Popołudniowe Espresso: Inflacja zagraża stabilności systemu finansowego Europy

Inflacja zagraża stabilności systemu finansowego Europy

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Dziś czwartek, 26 maja, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

EBC: Inflacja zagraża stabilności systemu finansowego Europy

Władze Europejskiego Banku Centralnego ostrzegły, że inflacja i związane z nią spowolnienie wzrostu gospodarczego zagrażają stabilności systemu finansowego. Z raportu przedstawionego we Frankfurcie wynika, że ze skutkami tego zjawiska będzie się zmagać wiele firm, zwłaszcza te o niższych ratingach. Wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego Luis de GUINDOS przyznał, że wnioski płynące z półrocznego Przeglądu Stabilności Finansowej nie skłaniają do optymizmu. „Niekorzystne czynniki są potęgowane perspektywą zaostrzenia warunków finansowania, które wpłyną na zdolność obsługi zadłużenia średnich firm” – powiedział.

Według hiszpańskiego ekonomisty galopująca inflacja będzie szczególnym wyzwaniem dla branży lotniczej, hotelarskiej i żywnościowej. Luis de GUINDOS przypomniał, że wojna na Ukrainie przyniosła nie tylko ludzkie cierpienie, ale zwiększyła też ryzyko stabilności finansowej poprzez swój wpływ na niemal wszystkie aspekty działalności gospodarczej. Jak dodał, zmagać się będą z tymi problemami głównie przedsiębiorstwa, które nie podniosły się jeszcze po restrykcjach związanych z pandemią. De GUINDOS nie wykluczył, że szacowana na ponad 6 procent inflacja w strefie euro może zmusić jego instytucję do podwyższenia stóp procentowych.

Rosja kontynuuje szturm na Donbas i południe Ukrainy

Jak wynika z raportu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, w Donbasie Rosjanie szturmowali pozycje ukraińskiej armii m.in. w kierunku Bachmutu, Awdijiwki, Krasnohoriwki i Pisków, a także Łymanu i Komyszuwachy. Większość szturmów, jak czytamy, została odparta. Szturmy piechoty poprzedzone są zmasowany mi atakami rosyjskiej artylerii, ale też lotnictwa. Trudna sytuacja panuje też w okolicach Siewierodoniecka i w całym obwodzie ługańskim. Tam Rosjanie zajęli większość terytoriów – wyjaśnia szef obwodu Serhij HAJDAJ. Jak zaznaczył, zajętych jest około 95% terytorium obwodu.  „Bronimy się już od 3 miesięcy. Czekamy aż nasza armia dokona przegrupowania i dozbrojenia, aby powstrzymać ataki i rozpocząć kontratak.” – podkreśla szef obwodu ługańskiego.

Ponadto według Sztabu, Rosjanie, którzy do tej pory na południu głównie ostrzeliwali pozycje ukraińskiej armii obecnie lokalnie rozpoczęli działania szturmowe. Chodzi przede wszystkim o terytorium wzdłuż granic zajętego obwodu chersońskiego. Ostatniej doby bezskutecznie atakowali m.in. w rejonach miejscowości Tawrijskie, Mykołajiwka.

Porozumienie Chin z wyspami Pacyfiku

Chiński minister spraw zagranicznych Wang YI spotkał się w czwartek w Honiarze z pełniącym obowiązki gubernatora generalnego Wysp Salomona Oti, aby osiągnąć porozumienie w sprawie pięcioletniego planu działania na rzecz wysp Pacyfiku. „Mamy nadzieję, że stosunki między Chinami a Wyspami Salomona staną się później podstawą wzajemnie korzystnej współpracy i modelem wzajemnego zaufania między Chinami a krajami wyspiarskimi” – powiedział Wang, zgodnie z oświadczeniem chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Projekt komunikatu rozesłanego przez Chiny do wysp Pacyfiku, przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych na Fidżi, wywołał sprzeciw kilku z zaproszonych krajów, które twierdzą, że pokazuje on, iż Chiny zamierzają kontrolować region i „zagraża stabilności w regionie”. Rząd Wysp Salomona poinformował w oświadczeniu, że podczas dwudniowej wizyty Wang podpisze szereg umów o współpracy między oboma krajami.

W skład 44-osobowej chińskiej delegacji wchodzą wiceministrowie spraw zagranicznych, handlu, środowiska i informacji. Wyspy Salomona podpisały niedawno pakt bezpieczeństwa z Chinami, mimo sprzeciwu Australii, Stanów Zjednoczonych, Japonii i Nowej Zelandii, które obawiają się, że może on dać Chinom militarny przyczółek na Pacyfiku. Chiny odrzucają te obawy, twierdząc, że pakt koncentruje się na utrzymaniu porządku w kraju, a krytyka ze strony państw zachodnich stanowi ingerencję w suwerenny proces decyzyjny Wysp Salomona. Premier Fidżi Frank Bainimarama powiedział, że spotka się z australijską minister Wong w piątek, a z chińskim ministrem Wangiem w poniedziałek. „Pytano mnie o program spotkania z Fidżi. Przy wszystkich stołach najważniejsi są nasi ludzie i nasza planeta, a także poszanowanie prawa międzynarodowego” – napisał premier Fidżi w czwartek na Twitterze. 

Prof. Zdzisław KRASNODĘBSKI: Debata pod ścisłym nadzorem

🎧 #RozmowyNajważniejsze: 
Arsenał rosyjskiego imperializmu |
prof. Andrzej NOWAK dla Wszystko co Najważniejsze

Klub kawowy

Wielki plan Putina zawodzi
Ian BIRRELL

“Gra o Ukrainę”
Zbigniew BRZEZIŃSKI

Upadek męstwa Zachodu
Aleksandr SOŁŻENICYN

Pomożemy, dysponując takimi środkami, jakie mamy
Anna CLUNES

Jak dyktatury wpływają na społeczeństwa Zachodu?
Nicolas TENZER

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 26 maja 2022