Popołudniowe Espresso: Osiągnięto porozumienie w sprawie eksportu zboża - Turcja

Osiągnięto porozumienie w sprawie eksportu zboża - Turcja

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

zobacz inne teksty Autora

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie obraz.png
Informację zamieniamy w Wiedzę

Jest piątek, 22. lipca, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym

W piątek Sejm przyjął ustawę o dodatku węglowym. Zakłada ona wypłatę 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego, używającego do ogrzewania węgla. Dodatek węglowy przysługiwać będzie tym, którzy węgiel spalają m.in. w pieciu czy kominku. Urządzenia te muszą być zasilane węglem kamiennym, brykietem lub pelletem zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Dodatek węglowy będzie powiązany z gospodarstwem domowym. W przypadku złożenia wniosku przez więcej niż jednego członka gospodarstwa, przyznawany będzie pierwszemu z wnioskodawców. Aby gospodarstwo uzyskało dodatek, musi być wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jeśli Senat i prezydent przyjmą ustawę jednorazowe wypłaty ruszą w sierpniu.

Wcześniej Sejm odrzucił poprawki opozycji, zakładające m.in. rozszerzenie prawa do dodatku o gospodarstwa używające do ogrzewania pelletu, oleju opałowego, gazu, LPG i energię elektryczną. Odrzucona została też poprawka podwyższająca dodatek z 3 do 6 tys. zł, nie wprowadzono również kryterium dochodowego. Na dodatki węglowe państwo ma przeznaczyć maksymalnie 11,5 mld zł. Źródłem finansowania dodatku jest Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.

Aktywność gospodarcza w strefie euro spada

Lipcowe odczyty wskaźników aktywności gospodarczej w strefie euro znalazły się poniżej granicy 50 punktów, sygnalizując rozpoczęcie recesji w największych gospodarkach strefy. W lutym Composite Purchasing Managers’ Index (PMI) wskazywał na gwałtowne przyspieszenie aktywności gospodarczej w strefie euro. W marcu wskaźniki spadły. Sygnalizowano wtedy ryzyko pojawienia się recesji w II kwartale. W kwietniu hamować zaczął przemysł; spadek nie dotknął usług. Majowe i czerwcowe dane wskazywały na spowolnienie gospodarcze. W lipcu aktywność spadła poniżej prognoz. Spowolnienie dotyka zarówno w przemysłu, jak i usług.

Według PMI w lipcu kondycja gospodarcza strefy euro spadła do  49,4 pkt. (w czerwcu wynosiła 52,0). Odczyty dla największych gospodarek strefy – Francji i Niemiec –  także znalazły się poniżej 50 pkt. Prognozy przewidywały spadek do 51,0. Odczyt poniżej 50 wskazuje na kurczenie się gospodarki. Wyłączając miesiące pandemii, lipcowy spadek jest pierwszym spadkiem (od czerwca 2013 r.), wskazującym na kurczenie się gospodarki strefy euro w tempie 0,1% kwartalnego. Ubiegłotygodniowy sondaż Reuters przewidywał, że gospodarka strefy euro wzrośnie w tym kwartale o 0,2%.

Turcja: Ukraina osiągnęła porozumienie z Rosją w sprawie eksportu zboża

Turcja twierdzi, że osiągnięto porozumienie z Rosją, które pozwoli Ukrainie wznowić eksport zboża przez Morze Czarne. Ma ono zostać podpisane w piątek w Stambule przez Ukrainę, Rosję, Turcję i sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. Światowy niedobór ukraińskiego zboża od czasu inwazji Rosji 24 lutego sprawił, że milionom grozi głód. Inwazja spowodowała gwałtowny wzrost cen żywności, dlatego umowa o odblokowaniu ukraińskich portów ma kluczowe znaczenie. Około 20 milionów ton zboża utknęło w kraju.

Ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy potwierdziło, że kolejna runda rozmów pod przewodnictwem ONZ w sprawie odblokowania eksportu zboża odbędzie się w piątek w Turcji – i dokument „może zostać podpisany”. Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w swoim nocnym przemówieniu, że Kijów czeka na wiadomości „dotyczące odblokowania naszych portów”. Departament Stanu USA z zadowoleniem przyjął wynegocjowane przez ONZ porozumienie, ale powiedział, że skupia się na pociągnięciu Rosji do odpowiedzialności za jego wdrożenie.

Prof. Michał KLEIBER: Najlepsze uczelnie w najnowszym rankingu szanghajskim. Miejsce dla uczelni z Polski

🎧 #RozmowyNajważniejsze
Tomasz ŁUKASZUK: Indie, Ukraina i globalna równowaga

Klub kawowy

Indie, Ukraina i globalna równowaga
Tomasz ŁUKASZUK

O Wschodzie. Indie
Marcin KYDRYŃSKI

Jak powiązać migrację z państwem opiekuńczym?
Prof. Keith G. BANTING

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Dziennikarstwo stoi na straży prawdy
Jason BURKE

Dziękujemy że jesteście Państwo z nami.

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Pysznej kawy i pięknego popołudnia!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 22 lipca 2022