Popołudniowe Espresso: Sejm uznał Rosję za państwo wspierające terroryzm

Sejm uznał Rosję za państwo wspierające terroryzm

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest czwartek, 15. grudnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Sejm uznał Rosję za państwo wspierające terroryzm

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uznał Federację Rosyjską za państwo wspierające terroryzm i stosujące środki terroru. W podpisanym dokumencie stwierdzono, że Rosja narusza prawa człowieka, prawo międzynarodowe, a także Kartę Narodów Zjednoczonych. Od 24 lutego 2022 roku Rosja dokonuje również aneksji terytoriów innych państw, napaści zbrojnych, zbrodni wojennych i ludobójstw. Podejmuje wrogie działania gospodarcze, przede wszystkim w sferze energetyki. Za przyjęciem ustawy głosowało 231 głosów.

W czwartek Sejm przegłosował również ustawę budżetową na 2023 rok. Wydatki budżetu wyniosą 672,7 mld zł, dochody 604,7 mld zł, a deficyt budżetu nie może być większy niż 68 mld zł. Według budżetu na 2023 r., PKB w 2023 r. ma wzrosnąć o 1,7 proc., a średnioroczna inflacja ma wynieść 9,8 proc.

Zamieszki w krajach UE po przegranej Maroka w półfinale Mistrzostw Świata

Maroko przegrało 0:2 z Francją w półfinale mistrzostw świata w piłce nożnej mężczyzn w Katarze. Z tego powodów na ulicach Francji i Belgii doszło do starć między policją a kibicami. Podczas zamieszek kibice m.in. rzucali fajerwerkami w funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. W wyniku starć na południu Francji w Montpellier 14-latek zginął wskutek potrącenia przez samochód. Mężczyzna kierujący pojazdem uciekł z miejsca zdarzenia.

Zamieszki wybuchły również w Brukseli, gdzie policja aresztowała około 100 osób za zakłócanie porządku publicznego, uszkodzenie dwóch pojazdów policyjnych i posiadanie niedozwolonych fajerwerków, o czym poinformowała belgijska agencja Belga. Do starć kibiców z władzami doszło również w Antwerpii (miasto w Belgii), gdzie zatrzymano kilka osób.

USA planuje dostarczyć Ukrainie zestawy inteligentnych bomb

Stany Zjednoczone planują wysłanie Ukrainie zaawansowanego sprzętu typu „smart bomb”, który pozwoliłby jej na celowanie w rosyjskie pozycje wojskowe z większą precyzją – poinformował „Washington Post”. Zaawansowany sprzęt elektroniczny to systemy tzw. Joint Direct Attack Munition (JDAM), które mogą być instalowane w różnych rodzajach broni. Wojsko amerykańskie użyło tej technologii w bombach o wadze 1000 kg. Zazwyczaj są w nie wyposażone bombowce myśliwce.

„Nie było od razu jasne, czy prezydent Joe Biden lub któryś z jego głównych doradców ds. bezpieczeństwa narodowego zatwierdził proponowany transfer JDAM-ów na Ukrainę. (…) Nie wiadomo też, czy ukraińskie siły zbrojne będą stosować zestawy w samolotach, czy w broni naziemnej” – zaznacza „Washington Post”.

Michel HOUELLEBECQ, Geoffroy LEJEUNE
Dialog o upadku i nadziei

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Nicolas TENZER: Zachód wobec Putina zgrzeszył naiwnością

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 15 grudnia 2022