
Jest wtorek, 11. kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦
Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje
USA znoszą stan zagrożenia zdrowia publicznego
W poniedziałek prezydent USA, Joe BIDEN, oficjalnie zniósł krajowy stan zagrożenia zdrowia publicznego, wprowadzony w związku z pandemią COVID-19. Przez ponad 3 lata był on podstawą prawną do walki z pandemią. Dzięki stanowi wyjątkowemu Amerykanie mogli korzystać z testów na SARS-COV-2, szczepień na COVID-19 oraz leczenia COVID-19 finansowanego ze środków publicznych.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co najmniej 90 proc. populacji na świecie nabyło pewien poziom ochrony przed zachorowaniem na COVID-19 (dzięki szczepieniom i przebyciu choroby). Zmniejsza to ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. Równocześnie organizacja przekazała, że pandemia wciąż jest groźna, ale w 2023 r. może zostać odwołana.
Szef węgierskiego MSZ z wizytą w Rosji.
Minister obrony Rosji z wizytą na Białorusi
We wtorek Minister Spraw Zagranicznych Węgier, Péter SZIJJÁRTÓ, udał się z wizytą do Moskwy, gdzie spotkał się wicepremierem Federacji Rosji Aleksandrem NOVAKIEM. Ministrowie rozmawiali o węgiersko-rosyjskiej współpracy energetycznej oraz o zapobieganiu sankcjom (w sektorze energetyki jądrowej). Jak przekazała agencja Reuters, w wyniku spotkań ministrów w 2023 roku rosyjski Gazprom ma zachować opcję dodatkowych dostaw gazu na Węgry.
W poniedziałek natomiast doszło do spotkania białoruskiego przywódcy Alaksnadra ŁUKASZENKI z ministrem obrony Federacji Rosyjskiej Siergiejem SZOJGU. Jak informowały białoruskie media, związane z władzami, „Szojgu przybył w związku z niedawnymi porozumieniami między głowami państw”. Podczas spotkania Minister Obrony Rosji miał poinformować o gwarancji bezpieczeństwa dla Białorusi. Kolejnym tematem rozmowy Łukaszenki z Szojgu było szkolenie bojowe i „koordynacja wspólnej grupy sojuszniczej, w skład której wchodzi również rosyjski personel wojskowy stacjonujący na terytorium Białorusi”.
Chiny ogłosiły gotowość bojową po symulacji ataku na Tajwan
W poniedziałek marynarka wojenna Chin zakończyła 3-dniowe ćwiczenia wojskowe, które rozpoczęto dzień po powrocie prezydent Tajwanu, Tsai Ing-wen, z USA (tam prezydent spotkała się ze spikerem Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym). W czasie manewrów, z udziałem dziesiątek myśliwców i bombowców, chińska armia symulowała precyzyjne uderzenia i blokadę Tajwanu. W poniedziałek wokół wyspy aktywnych było 91 samolotów wojskowych, co tajwańska agencja prasowa CNA określiła jako rekord. W poniedziałek, po zakończeniu manewrów, chińska armia poinformowała, że „wojsko jest gotowe i może walczyć w każdej chwili, aby zdecydowanie zdławić każdą formę «niepodległości Tajwanu» i próby zagranicznej ingerencji”. Podobne manewry przeprowadzono w sierpniu. 2022 r. po wizycie na Tajwanie Nancy Pelosi, ówczesnej spikerki Izby Reprezentantów USA.
Mimo, że ćwiczenia chińskiej armii zakończyły się oficjalnie w poniedziałek, we wtorek tajwańskie ministerstwo obrony wykryło dziewięć chińskich okrętów i 26 samolotów, w tym myśliwców J-16 i Su-30, wykonujących patrole wokół wyspy.

Zieloni doświadczają efektu kojota. Rozmowa o zmianach klimatycznych
Podcasty 🎧#Miesięcznik
„Koniec epoki geopolitycznej naiwności” 51. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy
Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT
Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI
Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI
Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA
Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA
