Popołudniowe Espresso: USA znoszą stan zagrożenia pandemicznego

USA znoszą stan zagrożenia pandemicznego

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest wtorek, 11. kwietnia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

USA znoszą stan zagrożenia zdrowia publicznego

W poniedziałek prezydent USA, Joe BIDEN, oficjalnie zniósł krajowy stan zagrożenia zdrowia publicznego, wprowadzony w związku z pandemią COVID-19. Przez ponad 3 lata był on podstawą prawną do walki z pandemią. Dzięki stanowi wyjątkowemu Amerykanie mogli korzystać z testów na SARS-COV-2, szczepień na COVID-19 oraz leczenia COVID-19 finansowanego ze środków publicznych.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co najmniej 90 proc. populacji na świecie nabyło pewien poziom ochrony przed zachorowaniem na COVID-19 (dzięki szczepieniom i przebyciu choroby). Zmniejsza to ryzyko ciężkiego przebiegu choroby. Równocześnie organizacja przekazała, że pandemia wciąż jest groźna, ale w 2023 r. może zostać odwołana.

Szef węgierskiego MSZ z wizytą w Rosji.
Minister obrony Rosji z wizytą na Białorusi

We wtorek Minister Spraw Zagranicznych Węgier, Péter SZIJJÁRTÓ, udał się z wizytą do Moskwy, gdzie spotkał się wicepremierem Federacji Rosji Aleksandrem NOVAKIEM. Ministrowie rozmawiali o węgiersko-rosyjskiej współpracy energetycznej oraz o zapobieganiu sankcjom (w sektorze energetyki jądrowej). Jak przekazała agencja Reuters, w wyniku spotkań ministrów w 2023 roku rosyjski Gazprom ma zachować opcję dodatkowych dostaw gazu na Węgry. 

W poniedziałek natomiast doszło do spotkania białoruskiego przywódcy Alaksnadra ŁUKASZENKI z ministrem obrony Federacji Rosyjskiej Siergiejem SZOJGU. Jak informowały białoruskie media, związane z władzami, „Szojgu przybył w związku z niedawnymi porozumieniami między głowami państw”. Podczas spotkania Minister Obrony Rosji miał poinformować o gwarancji bezpieczeństwa dla Białorusi. Kolejnym tematem rozmowy Łukaszenki z Szojgu było szkolenie bojowe i „koordynacja wspólnej grupy sojuszniczej, w skład której wchodzi również rosyjski personel wojskowy stacjonujący na terytorium Białorusi”. 

Chiny ogłosiły gotowość bojową po symulacji ataku na Tajwan

W poniedziałek marynarka wojenna Chin zakończyła 3-dniowe ćwiczenia wojskowe, które rozpoczęto dzień po powrocie prezydent Tajwanu, Tsai Ing-wen, z USA (tam prezydent spotkała się ze spikerem Izby Reprezentantów Kevinem McCarthym). W czasie manewrów, z udziałem dziesiątek myśliwców i bombowców, chińska armia symulowała precyzyjne uderzenia i blokadę Tajwanu. W poniedziałek wokół wyspy aktywnych było 91 samolotów wojskowych, co tajwańska agencja prasowa CNA określiła jako rekord. W poniedziałek, po zakończeniu manewrów, chińska armia poinformowała, że „wojsko jest gotowe i może walczyć w każdej chwili, aby zdecydowanie zdławić każdą formę «niepodległości Tajwanu» i próby zagranicznej ingerencji”. Podobne manewry przeprowadzono w sierpniu. 2022 r. po wizycie na Tajwanie Nancy Pelosi, ówczesnej spikerki Izby Reprezentantów USA.

Mimo, że ćwiczenia chińskiej armii zakończyły się oficjalnie w poniedziałek, we wtorek tajwańskie ministerstwo obrony wykryło dziewięć chińskich okrętów i 26 samolotów, w tym myśliwców J-16 i Su-30, wykonujących patrole wokół wyspy.

Prof. Steven E. KOONIN 
Zieloni doświadczają efektu kojota. Rozmowa o zmianach klimatycznych

Podcasty 🎧#Miesięcznik

„Koniec epoki geopolitycznej naiwności” 51. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Popołudniowe Espresso: „Opowiadamy Polskę światu” na 11 listopada
Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 kwietnia 2023