Popołudniowe Espresso: G7 zobowiązuje się do wstrzymania importu ropy z Rosji

G7 zobowiązuje się do wstrzymania importu ropy z Rosji

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś poniedziałek, 9 maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Zacięte walki trwają na Ukrainie podczas gdy Rosja upamiętnia zwycięstwo ZSRR w II wojnie światowej

W poniedziałek siły rosyjskie przypuściły szturm na stalownię Azovstal w strategicznym porcie ukraińskim Mariupolu i nasiliły uderzenia rakietowe w innych miejscach, jak poinformowali ukraińscy urzędnicy, podczas gdy prezydent Władimir PUTIN nadzorował paradę wojskową w Moskwie, w 77. rocznicę Dnia Zwycięstwa. Parada trwała godzinę. W czasie defilady do żołnierzy przemówił prezydent Rosji. Jego wystąpienie trwało około 10 min. PUTIN powiedział swoim siłom zbrojnym, że walczą za swój kraj. Nie powiedział jednak, jak długo jeszcze potrwa ich atak na Ukrainę, który trwa już 11. tydzień, ani jak się zakończy.

Prezydent Rosji odnosił się  do poświęcenia życia żołnierzy sowieckich podczas walki z nazizmem. Wspominał także o tym, że „Rosja broni Ojczyzny w Ukrainie”, co argumentował rzekomym „zagrożeniem nuklearnym ze strony NATO”. W wystąpieniu PUTIN powtórzył główne tezy rosyjskiej propagandy. Prezydent nie ogłosił rozpoczęcia „oficjalnej wojny” ani masowej mobilizacji – co przewidywały wywiady na Zachodzie i w Ukrainie.  Dziennikarze francuskich mediów przeanalizowali przemowę Putina wskazując, że rosyjski prezydent wygłosił typową mowę propagandową. Rosjanie obchodzili Dzień Zwycięstwa także w Warszawie. Przedstawiciele rosyjskiej ambasady chcieli złożyć wieńce na Cmentarzy Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich. Uniemożliwili im to jednak demonstranci, którzy oblali ambasadora i członków delegacji czerwoną substancją.

Kraje G7 zobowiązują się do wstrzymania importu ropy z Rosji

Klub państw G7 zobowiązał się w niedzielę do stopniowego uniezależniania się od rosyjskiej ropy naftowej. Oświadczenie Grupy Siedmiu – Francji, Kanady, Niemiec, Włoch, Japonii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych – nie precyzuje dokładnie, jakie zobowiązania podejmie każdy kraj w celu odejścia od rosyjskiej energii. „Zobowiązujemy się do stopniowego zmniejszania naszego uzależnienia od rosyjskiej energii, w tym poprzez stopniowe wycofywanie lub zakaz importu rosyjskiej ropy. Zadbamy o to, by uczynić to w sposób terminowy i uporządkowany, a także w sposób, który zapewni światu czas na zabezpieczenie alternatywnych dostaw” – napisano we wspólnym oświadczeniu.

Oświadczenie pojawiło się po tym, jak w niedzielę odbyło się trzecie w tym roku spotkanie grupy G7 za pośrednictwem wideokonferencji, w którym uczestniczył prezydent Ukrainy Wołodymyr ZEŁENSKI. G7 potępiła również PUTINA. „Niesprowokowana wojna agresji” rosyjskiego prezydenta przeciwko wschodnioeuropejskiemu sąsiadowi przyniosła „wstyd Rosji i historycznym ofiarom jej narodu” – stwierdziła grupa w swoim oświadczeniu. „Rosja naruszyła międzynarodowy porządek oparty na zasadach, a zwłaszcza Kartę Narodów Zjednoczonych, która została stworzona po II wojnie światowej, aby uchronić kolejne pokolenia przed plagą wojny” – czytamy w oświadczeniu.

Afganki muszą zakrywać twarze w miejscach publicznych

Zgodnie z oświadczeniem rządu Talibów, kobiety muszą zakrywać twarze w miejscach publicznych, najlepiej nosząc tradycyjną burkę. Jeśli kobieta nie przestrzega zasad, jej „mężczyzna opiekun” zostanie pociągnięty do odpowiedzialności karą upomnienia lub więzienia. Także kobiety pracujące w urzędach państwowych muszą zastosować się do nowego dekretu. Według Mohammada Sadiqa Hakifa Mahajera, rzecznika Ministerstwa ds. Rozkrzewiania Cnoty i Zapobiegania Rozpustom, nowe przepisy mają na celu zapobieganie krzywdzie kobiet lub ich. Afganki sprzeciwiają się surowemu prawu. – Nie jest tak, jak w latach 90. czy wcześniej. Talibowie muszą zaakceptować [kobiety]. Nie mają innego wyboru – powiedziała w zeszłym miesiącu w rozmowie z CNN była afgańska polityk i działaczka na rzecz praw kobiet Zarifa Ghafari.

W grudniu Talibowie zabronili kobietom samodzielnego, dalekiego podróżowania. W podróżach przewyższających 70 km kobiecie musi towarzyszyć krewny płci męskiej. W listopadzie talibskie prawo wprowadziło cenzurę na sztuki i spektakle z udziałem kobiet. Natomiast w marcu zamknięte zostały szkoły średnie dla dziewcząt. Żaden kraj nie może prosperować odmawiając praw połowie swojej populacji – powiedział w styczniu sekretarz generalny ONZ António Guterres. Po przejęciu władzy w Afganistanie Talibowie zapewniali, że prawa kobiet nie zostaną ograniczone.

Prof. Michel WIEVIORKA: Jak ukarać Putina?

Wcześniej czy później Putin i jego ludzie zapłacą za zbrodnie, których są winni. Niemniej jednak teraz mogą w dalszym ciągu trwać przy swojej zbrodniczej logice

[czytaj więcej]

RozmowyNajważniejsze.
Nicolas TENZER: Europa musi zerwać
wszelkie więzi gospodarcze z Rosją

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

„Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 9 maja 2022