Popołudniowe Espresso: Rekordowa liczba zakażeń COVID-19 w Chinach
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Rekordowa liczba zakażeń COVID-19 w Chinach

Rekordowa fala zakażeń wirusem COVID-19 wywołała w Chinach kolejne restrykcje dla ludności. Komisja zdrowia w Pekinie poinformowała w czwartek o ponad 31 tys. nowych przypadków w całym kraju w ciągu ostatnich 24 godzin.

Mateusz M. KRAWCZYK: Al-Shabaab. Czy terroryzm powraca?
Mateusz M. KRAWCZYK

Mateusz M. KRAWCZYK

Al-Shabaab. Czy terroryzm powraca?

Od czasu zabicia przywódcy Al-Kaidy Aymana al-Zawahiriego wiele mówi się o przyszłości terroryzmu. Czy Al-Shabaab zajmie miejsce Al-Kaidy?

Prof. Mark JUERGENSMEYER: Próba zastraszenia świata
Prof. Mark JUERGENSMEYER

Prof. Mark JUERGENSMEYER

Próba zastraszenia świata

To, czy Rosja jest państwem terrorystycznym, będzie nadal rozważane. Definicja tego, co jest terroryzmem, a co nim nie jest, zależy ostatecznie od obserwatora. Jeśli ludzie czują się zastraszeni, to są terroryzowani. W tym sensie nie jest potrzebna żadna dodatkowa definicja prawna. Jednak termin „terroryzm” rzadko bywa precyzyjnie kodyfikowany.

Jason BURKE: 20 lat wojny z terroryzmem
Jason BURKE

Jason BURKE

20 lat wojny z terroryzmem

Nie można uogólniać w sposób, który prowadzi do zniekształceń. Jeśli uznamy, że muzułmanie uważają wszystkich mieszkańców Zachodu za niewierzących, to dokonamy poważnego zniekształcenia rzeczywistości. Ten sposób myślenia starał się zaszczepić w świecie Osama bin Laden. To jego język.

Prof. Olivier ROY: Trzy pokolenia dżihadystów
Prof. Olivier ROY

Prof. Olivier ROY

Trzy pokolenia dżihadystów

Wszystkie trzy pokolenia dżihadystów łączy jedno: śmierć. Nie tylko ofiar zamachów. To sprawia, że efektywność organizacji terrorystycznych spada.

Sean R. ROBERTS: Wojna Chin z Ujgurami
Sean R. ROBERTS

Sean R. ROBERTS

Wojna Chin z Ujgurami

Stworzona przez Chiny sieć nadzoru, indoktrynacji i internowania służy niszczeniu ujgurskiej tożsamości. Z każdym rokiem sytuacja się pogarsza.

Prof. Mark JUERGENSMEYER: Czy wojna w Afganistanie była w ogóle potrzebna?
Prof. Mark JUERGENSMEYER

Prof. Mark JUERGENSMEYER

Czy wojna w Afganistanie była w ogóle potrzebna?

Reżim Busha był zdeterminowany, by obalić reżim talibów niezależnie od tego, czy ci wypędzili bin Ladena z kraju, czy też wydali go w ręce państwa trzeciego, aby został osądzony. Uważał talibów nie tylko za wspólników Osamy bin Ladena, ale także za rodzaj ruchu terrorystycznego.

Carl BILDT: Koncert (egoistycznych) mocarstw
Carl BILDT

Carl BILDT

Koncert (egoistycznych) mocarstw

Afganistan dzisiaj to scena smutnego widowiska, na której każdy kraj stara się chronić własne interesy, ale mało kto odczuwa jakąkolwiek troskę o to bliskowschodnie państwo i jego ludność.

Prof. Mark JUERGENSMEYER: Paradoks nacjonalizmu religijnego w czasach globalizacji
Prof. Mark JUERGENSMEYER

Prof. Mark JUERGENSMEYER

Paradoks nacjonalizmu religijnego w czasach globalizacji

Globalizacja podważyła nowoczesną ideę państwa narodowego, wprowadzając ponadnarodowe formy interakcji między ludźmi. Religia, podtrzymując te interakcje, jest jednocześnie czynnikiem wzmacniającym poczucie tożsamości. Tak wykształciła się nowa forma nacjonalizmu.

Christian ESTROSI, Julian KING: Walka z terroryzmem jest wspólnym wyzwaniem. Potrzebujemy pilnie nowego europejskiego paktu o migracji i azylu
Christian ESTROSIJulian KING

Christian ESTROSI
Julian KING

Walka z terroryzmem jest wspólnym wyzwaniem. Potrzebujemy pilnie nowego europejskiego paktu o migracji i azylu

Idea europejskich hotspotów i system kwotowy dowiodły swoich ograniczeń i nieskuteczności. Wobec presji migracyjnej, a także ze względu na niezdolność niektórych państw członkowskich do kontrolowania przepływów migrantów rozwiązania te przyniosły jedynie niekończące się wołania o pomoc, czyniąc z wielu europejskich regionów miejsca przerzutowe nielegalnej imigracji. Musimy jak najszybciej doprowadzić do powstania rozwiązań, które umożliwią wstępną ocenę wniosków o azyl. Może to być na przykład obligatoryjna kontrola tożsamości i bezpieczeństwa w konsulacie jednego z krajów członkowskich Unii, zanim dany imigrant przybędzie do strefy Schengen.

Prof. Cyrille BRET: Oby trzecie dziesięciolecie XXI wieku nie stało pod znakiem banalizacji terroryzmu
Prof. Cyrille BRET

Prof. Cyrille BRET

Oby trzecie dziesięciolecie XXI wieku nie stało pod znakiem banalizacji terroryzmu

Konsekwencje terroryzmu są dalekosiężne, wykraczają nawet poza nasz ogląd przyszłości. Wielkie zamachy ostatnich dwudziestu lat podniosły poziom przemocy tolerowalnej w życiu publicznym. Zmieniły nasz światopogląd i wstrząsnęły pewnikami w odniesieniu do wyzwań stojących przed społeczeństwami. Sprawiły, że między cywilizacje i kultury, między grupy społeczne i państwa wkradły się nowe antagonizmy. Wielkie zamachy doprowadziły nawet do czegoś więcej – jak wszystkie mity polityczne, zamachy nie należą do sfery przeszłości. Ich skutki bowiem są odczuwalne po dziś dzień. „Efekt terroru” wciąż kształtuje nasz świat. I zmienia także politykę.

Johan NORBERG: Stare dobre czasy - są teraz
Johan NORBERG

Johan NORBERG

Stare dobre czasy - są teraz

Pożywką dla strachu i nostalgii jest ten rodzaj postrzegania świata, na bazie którego Donald Trump zbudował swoją kampanię prezydencką. Spośród ludzi, którzy w Wielkiej Brytanii zagłosowali za Brexitem, 58% twierdzi, że obecnie żyje im się gorzej niż 30 lat temu.

Piotr BARON: Najwyższa Miłość
Piotr BARON

Piotr BARON

Najwyższa Miłość

Eksplozja miłości najwyższej, takiej jak ofiara Chrystusa na krzyżu, ofiara św. Maksymiliana czy też ofiara ppłk. Arnauda Beltrame’a, powoduje neutralizację oddziaływania zła i czyni świat lepszym – poruszający tekst muzyka jazzowego Piotra BARONA.

Pascal BRUCKNER, Agaton KOZIŃSKI: Francji grozi wybuch wojny domowej
Agaton KOZIŃSKIPascal BRUCKNER

Agaton KOZIŃSKI
Pascal BRUCKNER

Francji grozi wybuch wojny domowej

W wielu miejscach Francji obowiązują zasady będące dziwną mieszanką francuskiego pra­wa i muzułmańskiego szariatu. Francuski rząd powinien zawrzeć z żyjącymi w naszym kraju muzułmanami pakt, w którym byłoby jasno zapisane, że pra­wo obowiązujące we Francji jest ważniejsze niż prawo Allaha.

Magdalena EL GHAMARI: Cool jihad
Magdalena EL GHAMARI

Magdalena EL GHAMARI

Cool jihad

Cool jihad to termin, który oddaje nastroje młodych muzułmanów. Dla nich symbolika Daesh stała się modą, którą z dumą naśladują. Oto bowiem ponure i straszne w istocie rzeczy zjawisko, młodzież zaczęła postrzegać jako stylowe, pożądane i modne. Mordercza moda w świecie islamu.

Jurij FELSZTINSKI, Władimir PRIBYŁOWSKI: Kim Pan jest, Panie Putin?
Jurij FELSZTINSKIWładimir PRIBYŁOWSKI

Jurij FELSZTINSKI
Władimir PRIBYŁOWSKI

Kim Pan jest, Panie Putin?

„Wiem, że pracował dla KGB, a później dla rosyjskiego rządu. Ludzie w miasteczku mówili o nim nieustannie. A teraz jego dzieciństwo zostało utajnione, on zaś się mnie wypiera. Ludzie z KGB przyszli do mojego domu, zabrali wszystkie rodzinne fotografie i zakazali mi rozmawiać z kimkolwiek na temat mojego syna”

Marek KACPRZAK: Oriana Fallaci na dziś
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

Oriana Fallaci na dziś

Wyzywa polityków od palantów, głupków, kretynów, błaznów, „pluje im w twarz” po to, by nimi potrząsnąć, by zmusić ich do działania. Po latach widać, jak bardzo potrzebny znów jest jej głos. Jej lub kogoś, kto wreszcie się wścieknie na to, że ktoś chce zawłaszczyć naszą, budowaną przez wiele tysiącleci kulturę.