Popołudniowe Espresso: Nagroda Ratzingera dla francuskiego patrologa

Nagroda Ratzingera dla francuskiego patrologa

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

Jest środa, 30. listopada a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Baltic Pipe osiągnął pełną przepustowość

Gazociąg podmorski Baltic Pipe uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli 10 mld m sześciennych gazu rocznie. Energinet, duński operator systemu przesyłowego, zakończył proces podłączenia tłoczni w Zealand do infrastruktury gazociągu. Prezes Gaz-Systemu, Tomasz Stępień, zakomunikował, że „Baltic Pipe od 30 listopada osiąga pełną przepustowość. Dzięki tej infrastrukturze możemy sprowadzać do Polski nawet 10 mld m sześciennych gazu w skali roku, co pokrywa ponad 60 proc. rocznego krajowego zapotrzebowania na ten surowiec. Od stycznia br. zwiększyliśmy przepustowość terminala LNG w Świnoujściu. W tym roku uruchomiliśmy również gazociągi na Litwę i Słowację. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że zadanie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego Polski, postawione przed Gaz-System-em, zostało zrealizowane.”

Przesył gazociągiem Baltic Pipe uruchomiony został 1 października br., ale funkcjonował w ograniczonym zakresie do czasu zakończenia wszystkich prac budowlanych po stronie duńskiej. Obecnie gazociągi i tłocznia Baltic Pipe w Danii uzyskały docelowe parametry techniczne i mogą przesyłać 10 mld m sześciennych rocznie począwszy od 30 listopada 2022.

Nagroda Ratzingera dla francuskiego patrologa

W czwartek 1. grudnia w Pałacu Apostolskim Papież Franciszek wręczy Nagrody Ratzingera, jedne z najważniejszych wyróżnień naukowych. W tym roku jednym z laureatów tego prestiżowego odznaczenia przyznawanego przez Fundację Benedykta XVI jest czołowy francuski patrolog ks. prof. Michel Fédou SJ. Ks. Fédou wykłada patrologię i teologię dogmatyczną w Centre Sèvres, czyli jezuickiej uczelni w Paryżu. Jego zdaniem przyznanie mu Nagrody Ratzingera to również docenienie roli patrologii we współczesnym Kościele. – Ojcowie Kościoła to chrześcijanie pierwszych wieków, którym zależało na tym by przekazać swym współczesnym Ewangelię i pomóc im w pogłębieniu wiary chrześcijańskiej, pamiętając, że żyją oni w kulturze, która różniła się znacznie od kultury Palestyny, gdzie narodziło się chrześcijaństwo – powiedział ks. Michel Fédou SJ. – Można więc powiedzieć, że zajmowali się inkulturacją Ewangelii, aby przekazać wiarę i jej rozumienie w świecie, który był dość odległy od świata semickiego. A zrobili to w sposób naprawdę wybitny i to w różnych dziedzinach myśli chrześcijańskiej i w różnych sektorach życia Kościoła – przypomniał ks. prof. Michel Fédou SJ. 

Chiny rozluźniły restrykcje covidowe po protestach

Władze Kantonu na południu Chin, po fali protestów w wielu chińskich miastach, złagodziły w środę surowe restrykcje covidowe. Zamieszkany przez 19 mln osób Kanton, ważny ośrodek handlu i przemysłu, stał się w ostatnich tygodniach jednym z epicentrów największej fali zakażeń w Chinach kontynentalnych od początku pandemii. W ostatnich dniach bilanse wykrywanych infekcji zaczęły jednak spadać. Władze dzielnic Haizhu, Tianhe, Baiyun, Liwan, Panyu, Conghua i Huadu wydały oświadczenia, w których informują, że restrykcje covidowe na tych obszarach zostają zniesione. Zamknięte pozostały natomiast budynki, w których niedawno wykryto nowe infekcje, określane jako „strefy wysokiego ryzyka”. Przed pobliskim szpitalem ustawiły się długie kolejki oczekujących na test pod kątem koronawirusa. Na konferencji prasowej miejskie służby medyczne przedstawiły nowe wytyczne, zgodnie z którymi obszary „wysokiego ryzyka” powinny obejmować tylko pojedyncze budynki, masowe testy nie powinny być arbitralnie rozszerzane, a osobom uznanym za „bliskie kontakty” z zakażonymi należy w miarę możliwości pozwalać na kwarantannę w domach, a nie rządowych izolatoriach.

W ostatnich tygodniach na Haizhu, gdzie mieszka wielu robotników napływowych z innych prowincji Chin, dochodziło do protestów przeciwko lockdownom. W nocy z wtorku na środę rozgniewani mieszkańcy starli się z oddziałami policji w kombinezonach epidemicznych. Kilka dni wcześniej protesty w innej części dzielnicy stłumiła paramilitarna policja.

ukraińska narracja
Prof. Norman DAVIESra
Ukraina dłużej była częścią Polski
niż Rosji. I to jest klucz do zrozumienia ukraińskiej narodowości

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

„Kto dziś rządzi światem?” | 47. numer „Wszystko co Najważniejsze”

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 30 listopada 2022