Popołudniowe Espresso: Prezydent USA odwiedzi ponownie Polskę?

Prezydent USA odwiedzi ponownie Polskę?

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Jest piątek, 27. stycznia, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Sejm przyjął ustawę

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu wyborczego, która m.in. zwiększa dostęp do lokali wyborczych dla mieszkańców małych miejscowości, zapewni bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu (zapewniać je będzie wójt gminy), co ma służyć zwiększeniu frekwencji, a także zakłada powstanie Centralnego Rejestru Wyborców (CRW). CRW ma służyć ustaleniu liczby wyborców, sporządzaniu spisów wyborców oraz osób uprawnionych do udziału w referendum oraz sprawdzaniu posiadania prawa wybierania. 

Odrzucono poprawki ws. m.in. głosowania korespondencyjnego. Nowelę poparło 230 posłów, przeciw było 220, nikt nie wstrzymał się od głosu. Jedna ze zmian zakłada też „przegląd i podział” już istniejących obwodów głosowania. Na skutek zmian „szacowana liczba nowych obwodowych komisji, to około 6 tysięcy”. Jak wynika ze strony Państwowej Komisji Wyborczej w wyborach parlamentarnych w 2019 r. liczba obwodów wraz z zagranicznymi wynosiła ponad 27,5 tys.

Prezydent USA chce odwiedzić m.in. Polskę w okolicach rocznicy rosyjskiej inwazji

W czwartek telewizja CNN oraz NBC News przekazały, że prezydent USA Joe BIDEN rozważa wizytę w Europie – w tym m.in. w Polsce – w czasie rocznicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę (24 lutego). Telewizje powołały się na źródła w administracji USA. „Podróż nie jest jeszcze potwierdzona […] ale jeden z oficjeli powiedział, że jednym z rozważanych przystanków jest Polska, kluczowy sojusznik NATO, obecnie goszczący tysiące amerykańskich żołnierzy i który służy jako centrum dla zachodnich transferów broni na Ukrainę” – przekazało CNN. Według telewizji mało prawdopodobne jest, by prezydent USA złożył wizytę na Ukrainie, ze względów bezpieczeństwa.

Według NBC News, celem podróży miałoby być podkreślenie odporności Ukrainy wobec brutalnej napaści Rosji i „potwierdzenie amerykańskiej solidarności z Ukraińcami w czasie, gdy konflikt wkracza w nową fazę”. Dodatkowo rozważane jest również ogłoszenie kolejnego dużego pakietu uzbrojenia dla Ukrainy w rocznicę inwazji. Rada Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu nie potwierdziła informacji telewizji. Ostatnia wizyta prezydenta USA w Polsce miała miejsce miesiąc po rosyjskiej inwazji na pełną skalę. 

WHO spotkało się, aby omówić czy COVID-19 nadal jest zagrożeniem

Komitet ratunkowy Światowej Organizacji Zdrowia ds. Covid-19 spotkał się w piątek, aby omówić, czy pandemia nadal zasługuje na najwyższy poziom alarmowy na poziomie globalnym. Eksperci spotykają się na tego typu panelu 14 raz. Pierwszy panel odbył się prawie trzy lata temu, kiedy koronawirus zaczął rozprzestrzeniać się poza Chinami. 

Przed spotkaniem szef WHO Tedros Adhanom GHEBREYESUS powiedział, że czas zagrożenia pandemicznego jeszcze się nie skończył. Zaznaczył, że w ciągu ostatnich 2 miesięcy ponad 170 tys. zmarło z powodu koronawirusa. „Chociaż nie mogę uprzedzać decyzji rady komitetu ratunkowego WHO, nadal jestem bardzo zaniepokojony sytuacją w wielu krajach i rosnącą liczbą zgonów” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej. Szef WHO dodał, że wciąż zbyt mało osób jest odpowiednio zaszczepionych, podczas gdy dla wielu osób cierpiących na Covid-19 leki przeciwwirusowe są poza zasięgiem.

W ciągu trzech lat ponad 674 mln osób na świecie było zakażonych koronawirlsem. Ponad 6,7 mln z nich zmarło. 

Wiesław KOT
Louis de Funès – Trefniś Pana Boga

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Prof. Andrzej NOWAK: Polacy lubią upominać się o wolność. 160. rocznica powstania styczniowego

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 stycznia 2023