Popołudniowe Espresso: Rekordowa liczba zakażeń COVID-19 w Chinach

Rekordowa liczba zakażeń COVID-19 w Chinach

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 24. listopada a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Szczyt V4. Mateusz Morawiecki wzywa Komisję Europejską do działania

Kraje Grupy Wyszehradzkiej zwróciły się do Komisji Europejskiej o pomoc w przygotowaniu się do potencjalnego napływu ukraińskich uchodźców – wynika z wypowiedzi polskiego premiera Mateusza Morawieckiego. Szefowie rządów Grupy Wyszehradzkiej spotkali się w Koszycach na Słowacji, by omówić kwestie bezpieczeństwa, w tym konflikt ukraiński i kryzys energetyczny. – Potrafiliśmy wszystkim otworzyć drzwi, otworzyć serca i stanęliśmy naprawdę na wysokości zadania – powiedział premier. – Więc dziś przestrzegamy i wzywamy Komisję Europejską do szybkich działań prewencyjnych, działań tu, teraz i dzisiaj – nie czekając na to, co może się zdarzyć za 2 czy 4 tygodnie, bo nie wiemy tego – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier wyraził przy tym nadzieję, że nie dojdzie do kolejnej fali migracji. – Ale dzisiaj mówimy jednym głosem: Komisja Europejska powinna wspomóc dużo więcej krajów, które poniosły wiele nakładów, podjęły duży wysiłek, aby pomóc Ukrainie i Ukraińcom przetrwać te początkowe miesiące wojny – podkreślił. Morawiecki zaznaczył również, że liderzy państw V4 określili „wspólny cel, jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie: Rosja jest zagrożeniem dla Europy. To, co dzieje się na Ukrainie, jest niedopuszczalne. Ukraina musi utrzymać swoją suwerenność i granice. To jest nasze wspólne zdanie”. Odkąd w połowie roku Słowacja przejęła prezydencję w Grupie, było to pierwsze spotkanie V4 na szczeblu szefów rządów. Szczyt na Słowacji ma służyć także koordynacji stanowisk przed zbliżającym się posiedzeniem Rady Europejskiej w połowie grudnia w Brukseli.

Zełenski w ONZ: nie możemy być zakładnikiem jednego międzynarodowego terrorysty

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Radę Bezpieczeństwa ONZ do podjęcia działań przeciwko Rosji w związku z atakami lotniczymi na infrastrukturę cywilną, które ponownie pogrążyły ukraińskie miasta w ciemnościach i zimnie. W środę 23 listopada na prośbę prezydenta Ukrainy odbyło się pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczące ostatnich rosyjskich ataków na Ukrainę. Wołodymyr Zełenski zdalnie zabrał głos przed zgromadzonymi przedstawicielami państw. „Musimy zrozumieć, co Rosja chce osiągnąć (…) Wykorzystuje energetykę jako broń masowego rażenia. Kiedy mamy temperatury poniżej zera i miliony ludzi bez dostaw energii, ciepła i wody, to jest oczywista zbrodnia przeciwko ludzkości” – powiedział Wołodymyr Zełenski.

„To wszystko jest skierowane przeciwko naszej infrastrukturze energetycznej (…). Szpitale, szkoły, transport, dzielnice mieszkalne – wszystko ucierpiało” – dodał Zełenski. Ukraiński prezydent wezwał Radę ONZ do „bardzo stanowczej reakcji”. Jednak należy zaznaczyć, że Rosja ma prawo weta, dlatego Zełenski wezwał do pozbawienia jej takiego prawa. „Nie możemy być zakładnikami jednego międzynarodowego terrorysty. Rosja robi wszystko, aby generator energii był potężniejszym narzędziem niż Karta Narodów Zjednoczonych. Potrzebujemy waszych decyzji – tłumaczył Wołodymyr Zełenski. Mer Kijowa Witalij Kliczko, mówiąc późno w środę, powiedział, że 80 procent ludzi w stolicy nadal nie ma prądu i wody.

Rekordowa liczba zakażeń COVID-19 w Chinach

W całym kraju zgłoszono ponad 31 000 nowych przypadków, co stanowi największy wzrost zachorowań od początku pandemii. Rekordowa fala zakażeń wirusem COVID-19 wywołała w Chinach kolejne restrykcje dla ludności. Komisja zdrowia w Pekinie poinformowała w czwartek o ponad 31 tys. nowych przypadków w całym kraju w ciągu ostatnich 24 godzin. Chiny nadal realizują ścisłą strategię zero-COVID-19, która uznawana jest za najbardziej restrykcyjną na świecie. Strategia polega na masowych testach, ścisłym monitoringu, śledzeniu kontaktów i przymusowej kwarantannie.

Coraz częściej zamykane są także osiedla mieszkaniowe. W szczególnie w południowochińskiej metropolii Guangzhou, w której doszło do gwałtownych protestów przeciwko środkom COVID-19. Kilka dzielnic zostało całkowicie zamkniętych. Szanghaj natomiast ogłosił, że podróżni przybywający do miasta nie będą mogli chodzić do restauracji ani sklepów przez pięć dni.

Samuel Huntington
Samuel Huntington
Zderzenie cywilizacji. Samuel Huntington a rosyjska napaść na Ukrainę

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Eric REIDY: Sekurytyzacja europejskich granic

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 24 listopada 2022