

Mikołaj A. CZYŻ
Wasyl ZWARYCZ
Głód stał się dla Putina narzędziem politycznym
Dzisiaj Rosja, tak jak 90 lat temu, posługuje się narzędziem głodu w konflikcie z Ukrainą. Wasyl ZWARYCZ w rozmowie z Mikołajem A. CZYŻEM tłumaczy, jaki wpływ na rosyjsko-ukraińską wojnę ma ograniczanie zasobów żywnościowych.

Prof. Julian CRIBB
Epoka kobiet
To, czy kobiety powinny przewodzić ludzkości w XXI wieku, nie jest kwestią równości płci czy polityki. Nie chodzi tu o „feminizm”. Jest to po prostu podstawa przetrwania ludzkości w chwili, gdy stoimy w obliczu poważnego zagrożenia dla naszego istnienia.

Popołudniowe Espresso
Osiągnięto porozumienie w sprawie eksportu zboża - Turcja
Turcja twierdzi, że osiągnięto porozumienie z Rosją, które pozwoli Ukrainie wznowić eksport zboża przez Morze Czarne.

Mateusz M. KRAWCZYK
Tom PEYRE-COSTA
Demokratyczna Republika Konga i najbardziej zapomniane kryzysy na świecie - rozmowa z Tomem PEYRE-COSTĄ
Demokratyczna Republika Konga jest na pierwszym miejscu wśród najbardziej zapomnianych kryzysów wysiedleńczych na świecie.

Mateusz M. KRAWCZYK
Piotr ARAK
Wisi nad nami katastrofa humanitarna - rozmowa z Piotrem ARAKIEM, dyrektorem Polskiego Instytutu Ekonomicznego
Wojna na Ukrainie wzmaga niedobory żywności. Głodem szczególnie zagrożone są państwa Bliskiego Wschodu i Afryki. O tym, jak trudno znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla nadchodzącej katastrofy humanitarnej Mateusz M. KRAWCZYK rozmawia z Piotrem ARAKIEM, Dyrektorem Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Piotr ARAK
Europa i świat wobec ryzyka głodu
Bank Światowy już na początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę ostrzegł, że tak duże zachwianie na globalnym rynku rolno-spożywczym może prowadzić do dalekosiężnych problemów w państwach rozwijających się. Dzisiaj obserwujemy, że stopniowo to ostrzeżenie się materializuje – mówi Piotr ARAK w podcaście #WspólnyŚwiat Wszystko co Najważniejsze.

Piotr ARAK
Wisi nad nami katastrofa humanitarna
Bardzo możliwe, że dojdzie do sytuacji, kiedy w porcie w Odessie zboże będzie gniło a w Afryce ludzie będą umierać z głodu – twierdzi Piotr ARAK w rozmowie z Mateuszem M. KRAWCZYKIEM

Adrian LESIAKOWSKI
Polski spichlerz Europy
Polacy, szukając swoich ścieżek w walce o podniesienie poziomu życia i rozwój wspólnoty, musieli zmagać się z klęskami naturalnymi, zagrożeniami zewnętrznymi, ale i własną niemocą.

Tygodnik "Wszystko co Najważniejsze"
Wydanie 428 "Wszystko co Najważniejsze". Głód. Narzędzie wojny
Wydanie 428 “Wszystko co Najważniejsze” poświęcamy zagadnieniom głodu jako narzędzia wojny i bezpieczeństwa żywnościowego Europy i świata.

Mateusz M. KRAWCZYK
Głód jako broń polityczna
Połączenie głodu i konfliktu zbrojnego dociera do nas z otchłani XX wieku. Znów rośnie liczba ofiar walki politycznej, w której wykorzystuje się brak żywności.

Prof. Joanna GOCŁOWSKA-BOLEK
Pokojowa Nagroda Nobla. Przypomnijmy sytym o głodzie, który każdego dnia zabija
Istnieją narzędzia i strategie, które mogłyby problem głodu rozwiązać. Potrzebne byłyby wola polityczna oraz świadomość społeczeństw, które mogłyby wywrzeć nacisk na swoich liderów politycznych. Czy tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla odegra taką rolę?

Jean ZIEGLER
Geopolityka głodu
Co 5 sekund z głodu umiera dziecko poniżej dziesiątego roku życia. Na planecie, która obfituje w zasoby… Światowe rolnictwo na obecnym etapie rozwoju mogłoby zapewnić żywność 12 mld ludzi, czyli liczbie dwukrotnie większej niż obecna populacja. Nie chodzi tu więc o jakieś tragiczne przeznaczenie. Każde dziecko, które umiera z głodu, jest ofiarą mordu.