Nr 39 "Wszystko co Najważniejsze" po polsku i ukraińsku - już jest w EMPIKach w całym kraju i internetowym Sklepie Idei

Nr 39 "Wszystko co Najważniejsze" po polsku i ukraińsku - już jest w EMPIKach w całym kraju i internetowym Sklepie Idei

Photo of Instytut Nowych Mediów

Instytut Nowych Mediów

Wydawca "Wszystko Co Najważniejsze".
www.instytutnowychmediow.pl

zobacz inne teksty Autora

Tłumaczka płakała, gdy pracowała nad tekstem Jana ROKITY, który postanowiliśmy opublikować  w najnowszym wydaniu i po polsku, i po ukraińsku. Potem powiedziała nam, że nigdy dotąd nie czytała tekstu Polaka, który tak dobrze rozumiałby jej naród, Ukrainę.

.W języku ukraińskim publikujemy w tym wydaniu „Wszystko co Najważniejsze” teksty, które kierujemy do naszych ukraińskich przyjaciół. Wewnętrzne strony wydania są łatwe do wyjęcia i przekazania osobom posługującym się językiem ukraińskim. Dostępne będą także w formie PDF.

Jest oczywistym, że w tym wydaniu naszego miesięcznika więcej tekstów pozwalających lepiej zrozumieć tło wojny, do której przystąpił Putin, atakując Ukrainę. Ale też przewidzieć ciąg dalszy.

Rozpoczynamy artykułem Niny L. CHRUSZCZOWEJ z nowojorskiego World Policy Institute, wnuczki Nikity Chruszczowa, zatytułowanym „Barbaria Putina”. „Nawet jeśli Putinowi uda się zrealizować jego imperialne dążenia, Ruś Kijowska na zawsze pozostanie dla Rosji stracona. Ukraińcy nigdy nie wybaczą nam barbarzyństwa” – pisze Nina L. CHRUSZCZOWA.

„Od XVIII wieku Moskwa traktowała Ukrainę praktycznie jak kolonię, wysysając jej surowce i zboże na rzecz władzy centralnej (…). Tłumienie ukraińskiej dumy narodowej od zawsze było celem Kremla. Ukraińcy przez wieki starają się uciec spod kontroli dominującej Rosji” – pisze Nina L.CHRUSZCZOWA.

„Putin wypowiedział wojnę nie tylko Ukrainie, ale i całemu Zachodowi” – to tytuł tekstu premiera Mateusza MORAWIECKIEGO, który publikujemy razem z francuskim „Le Figaro”. „Wybiła godzina prawdy, w której Europa musi udowodnić, że jest w stanie bronić bliskich jej wartości. Nie pustymi słowami, lecz konkretnymi czynami”.

„Mogliśmy go powstrzymać w Gruzji. Mogliśmy go powstrzymać w Syrii. Mogliśmy go powstrzymać na Krymie. Mogliśmy go powstrzymać we wschodniej Ukrainie. Ale nie zrobiliśmy nic. I oto są efekty” – zauważa David PATRIKARAKOS, brytyjski korespondent wojenny pracujący na Bliskim Wschodzie i w strefie postradzieckiej dla największych tytułów światowej prasy.

„W dramatyczny sposób Putin i jego otoczenie odwracają trwający od zakończenia II wojny światowej kierunek rozwoju świata kształtowanego przez powszechną wizję pokojowego współistnienia” – zauważa prof. Michał KLEIBER, redaktor naczelny „Wszystko co Najważniejsze” w artykule „Powrót do normalności odwołanie w czasie”. „Zbrodnicza agresja Rosji rozbudziła powszechny i bardzo poważny niepokój dotyczący przyszłości całego świata, stawiając pytanie o zasadność naszej ugruntowanej w ostatnich dekadach wiary w możliwość zmiany ludzkiej natury”.

„Konflikt z Ukrainą jest nieodłączną cechą polityki rosyjskiej przynajmniej od 1991 roku. W efekcie antydemokratycznej ewolucji systemu politycznego nastąpiła jego konceptualizacja w formie „rozwiązania kwestii ukraińskiej” i „likwidacji Ukrainy jako Anty-Rosji” – tłumaczy sytuację prof. Włodzimierz MARCINIAK, sowietolog związany z PAN, ambasador Polski w Moskwie w latach 2016-2020. Według prof. MARCINIAKA celem Kremla jest nowy porządek świata.

„W ujęciu Kremla takie państwa jak Ukraina lub Polska to jedynie anglosaska ekspozytura, którą należy pokonać we wspólnym interesie Zjednoczonej Europy i Zjednoczonej Rosji” – pisze prof. Włodzimierz MARCINIAK.

Stéphane COURTOIS to najwybitniejszy historyk francuski specjalizujący się w historii Europy Środkowo-Wschodniej, szczególnie w tematyce zbrodni komunizmu, współautor epokowej „Czarnej księgi komunizmu”. W tekście „Rosyjski rewizjonizm” pisze: „Od 1918 aż po rok 1991 Sowieci nie przestawali zwalczać poprzez masowy terror narodowych aspiracji Ukraińców, chcąc ogniem i mieczem zmusić ich do poddaństwa wobec ZSRR (…). Władimir Putin kontynuuje niszczenie Ukrainy, która przeszła przez ludobójczy wielki głód wywołany przez Stalina (około 4 milionów ofiar), przez aneksje, eksterminacje”. Tekst ten publikujemy także w jęz. ukraińskim.

„Putina ośmielił brak rozliczenia komunizmu” – przekonuje Łukasz KAMIŃSKI, historyk, w latach 2011-2016 prezes Instytutu Pamięci Narodowej. „Wbrew nadziejom Władimira Bukowskiego wydobyte przez niego z tajnych archiwów dokumenty potwierdzające sowieckie zbrodnie nie stały się kanwą dla „drugiej Norymbergi”. Także i ten artykuł publikujemy w jęz. polskim i także w jęz. ukraińskim.

„Europa uzależniała się od rosyjskiego gazu i ropy, nie zważając na ostrzeżenia płynące z Warszawy i państw bałtyckich i zapominając, że putinowska Rosja rozumie tylko argument siły” – pisze Bogusław SONIK, poseł Platformy Obywatelskiej, były eurodeputowany.

„Byłem pierwszym, który w Polsce zwracał uwagę na polityczne konsekwencje decyzji o budowie Nord Stream 1. Nikt nie chciał słuchać” – przypomina Bogusław SONIK.

George FRIEDMAN, politolog i szef wpływowego ośrodka Stratfor, stawia tezę: „Najważniejsze konsekwencje? Militaryzacja Niemiec i wzmocnienie NATO”. Argumentuje, że „skończyły się marzenia Niemiec o silnych więzach handlowych z Rosją przy jednoczesnym członkostwie w NATO”.

„Władimir Putin uwięził prawdziwą Rosję” – pisze Leonid WOŁKOW, szef kampanii prezydenckiej Aleksieja NAWALNEGO. Obok tekst Garrija KASPAROWA, jednego z liderów rosyjskiej opozycji.

„Krzyczeć „sankcje” – to jedno; wprowadzić je w życie – to drugie. Sankcje nałożone w 2008 i 2014 roku miały jednego adresata: zachodnią opinię publiczną. Nie przyniosły prawdziwej zmiany” – pisze Garri KASPAROW.

„W czasie wojny kluczowa jest walka z dezinformacją. Tym zajęliśmy się już przed wybuchem konfliktu, przygotowując się do skutecznego działania” – pisze Mikoła BAŁABAN, wicedyrektor rządowego Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji Ukrainy.

Andrius KUBILIUS, premier Litwy w latach 1999-2000 i 2008-2012, proponuje szybką ścieżkę Ukrainy w Unii Europejskiej. Tak, jest to możliwe: „NRD dołączyło do Unii Europejskiej w niecały rok od upadku Muru Berlińskiego. Ukraina mogłaby skorzystać z tej samej procedury co Niemcy Wschodnie”. W tekście opis procedury.

A zadanie dla Polski? „Pomoc Ukrainie to polski interes narodowy” – pisze prof. Marcin PIĄTKOWSKI. „Polska potrzebuje imigracji, żeby podtrzymać szybki wzrost gospodarczy. Jesteśmy społeczeństwem, które szybko się starzeje, i bez imigracji byłoby nam coraz trudniej doganiać Zachód”.

„Bez otwarcia granic, serc i umysłów na sojuszników z Ukrainy nie możemy mówić o długoterminowym rozwoju ekonomicznym Polski” – pisze prof. Marcin PIĄTKOWSKI.

„Powracają groźby użycia broni atomowej. Putin specjalnie je podsyca, żeby w ten sposób osiągnąć psychologiczną i dyplomatyczną przewagę” – mówi Walter Russell MEAD, politolog związany z Hudson Institute, w rozmowie z Agatonem KOZIŃSKIM. Tytuł rozmowy: „Putin przekalkulował. W interesie Chin Rosja powinna być słaba”.

Bp. Wiesław LECHOWICZ jest biskupem polowym Wojska Polskiego. W tekście dla naszych Czytelników przedstawia bardzo kompetentnie kwestię „wojny sprawiedliwej”. Czy istnieje takie pojęcie i co ono oznacza – w tekście bp. LECHOWICZA.

Z kolei o europejskich i krajowych rządach prawa i o trudnościach, jakie ma Unia Europejska z praworządnością także swoich decyzji – pisze prof. Jacek HOŁÓWKA. O przywództwie w czasach kryzysu pisze prof. Andrzej K. KOŹMIŃSKI. Prof. Krzysztof SZCZERSKI, polski ambasador przy ONZ, pisze zaś o tym, jak prowadzić skuteczną politykę na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.

„W ONZ wygrywają tylko ci, którzy dążą do zwycięstwa i są wytrwali i aktywni. Nic nie jest podane na tacy, ale wszystko jest w naszym zasięgu” – pisze prof. Krzysztof SZCZERSKI.

Niniejsze wydanie ukazuje się tuż przed pierwszą turą wyborów prezydenckich we Francji. Nasze wydawnictwo wydało najnowszą książkę Érica ZEMMOURA, jednego z kandydatów w wyborach prezydenckich 2022. Książka jest dostępna zarówno w wersji klasycznej, jak i jako e-book [zakup w promocji: www.SklepIdei.pl]. W tym wydaniu „Wszystko co Najważniejsze” publikujemy fragment książki – o rozmowie, do której doszło z inicjatywy Emmanuela Macrona z Érikiem Zemmourem. Éric ZEMMOUR ostatnio zaapelował o pomoc dla Ukrainy i krajów jej pomagających [LINK].

W każdym wydaniu „Wszystko co Najważniejsze” piszemy o polskiej kulturze, szczególnie o muzyce. Aleksander LASKOWSKI, rzecznik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, odnalazł ciekawe związki muzyczne Polski i Ukrainy. „Opisując historię aresztowania Henryka Neuhausa, łatwo ulec pokusie prostej analogii, pozostawiam więc Czytelnikom kwestię poszukiwania ewentualnych paraleli z aktualną sytuacją w Rosji” – pisze Aleksander LASKOWSKI.

To wydanie pisma zamyka tekst, który tak wzruszył naszą tłumaczkę. „Z każdym dniem bohaterskiej obrony wolności Ukrainy tamta dawna, piękna, choć naznaczona tyloma wadami wspólna Rzeczpospolita na powrót staje się wspólną dziejową ojczyzną Polaków i Ukraińców” – pisze Jan ROKITA. Ważny, piękny, głęboko przemyślany tekst.

„Ukraina musiała w końcu spojrzeć prawdzie w oczy i dostrzec, że między moskiewskim agresorem a kunktatorskim Berlinem, patrzącym na to, aby czasem za bardzo nie pomóc walczącej Ukrainie, jest taki sąsiad, który nazywa się Polska” – pisze Jan ROKITA.

Zapraszamy do lektury! Najnowsze wydanie „Wszystko Co Najważniejsze” dostępne w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu (123, Bd Saint-Germain), a także wysyłkowo, wydania archiwalne i bieżące oraz prenumerata, w SKLEPIE IDEI: www.SklepIdei.pl/wcn.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 marca 2022