Popołudniowe Espresso: Zakaz social mediów dla najmłodszych we Francji

Zakaz social mediów dla najmłodszych we Francji

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 14. marca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

WHO: Pandemia Covid-19 zakończy się w 2023 roku

„Jestem przekonany, że w 2023 roku będziemy mogli ogłosić, że pandemia Covid-19 zakończyła się i przestała stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego na skalę globalną” – ogłosił w poniedziałek dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom GHEBREYESUS, cytowany przez portal WHO.

„W minioną sobotę minęły trzy lata od momentu, kiedy WHO po raz pierwszy stwierdziła, że wybuch epidemii Covid-19 może być określony mianem pandemii. […] Bardzo cieszy fakt, że po raz pierwszy tygodniowa liczba zgłoszonych zgonów jest obecnie niższa niż wtedy, gdy przed trzema laty po raz pierwszy użyliśmy słowa pandemia. To znacząca poprawa. […] Teraz najważniejsze jest, żebyśmy wszyscy wyciągnęli wnioski z pandemii” – podkreślił Ghebreyesus podczas uroczystości zorganizowanej przez amerykańską uczelnię University of Michigan. Dodatkowo, dyrektor WHO podkreślił, że nadal nie jest wiadomym skąd wzięła się pandemia COVID-19. Gdyby jednak taka odpowiedź kiedyś ujrzała światło dzienne, wszyscy moglibyśmy przygotować się lepiej na przyszłe pandemie, a także starać się im zapobiegać.

W Polsce liczba zakażeń koronawirusem rośnie. Ostatniej doby odnotowano 5083 nowych zakażeń. To największy dobowy przyrost zakażonych od września 2022 roku. Równocześnie ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarło 16 osób. Obecnie w szpitalach przebywa ponad 3 tys. osób z pozytywnymi wynikami testu. 

We Francji zakazano social mediów dla najmłodszych

We wtorek Francuskie Zgromadzenie Narodowe przegłosowało ustawę wprowadzającą nowe prawo o ustanowieniu cyfrowej dojrzałości i przeciwdziałaniu nienawiści w sieci. Zgodnie z nowymi przepisami dzieci poniżej 13. roku życia nie będą mogły być użytkownikami takich platform jak Instagram, Facebook, Whatsapp czy TikTok. Natomiast młodzież do 15. roku życia, aby móc zalogować się do popularnych serwisów będzie musiała uzyskać zgodę opiekunów. Dodatkowo platformy mają obowiązek sprawdzać czy podany w trakcie rejestracji wiek jest zgodny z prawdą. Kontrole będą przeprowadzane za pomocą narzędzia weryfikacyjnego, certyfikowanego przez francuski organ regulacyjny do spraw komunikacji audiowizualnej Arcom. Jeśli którykolwiek serwis społecznościowy złamie ustanowione prawo, będzie groziła mu kara grzywny nieprzekraczająca 1 procenta rocznych obrotów firmy.

Pomysłodawcą ustawy jest deputowany Laurent MARCANGELI. Jego zdaniem najważniejsza jest ochrona dzieci przed negatywnymi skutkami korzystania z Internetu. „Chcemy spróbować uregulować świat, który nie ma zasad” – podkreślił Marcangeli.

UE chce współpracy z Chinami na rozsądnych warunkach

Unia Europejska chce „uczciwych reguł gry z Chinami” jednocześnie unikając ryzyka „uzależnienia” np. od surowców krytycznych – zadeklarowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der LEYEN. Jak wskazała, polityka UE wobec Chin i USA pozostaje jednym z kluczowych wyzwań wspólnoty europejskiej. „Nie chcemy uzależnienia, jakie znamy w przypadku paliw kopalnych z Rosji. […] Nie chcemy być zależni np. od surowców krytycznych. Dlatego dywersyfikujemy i wzmacniamy nasze łańcuchy dostaw z podobnie myślącymi partnerami” – wyjaśniła von der Leyen podczas wywiadu, który został zorganizowany tuż po jej powrocie z USA.

W piątek, podczas swojej wizyty, szefowa KE uzgodniła z prezydentem USA Joe Bidenem „natychmiastowe” rozpoczęcie negocjacji w sprawie „ukierunkowanej strategicznej umowy” dotyczącej transformacji energetycznej, która ma na celu zmniejszenie zależności od Chin. Jak podkreśliła von der Leyen, dla UE ważne jest zmniejszenie ryzyka, ale nie „oddzielenie się od Chin”. „Chcemy równych szans. Tak więc sprawiedliwego dostępu naszych firm do rynku chińskiego, przejrzystości w zakresie dotacji, bardzo jasnego zobowiązania do poszanowania własności intelektualnej” – wskazała.

Paulina GUZIK: Czas przekroczyć próg nadziei

🎧#Podcasty „Miesięcznik”

Prof. Michał KLEIBER: Informacje zamieniamy w wiedzę. Wiedzę zamieniamy w mądrość

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

kawa z mlekiem
Pixabay
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 marca 2023