#RozmowyNajważniejsze. To od Zachodu zależy, czy Rosja przestanie być skuteczna w swej imperialnej rekonkwiście

#RozmowyNajważniejsze. To od Zachodu zależy, czy Rosja przestanie być skuteczna w swej imperialnej rekonkwiście

Photo of Prof. Andrzej NOWAK

Prof. Andrzej NOWAK

Historyk, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju. Wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN. Laureat Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego, Kawaler Orderu Orła Białego.

Ryc.Fabien Clairefond

zobacz inne teksty Autora

Jeśli nie pogodzimy się ze statusem zachodniej peryferii wielkiego imperium rosyjskiego, to nie będziemy mieli dobrych stosunków z Rosją imperialną nigdy. Jedyna alternatywa jest taka, że to Rosja przestanie być krajem imperialnym. I do tej dobrej alternatywy powinniśmy zmierzać – twierdzi prof. Andrzej NOWAK w rozmowie z Mikołajem CZYŻEM.

.Profesor Andrzej Nowak to historyk, sowietolog, członek Narodowej Rady Rozwoju. Wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Profesor zwyczajny w Instytucie Historii PAN. Laureat Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego, Kawaler Orderu Orła Białego. W wywiadzie dla „Wszystko co Najważniejsze” profesor Nowak podkreśla, że po zakończeniu wojny Zachód nie może wybaczyć Rosji jej zbrodni. Jedynym sposobem na zmianę mentalności Rosjan jest jej rozbiór.

– Pokazanie teraz przez światowe telewizje skali brutalności polityki rosyjskiej jest najlepszym narzędziem przypominania prawdy historycznej, której Zachód nie chciał brać pod uwagę, mówiąc dotąd: „to tylko polska rusofobia”. No to teraz widzicie, na czym polega Rosja imperialna. Czy te gwałty, to tylko nasz wymysł, nasza krwawa fantazja, to co robi w tej chwili Putin i jego wojska na Ukrainie? Nie. To jest rzeczywistość. Można ją zrozumieć poprzez historię, ale nie wolno jej zamazywać w imię żadnej ideologii czy interesów.

„Rozmowy Najważniejsze” to cykl rozmów, w którym cenione osobistości świata nauki, biznesu i polityki opowiadają o wizerunku Polski: o tym, jak go budować, wzmacniać i promować.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 maja 2022