Prof. Michał KLEIBER
Koronawirus
Uruchamiamy właśnie na naszym portalu specjalny dział pod nazwą „Koronawirus”. W obliczu szerzenia się pandemii, wywołującego niezwykłe emocje wśród nas wszystkich, chcielibyśmy dzielić się z Państwem na bieżąco pogłębionymi refleksjami, dotyczącymi różnorodnych aspektów tego stojącego przed nami wyzwania o nieznanym z przeszłości wymiarze. Problem ma wielostronny charakter – oczywiście medyczny, ale także gospodarczy, społeczny i polityczny. Aspekt medyczny dotyczy postępów w zwalczaniu pandemii i skuteczności apeli o przestrzeganie formułowanych przez ekspertów zaleceń dotyczących higieny osobistej i ograniczania bezpośrednich kontaktów. Aspekt…

Prof. Michał KLEIBER
Co dalej ze wsparciem dla Ukrainy?
Trudno nie odnieść wrażenia, że zbyt mało jest ustaleń dotyczących uzgodnionych rekomendacji w sprawie przyszłej światowej polityki wobec Rosji. Ich brak jest istotnym elementem ośmielającym Rosję do kontynuacji swych zbrodniczych działań.

Prof. Michał KLEIBER
Konflikt hybrydowy to dużo więcej niż propaganda internetowa
Powiedzmy dobitnie – bez wysokich kompetencji naukowo-technologicznych państwo nigdy nie będzie bezpieczne!

Prof. Michał KLEIBER
Alert UNESCO dla Ukrainy
Niszczenie najbardziej cennych zabytków kultury było i jest celem prowadzonych działań militarnych. W Syrii, Iraku, na Bałkanach, dziś zaś na Ukrainie – pisze prof. Michał KLEIBER.

Prof. Michał KLEIBER
Internacionalizace vědy je přirozená
„Maria Curie-Skłodowska je osobou zcela výjimečnou z různých důvodů a také kvůli její povaze. Nemám nejmenší pochybnosti, že je jedním z důležitých pilířů evropské minulosti, o nichž je třeba dnes hlasitě mluvit. Protože Evropa je dnes tím, čím byla po léta formována osobnostmi právě takových osob,“ tvrdí prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER
Powrót do normalności – odłożony w czasie
W dramatyczny sposób Putin i jego otoczenie odwracają trwający od zakończenia II wojny światowej kierunek rozwoju świata kształtowanego przez powszechną wizję pokojowego współistnienia.

Prof. Michał KLEIBER
Solidarność i stanowczość to recepta na obecny kryzys
W komentarzu #NajważniejszeDnia prof. Michał KLEIBER, redaktor naczelny Wszystko co Najważniejsze komentuje inwazję rosyjską na Ukrainę, apelując o jedność na poziomie politycznym i społecznym.

Prof. Michał KLEIBER
Wolność czy bezpieczeństwo?
Zmagania z pandemią wywołują nieustające spory o granice wolności z jednej strony, a bezpieczeństwo wspólnoty z drugiej. Podobnie polityka klimatyczna i pytanie czy narzucanie przez państwo sposobu podróżowania bądź ogrzewania naszych mieszkań nie ogranicza naszej wolności wyboru w tym zakresie.

Prof. Michał KLEIBER
Solidarna troska o dobro wspólne
Problemy łączą się, przenikają, synergizują, sprawiają, że coraz trudniejsze jest rozsupłanie kwestii, które jeszcze niedawno wydawały się, traktowane osobno, relatywnie łatwe do rozwiązania. Zagrożenia mają prawdziwie globalny charakter, w pełni uzasadniający mówienie o globalnej awarii.

Prof. Michał KLEIBER
Metaverse. Nasza przyszłość wymarzona?
Mówimy tu o w pełni alternatywnej rzeczywistości łączącej różne wirtualne światy, w której awatary, czyli nasze reprezentacje w cyfrowym świecie chodzą na spacery, trzymając za rękę swojego partnera, spotykają przyjaciół, podróżują po całym świecie czy rozmawiają z odległymi o tysiące kilometrów znajomymi – lista możliwych wykonywanych przez nas czynności jest tu oczywiście nieskończona i przewyższa nasze dzisiejsze działania w realnym świecie.

Prof. Michał KLEIBER
Przewidywanie nieprzewidywalnego, czyli co nas czeka w tym roku
Każda próba sformułowania prognozy dotyczącej czekających nas w bieżącym roku wydarzeń uświadamia nam jasno, że tak dużej niepewności co do dalszego rozwoju wydarzeń w naszym kraju, w UE i na całym świecie nie było od bardzo dawna.

Prof. Michał KLEIBER
Walka ze zmianami klimatu. Damy radę?
Wzrost światowych cen energii może wywołać w wielu krajach poważne niepokoje społeczne krytyczne wobec całej polityki proklimatycznej. W Unii Europejskiej – w szczególności programu Fit for 55.

Prof. Michał KLEIBER
Popularyzujmy wiarygodną wiedzę, aby lepiej rozumieć problemy świata
Bez głębokiej wiedzy i jej upowszechnienia nie przezwyciężymy zagrożeń dotyczących globalnych i lokalnych nierówności społecznych, zdrowia publicznego, klimatu i środowiska naturalnego, energetyki, migracji, wielokulturowości i wielu, wielu innych.

Prof. Michał KLEIBER
Nasza Europa
Unia Europejska stanowi ciągle wielką realną siłę i nie jest, jak chcieliby jej krytycy, nieudanym związkiem niedopasowanych do siebie państw członkowskich.

Prof. Michał KLEIBER
Po pierwsze - edukacja
W jakie absolutnie podstawowe kompetencje powinna wyposażać swych absolwentów szkoła?

Prof. Michał KLEIBER
Jak stawić czoła globalnym wyzwaniom, czyli uniwersytet na wagę złota
Wykorzystując doświadczenia z przeszłości i tworząc kapitał intelektualny na przyszłość, właśnie teraz decydujemy o naszym losie na nadchodzące, trudne, ale także fascynujące lata. Świadomość naszej wspólnej za to odpowiedzialności przesądza o znaczeniu edukacji i nauki – najważniejszych elementów w osiąganiu mądrej synergii, płynącej z rozumienia przeszłości, świadomego działania w teraźniejszości i aktywnego kształtowania przyszłości.

Prof. Michał KLEIBER
Stanowcze NIE dla dywagacji o polexicie
Nie ukrywajmy, kłopotów w Unii jest rzeczywiście wiele, ale liczba zwolenników negocjacji i wprowadzania racjonalnych zmian w jej funkcjonowaniu bez podważania samej wspólnotowej idei stanowi ciągle zdecydowaną większość w populacji całej Wspólnoty.

Prof. Michał KLEIBER
Unia – absolutnie tak. Jej zasadnicza rekonstrukcja – koniecznie!
Bez uważnego wsłuchania się w nastroje społeczne w Europie może naprawdę dojść do poważnych obywatelskich protestów o nieobliczalnych konsekwencjach” – twierdzi prof. Michał KLEIBER

Prof. Michał KLEIBER
Poles – Pioneers of Polar Conservation
Poles pioneered polar research, an important area of today’s global environment insight

Prof. Michał KLEIBER
Unia – absolutnie tak. Jej zasadnicza rekonstrukcja – koniecznie!
Bez uważnego wsłuchania się w nastroje społeczne w Europie może naprawdę dojść do poważnych obywatelskich protestów o nieobliczalnych konsekwencjach.