węglowi w wyniku kryzysu energetycznego

Bruksela i organizacje pozarządowe wyraziły obawy, że kilka krajów Unii Europejskiej, w tym Niemcy, powróci do używania węgla do produkcji energii, z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainie, która drastycznie wpłynęła na ceny energii. „Musimy się upewnić, że wykorzystamy ten kryzys, by pójść naprzód a nie cofać się do brudnych paliw kopalnych” – powiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der LEYEN na wtorkowej konferencji prasowej. Zmiana ta – będąca reakcją na to, że  Europa jest coraz bardziej pozbawiona rosyjskiego gazu i ropy – podważa ambicje UE, by stać się neutralną dla klimatu do 2050 roku.

Niemcy, Austria i Holandia zapowiedziały, że złagodzą ograniczenia dla elektrowni węglowych po tym, jak rosyjski gigant energetyczny Gazprom ogłosił, że zmniejszy ilość gazu dostarczanego przez gazociąg Nord Stream do Niemiec. Unia Europejska, w ramach sankcji nałożonych na Rosję za inwazję na Ukrainę, stopniowo wprowadza zakaz importu rosyjskiego węgla i ropy. W  Sejmie RP rozpoczęły się prace nad rządowym projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw. Wprowadza ona rozwiązania dla odbiorców niektórych paliw – jak węgiel kamienny, brykiet, pelet – zawierających co najmniej 85 procent węgla kamiennego. Rano projektem zajęła się sejmowa komisja do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych. Przedstawiła go minister klimatu i środowiska Anna MOSKWA.

Dyskusja wokół siódmego pakietu sankcji wobec Rosji

Siódmy pakiet sankcji przeciwko Rosji powinien być przyjęty tak szybko jak to możliwe – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr ZEŁENSKI w opublikowanym we wtorek wieczorem nagraniu wideo. Jak informuje agencja Ukrinform prezydent Ukrainy powiedział też, że sytuacja w obwodzie ługańskim jest bardzo ciężka. Tymczasem obecna zapowiedź kolejnych sankcji wobec Rosji pozbawiona jest konkretów. Poświęcone im dwudniowe spotkanie europejskich przywódców rozpoczyna się w czwartek w Brukseli. „We wszystkich negocjacjach z zagranicznymi partnerami stale podkreślam, że siódmy pakiet sankcji przeciwko Rosji jest potrzebny tak szybko jak to możliwe. Rosja musi odczuwać narastający nacisk z powodu wojny i jej agresywnej antyeuropejskiej polityki” – powiedział ZEŁENSKI.

Na razie toczą się konsultacje przedstawicieli Komisji Europejskiej z unijnymi krajami w sprawie kolejnych sankcji. Pojawił się pomysł, by na celownik wziąć złoto i ograniczyć możliwość przeprowadzania transakcji Bankowi Centralnemu Rosji. Komisja Europejska broni decyzji o unijnych sankcjach nałożonych na Rosję i powtarza, że mogą one być złagodzone dopiero po wycofaniu się rosyjskich wojsk z Ukrainy. Rzecznik Komisji Eric MAMER skomentował w ten sposób pojawiające się ostatnio informacje o konieczności złagodzenia restrykcji, które uderzają w unijne gospodarki. „To był powód nałożenia sześciu pakietów sankcyjnych na Rosję. Unia Europejska zawsze jasno mówiła, że warto, w imię wolności, pogodzić się z pewnymi bolesnymi trudnościami w Europie. by wesprzeć Ukraińców w osiągnięciu celów, odzyskaniu integralności terytorialnej i suwerenności” – powiedział rzecznik Komisji Eric MAMER. Podczas czwartkowego szczytu w Brukseli, Rada Europejska zamierza także przyznać Ukrainie i Mołdawii status kraju kandydującego do Unii.

Trzęsienie ziemi w Afganistanie

W trzęsieniu ziemi we wschodnim Afganistanie zginęło co najmniej 920 osób – poinformowało tamtejsze centrum do spraw zarządzania kryzysowego, na które powołał się Reuters. Tym samym skorygowana została poprzednia informacja, mówiąca o 950 ofiarach śmiertelnych. Rannych jest co najmniej 610 osób.  Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 uderzyło około 44 kilometrów od miasta Chost, w pobliżu granicy z Pakistanem na głębokości 51 kilometrów. Wstrząsy odczuć miało 119 milionów osób w Afganistanie – w tym w stolicy Kabulu, Pakistanie – m.in. w stolicy Islamabadzie oraz Indiach – przekazało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne. Najwięcej ofiar zgłoszono w prowincji Paktika, tam ucierpiały co najmniej 4 dzielnice. Ofiary śmiertelne odnotowano też w prowincjach Chost i Nangarhar.

Trwa akcja ratunkowo-poszukiwawcza. Jest ona utrudniona w związku z brakami sprzętowymi i niedostateczną liczbą ratowników. Na pilnym i nadzwyczajnym spotkaniu zebrały się władze Afganistanu. Rodzinom ofiar i wszystkim poszkodowanym zostanie udzielona doraźna pomoc materialna i finansowa. Władze kraju złożyły kondolencje i zapowiedziały udanie się do prowincji Paktika i Chost. Papież Franciszek zapewnił o modlitwie za ofiary śmiertelne trzęsienia ziemi w Afganistanie i ich rodziny.

Prof. Michał KLEIBER: Co dalej ze wsparciem dla Ukrainy?

🎧 #NajważniejszeDnia
Eryk MISTEWICZ o wyborach parlamentarnych we Francji

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

„Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 czerwca 2022