

Popołudniowe Espresso
Parlament Europejski uznał Rosję za państwo sponsorujące terroryzm
Rezolucja Parlamentu Europejskiego została przyjęta 494 głosami przy 58 – przeciw i 44 wstrzymujących się. Eurodeputowani domagają się m.in. zaprzestania działań wojskowych ze strony rosyjskiej, a także wycofania wszystkich sił zbrojnych i sprzętu wojskowego z terytorium Ukrainy.

Magdalena SŁABA
Exercises in presence or Tolkien-themed Trip of 2016 (part I)
I recall a scene from the movie in which after the won battle of Azincourt (25th Oct. 1415) where fell ten thousand Frenchmen and only a dozen of dozens of soldiers plus four military leaders from England, the English sing Psalm 115: Non nobis, non nobis Domine, sed nomini tuo da gloriam. The words may also be seen in the upper part of the gate of the Wawel Castle in Krakow. In mediaeval times they were uttered straight before the announcement of a judicial verdict…

Ewa FABIAN
Biblioteka. Nie tylko książki
Ktoś może zapytać, po co nam biblioteki, skoro jest internet. Po co książka drukowana, skoro mamy komputery? Argumentujących w ten sposób odsyłam do opowiadania „Biblioteka Babel” J.L. Borgesa (1941).

Magdalena SŁABA
Ćwiczenia z obecności czyli Wyprawa Tolkienowska 2016 (cz. III)
W hallu głównym, służącym do przyjmowania gości i relaksu, o zdecydowanym rysie średniowiecznym, artystka umieściła figury rycerzy sprawiających wrażenie, jakby długa noc w karczmie nie pozwalała im już wstać z podłogi. Zakuci w zbroje Elfowie od króla Thranduila, którzy wypili zbyt dużo wina? W sypialniach tajemnicze stworzenia, które mają worki na głowach…

Magdalena SŁABA
Ćwiczenia z obecności czyli Wyprawa Tolkienowska 2016 (cz. I)
Bardzo mi utkwiła w pamięci filmowa scena, w której po zwycięskiej bitwie pod Azincourt (25 października 1415 roku), w której padło dziesięć tysięcy Francuzów, a tylko dwanaście tuzinów zwykłych angielskich żołnierzy oraz czterech angielskich wodzów ze znacznych rodów, Anglicy śpiewają Psalm 115: Non nobis, non nobis Domine, sed nomini tuo da gloriam. Słowa tego Psalmu są zapisane nad bramą na Wawel. W średniowieczu wers ów był odczytywany przed ogłoszeniem sądowego wyroku…

Magdalena SŁABA
Ćwiczenia z obecności czyli Wyprawa Tolkienowska 2016 (cz. II)
Idąc znowu pod górę na zamek, mijamy Mar’s Wark (wark znaczy tyle co lodging, czyli rezydencja), zrujnowaną siedzibę rodu Erskinów z lat siedemdziesiątych XVI wieku. Erskinowie byli przez pokolenia opiekunami królewskiego zamku w Stirling, jest to więc jakby dom namiestników w Gondorze. Mówi się, że ta imponująca budowla nigdy nie została ukończona. To, co teraz oglądamy, to potężne mury z poczerniałego kamienia; na wieżach oraz nad bramą zachowały się średniowieczne inskrypcje, np. na północnej wieży: The more I stand on open height, My faults more subject are to sight. To chyba nie do końca prawda, bo nie widzieliśmy tego napisu… Ale wieża mówi wierszem!

Paulina MATYSIAK
"Pocztówki z historią (14)
Szkocja, z jej bohaterami takimi jak William Wallace czy Rob Roy, to kraj dzielnych, honorowych ludzi. Możemy zwiedzać Szkocję poszukując śladów znanych osób, pisarzy i ich bohaterów – z Edynburgiem związani byli Walter Scott, Robert Louis Stevenson, czy Arthur Conan Doyle. Możemy jednak postawić na naturę.