Popołudniowe Espresso: Parlament Europejski uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm

Parlament Europejski uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm

Photo of Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Codzienny newsletter - informacyjne espresso - który trafia do naszych Czytelników, między 14:00 a 16:00.

Kliknij, aby się zapisać: https://wszystkoconajwazniejsze.us20.list-manage.com/subscribe?u=886701f3e0eab29f46d0a6ad1&id=958a1681bc

Jest środa, 23. listopada a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze 🇺🇦

Dzień w skrócie
Wiadomości, które będą miały konsekwencje

Parlament Europejski uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. ZEŁENSKI: Rosję należy izolować na wszystkich szczeblach

Rezolucja Parlamentu Europejskiego została przyjęta 494 głosami przy 58 – przeciw i 44 wstrzymujących się. Eurodeputowani domagają się m.in. zaprzestania działań wojskowych ze strony rosyjskiej, a także wycofania wszystkich sił zbrojnych i sprzętu wojskowego z terytorium Ukrainy. Wzywają do zaprzestania przymusowych deportacji ludności ukraińskiej, w tym zwłaszcza ukraińskich dzieci. — Przyjmuję z zadowoleniem decyzję Parlamentu Europejskiego o uznaniu Rosji za państwo sponsorujące terroryzm i państwo wykorzystujące środki terrorystyczne. Rosję należy izolować na wszystkich szczeblach i pociągnąć do odpowiedzialności, aby położyć kres jej wieloletniej polityce terroryzmu na Ukrainie i na świecie — przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski za pośrednictwem mediów społecznościowych.

W przyjętym przez PE dokumencie znajduje się również odniesienie do kwestii zaprzeczania przez Rosję swojej odpowiedzialności za zestrzelenie samolotu linii Malaysia Airlines nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku a także do rosyjskiej odmowy współpracy z międzynarodowymi organami wymiaru sprawiedliwości, jak również do odmowy zwrotu wraku i czarnych skrzynek polskiego samolotu rządowego Tu-154, którego szczątki znajdują na terenie Rosji od kwietnia 2010 roku.

Premier Mateusz MORAWIECKI zapowiada kryterium dochodowe przy dopłatach do gazu

Premier zapowiedział, że rząd prawdopodobnie zdecyduje się na kryterium dochodowe przy dopłatach do gazu. Decyzja ma zapaść w ciągu kilku dni. — Jeśli chodzi o gaz, to jesteśmy w trakcie dyskusji. Wczoraj była bardzo pogłębiona i dobra dyskusja na Radzie Ministrów na ten temat. Chcemy dla wszystkich mieszkańców zamrozić ten gaz na poziomie podobnym do tego, który był w tym roku. Aczkolwiek rzeczywiście pojawiają się takie głosy, żeby zastosować kryterium dochodowe — mówił w środę premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Podczas wystąpienia premier podkreślał, że kryterium dochodowe stosowane jest w przypadku wielu innych programów w Polsce. — Ono dobrze działa. Nie wiąże się z biurokracją, a jednocześnie jest – powiedzmy to sobie uczciwie – bardzo sprawiedliwe – tłumaczył.

Z kolei Aleksander Brzózka rzecznik Ministerstwa Klimatu i Środowiska poinformował we wtorek, że projekt ustawy, dotyczący szczególnej ochrony niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu, wymaga jeszcze doprecyzowania przez resort. KPRM przyznaje, że projekt będzie poddany dodatkowym analizom.

Brytyjski Sąd Najwyższy blokuje niepodległościowe referendum w Szkocji

Zgodnie z brzmieniem orzeczenia brytyjskiego Sądu Najwyższego władze Szkocji nie mogą przeprowadzić referendum niepodległościowego bez zgody Londynu. Nowe referendum miało się odbyć 19 października 2023 roku. — Ustawa o Szkocji daje parlamentowi szkockiemu ograniczone uprawnienia. W szczególności parlament szkocki nie ma uprawnień do stanowienia prawa w odniesieniu do spraw, które są zastrzeżone dla parlamentu Zjednoczonego Królestwa w Westminsterze – odczytywał orzeczenie przewodniczący Sądu Najwyższego, Iord Robert Reed.

Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon odniosła się do decyzji w mediach społecznościowych. Nie kryjąc rozczarowania przyznała, że uznaje orzeczenie. — Choć jestem rozczarowana, szanuję orzeczenie Sądu Najwyższego, ono nie stanowi prawa, tylko je interpretuje. Prawo, które nie pozwala Szkocji na wybór własnej przyszłości bez zgody Westminsteru, obnaża jako mit wszelkie pojęcie Wielkiej Brytanii, jako dobrowolnego partnerstwa i przemawia za suwerennością – napisała na Twitterze.

stan polskiej gospodarki
Prof. Aleksander SURDEJ
Gospodarka Polski – przez wzrost produktywności do trwałego dobrobytu

🎧#Podcasty „Wszystko co Najważniejsze”

Eric REIDY: Sekurytyzacja europejskich granic

Klub Kawowy

Dlaczego głupiejemy i na siebie warczymy?
Jonathan HAIDT

Wyjdźcie z Twittera, wyjdźcie z Facebooka. Aby żyć!
Prof. Massimo PIGLIUCCI

Zachód bardziej boi się przegranej Rosji niż przegranej Ukrainy
Sławomir DĘBSKI

Co z tą Francją, Panie Macron?
Prof. Michel WIEVIORKA

Jak Rosja przenikała Amerykę
Jan ŚLIWA

Aby podzielić się Popołudniowym Espresso wystarczy kliknąć na ikony poniżej, bądź przesłać ten [LINK].

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 23 listopada 2022