#RozmowyNajważniejsze  Wasyl ZWARYCZ: Głód stał się dla Putina narzędziem politycznym

Głód stał się dla Putina narzędziem politycznym

Photo of Wasyl ZWARYCZ

Wasyl ZWARYCZ

AmbasadOR Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej.

Photo of Mikołaj A. CZYŻ

Mikołaj A. CZYŻ

Redaktor „Wszystko Co Najważniejsze", badacz nowych mediów, kapitalizmu nadzoru i czwartej rewolucji przemysłowej. Publikował między innymi w „Rzeczpospolitej" i dlaPolonii.pl.

zobacz inne teksty Autora

Dzisiaj Rosja, tak jak 90 lat temu, posługuje się narzędziem głodu w konflikcie z Ukrainą. Wasyl ZWARYCZ w rozmowie z Mikołajem A. CZYŻEM tłumaczy, jaki wpływ na rosyjsko-ukraińską wojnę ma ograniczanie zasobów żywnościowych.

.Dzisiaj Putin świadomie uderza w infrastrukturę krytyczną. Przez to naraża Ukraińców na życie w warunkach nieludzkich w czasie mroźnej zimy. W dodatku blokuje ukraińskie porty, przez które transportowano żywność do krajów potrzebujących i kradnie zborze z Ukrainy. Wywołuje tym kryzys żywnościowy na całym świecie. Głód i kryzys żywnościowy stał się dla Putina instrumentem politycznym, dzięki któremu chce wywołać presję na cały świat demokratyczny – komentuje ambasador Wasyl ZWARYCZ.

Rozmawia: Mikołaj A. CZYŻ

„Rozmowy Najważniejsze” to cykl rozmów, w którym cenione osobistości świata nauki, biznesu i polityki opowiadają o najważniejszych odkryciach naukowych, stosunkach międzynarodowych i wyzwaniach współczesności.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 25 listopada 2022