Wołodymyr ZEŁENSKI: Chylę czoła przed Tobą, Polsko! Brawa dla Was, Polacy! [Treść wystąpienia na Zamku Królewskim w Warszawie]

Chylę czoła przed Tobą, Polsko! Brawa dla Was, Polacy!
[Treść wystąpienia na Zamku Królewskim w Warszawie]

Photo of Wołodymyr ZEŁENSKI

Wołodymyr ZEŁENSKI

Ukraiński polityk, satyryk, aktor, scenarzysta, prezenter telewizyjny, producent filmowy i przedsiębiorca, z wykształcenia prawnik. Od 2019 r. prezydent Ukrainy.

zobacz inne teksty Autora

Za każdym razem, gdy ukraińska flaga wraca na należne jej miejsce na ziemi ukraińskiej, a rosyjski okupant ucieka, wzmacnia się też flaga polska. Żółto-niebieski i biało-czerwony – te cztery kolory są silniejsze od wrogiego trójkoloru – mówił Wołodymyr ZEŁENSKI w Warszawie

.Sława Ukrainie! Witaj, Warszawo, witaj, Polsko, wielki Narodzie Polski, wielki Narodzie Ukraiński. Tu – ramię w ramię, zjednoczeni na tym placu duchem wolności, wielkiej historii i chwalebnego zwycięstwa, do którego razem dążymy.

My, Ukraińcy i Polacy, znamy się od bardzo dawna i teraz w sercu polskiej stolicy ukraińskie serca docierają do każdego z polskich serc. To dla mnie zaszczyt być tutaj. Kieruję do Was słowa wdzięczności i siły. Wdzięczności, bo nie ma już takich momentów, w których bylibyśmy osobno, w których nie bylibyśmy zjednoczeni.

Ukraińskie i polskie serca biją dla jednej wolności, dla niepodległości naszych państw, dla naszej rodzimej Europy, dla naszego wspólnego domu. Zwyciężymy. Nie ma już takiej siły, która przeważyłaby nad braterstwem ukraińsko-polskim – i dzięki temu spełnią się słowa: „Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy”.

Będziemy sprawować rządy, my, bracia, w naszych własnych krajach. Za każdym razem, gdy ukraińska flaga wraca na należne jej miejsce na ziemi ukraińskiej, a rosyjski okupant ucieka, wzmacnia się też flaga polska. Żółto-niebieski i biało-czerwony – te cztery kolory są silniejsze od wrogiego trójkoloru. Każda wygrana bitwa ukraińskich bohaterów o nasze niepodległe państwo zapewnia ochronę również polskiej niepodległości. Polskie Kraby i Pioruny w rękach Ukraińców przywracających wolność naszemu narodowi dodają siły także i Waszej wolności – oto, co znaczy nasza siła, Ukraińców i Polaków, idących ramię w ramię. Jestem wdzięczny za to braterstwo każdemu Polakowi. Chylę czoła przed Tobą, Polsko! Brawa dla Was, Polacy!

Jestem Ci wdzięczny, przyjacielu Andrzeju, Panie Prezydencie, Twojej żonie Agacie – to dla mnie zaszczyt, że jestem tutaj dziś z moją małżonką. Przyjacielu Mateuszu, Panie Premierze, dziękuję. Dziękuję Pani Marszałek, Panu Marszałkowi, wszystkim polskim liderom, obecnym tutaj w Warszawie i wszędzie w gminach, ludziom w całej Polsce, którzy wiedzą, co nasza wolność oznacza dla Waszej wolności. Jestem wdzięczny wszystkim obecnym tutaj, na tym placu, i tym, którzy mnie słyszą w całej Polsce. Byłem dzisiaj na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, blisko tego miejsca, gdzie w 1979 r. padły słowa wielkiego człowieka, wielkiego Polaka, Jana Pawła II – który zwracając się do Boga, powiedział: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi… Tej ziemi!”.

Dziś jest oczywiste, jak hojny okazał się Pan, gdy usłyszał te słowa – wolna Polska powstała i nigdy nie upadnie, wolna Ukraina powstała i nigdy nie upadnie. Obca władza, chcąca rządzić naszymi narodami, nie rozumiała, do czego dążymy – po prostu się rozpadła, a my stoimy razem, ramię w ramię, Ukraina i Polska, Europa i wolny świat. Stoimy także teraz, gdy ponownie skierowano pełnoskalową agresję przeciwko naszej wolności. Upadnie i ten reżim, który rozpętał przeciwko nam kolejną wojnę. Przyniósł groby Ukrainie, żeby później przynieść groby zarówno Polsce, jak i wszystkim naszym braciom i siostrom w wolnej Europie. Lecz my walczymy ramię w ramię. Przyniósł Ukraińcom deportacje, żeby znowu deportować też innych, którzy są wolni na ziemiach, które Rosja chciałaby zagarnąć. Lecz my się bronimy ramię w ramię.

Wróg chciał pogrzebać naszą wspólną niepodległość i rozproszyć w przestrzeni rosyjskiej nasze kultury narodowe – lecz my stoimy mocno. Jesteśmy razem, Ukraińcy i Polacy – ramię w ramię. Oddamy całe to zło w epitafium na grobie rosyjskiego imperializmu. Jesteśmy z Tobą, Polsko, ramię w ramię. Ustanowimy wolność w Europie na zawsze. Tyrania przegra, kiedy przegra w Ukrainie. Moskwa nie będzie zabijała, Petersburg nigdy więcej nie będzie dzielił. Na tym wspaniałym placu i w każdym innym polskim miejscu, jak również na wszystkich majdanach Ukrainy – po naszym zwycięstwie już nigdy nie będzie Rosji.

twitter kancelaria prezydenta

.Czy do zwycięstwa jeszcze daleko? Nie. Trzeba tylko nie zatrzymywać się w solidarności. Kiedy bitwa wymaga artylerii, należy ją zapewniać. Kiedy zwycięstwo wymaga czołgów, na linii frontu powinien zabrzmieć ich ryk. Kiedy niepodległość potrzebuje wolnego nieba, nie należy się zastanawiać, jak Rosja zareaguje, gdy będziemy mieć samoloty. Nie należy się zastanawiać, jaka liczba powinna widnieć obok litery: F-16 czy inna. Trzeba działać. Wasze przywództwo ujawniło się, tworząc koalicję pancerną. Wierzę, że tak samo się stanie na rzecz koalicji lotniczej. To walka o wolność – i nie da się wygrać jej częściowo.

Kiedy w Warszawie przemawiał ostatnio nasz wspólny potężny sojusznik wolności, Joe Biden, powiedział, że nie ma słodszego słowa niż Wolność, nie ma bardziej szlachetnego celu niż Wolność, nie ma wyższego dążenia niż Wolność. My, Ukraińcy i Polacy, dobrze o tym wiemy i dlatego między nami nie ma takiej kwestii, której byśmy nie rozwiązali, aby wzmocnić naszą wspólną obronę. Dlatego moja wizyta i negocjacje tutaj w Warszawie stały się kolejnym krokiem do zwycięstwa – dziękuję za decyzje podjęte dzisiaj, za potężny pakiet obronny, dziękuję za to, że razem z Wami naszą solidarnością ratujemy życie.

Drogi Narodzie Polski, jestem pewien, że solidarność obejmuje teraz znacznie więcej ludzi niż nasze dwa narody. Gdy jesteśmy wolni, jest to gwarancja tego, że wolność będzie silna we wszystkich naszych sąsiadujących krajach, w Unii Europejskiej. Rumunia i Słowacja, Litwa i inne kraje bałtyckie – wszyscy jesteśmy mocniejsi, gdy jesteśmy wolni. Gdy jesteśmy wolni, to mamy gwarancję, że wolność przetrwa również w Mołdawii, nie opuści Gruzji i z pewnością pojawi się na Białorusi. Im więcej wolności będziemy mieli, im więcej jej będzie wokół nas, tym więcej będzie gwarancji dla sprawiedliwości. Więcej gwarancji tego, że nasz wspólny wróg będzie ponosił odpowiedzialność za Bykownię i Buczę, za Katyń i Smoleńsk. Będzie ponosił odpowiedzialność do końca swego życia – teraz, na ziemi, i na wieki, przed Bogiem. Sprawiedliwość będzie historycznym osiągnięciem naszych pokoleń, a droga ku temu jest torowana przez Ukraińców i Polaków idących ramię w ramię.

Bracia Polacy, jeszcze kilka pokoleń temu wszystko, na czym opiera się nasza potęga, było tylko zadaniem na przyszłość. Jerzy Giedroyc nauczał, że nie ma niepodległej Polski bez niepodległej Ukrainy – tego się nauczyliśmy. I kontynuowałbym: Rosja nie wygra z Europą, kiedy Ukrainiec i Polak stoją ramię w ramię. Tego się nauczymy i tak jak z Tobą, Polsko, stoimy razem w tej wojnie, tak samo będziemy cieszyć się pokojem – wspólnie, ramię w ramię we wszystkim. Razem w Unii Europejskiej, razem w NATO. Jest to kontynuacja naszego przeznaczenia wolnych narodów. Historyczne porozumienie pomiędzy naszymi narodami powinniśmy wzmacniać w każdy sposób. Wszystkie problemy, które powinniśmy rozwiązać w imię wspólnych interesów i pokoju naszych społeczeństw, muszą zostać rozwiązane: od współpracy wojskowej, politycznej, gospodarczej, energetycznej po żmudną pracę historyków.

Kiedy uznajemy, że życie ludzkie jest najwyższą wartością, szanujemy pamięć i godność każdego człowieka, wszystkich żyjących przed nami, wszystkich, którym należy się szacunek – tutaj nie powinno być żadnych wyjątków. To nasz wzajemny szacunek będzie nieść światu kulturę polską i ukraińską. Będzie nieść zawsze, ponieważ jesteśmy „zbawieni na wieki” przez naszą jedność, przez naszą determinację.

Drogi Rzeszowie, dziękuję Ci za to, że stałeś się pierwszym miejscem ratunku dla Ukrainy. Przemyślu, Lublinie, Chełmie, dziękuję Wam za to, że otworzyliście się dla naszych ludzi w momencie, gdy było to najbardziej potrzebne. Gdańsku i Wrocławiu, Katowice i Białystoku, Krakowie i Warszawo, każde miasto w Polsce, które stało się tak gościnne dla naszych ludzi – dziękuję Wam. Dziękuję za to, że ukraińskie dzieci w Polsce mogą doświadczać troski, a dorośli Ukraińcy otrzymali od państwa polskiego prawo gwarantujące im takie same możliwości, jakie posiadają Polacy. Dziękuję wszystkim polskim wolontariuszom, którzy pomagają naszym ludziom tutaj, na polskiej ziemi, i w Ukrainie, nawet ryzykując życiem. Dziękuję wszystkim szkolącym ukraińskich żołnierzy na polskiej ziemi. Dziękuję każdemu polskiemu sercu, które wznosi swoje modlitwy również za Ukraińców.

.Drodzy Ukraińcy, Drogie Ukrainki w Polsce – codziennie pracujemy nad tym, aby wypędzić wroga z Ukrainy, aby przywrócić bezpieczeństwo we wszystkich naszych miastach i we wszystkich naszych wsiach, aby nasi rodacy, którzy znaleźli schronienie w innych krajach, mogli wrócić do domu. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy Wam pomagają.

Drodzy Polacy, Drodzy Europejczycy, życzę Wam radosnych nadchodzących Świąt Wielkanocnych, wszystkim życzę zwycięstwa nad agresją. Zwycięstwa w bitwach toczących się teraz w Ukrainie. Chwała wszystkim naszym żołnierzom walczącym o wolność naszą i waszą.

Sława Ukrainie! Chwała Polsce!

Wołodymyr Zełenski
Treść wystąpienia 5 kwietnia 2023 r. na Zamku Królewskim w Warszawie

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 kwietnia 2023
Fot. Kacper PEMPEL / Reuters / Forum