Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (14): Szkocja" Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (14): Szkocja"

"Pocztówki z historią (14)

Photo of Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

Filolożka i filozofka. Członkini zarządu krajowego Partii Razem, posłanka na Sejm IX kadencji.

zobacz inne teksty Autora

.Jeśli nie podoba ci się pogoda, poczekaj minutę – tak brzmi jedno z popularnych szkockich powiedzeń, doskonale charakteryzujących tamtejszy klimat.

Szkocja (razem z Wyspami Owczymi – ale o nich innym razem) to jedno z tych miejsc, które bardzo chciałabym zobaczyć na własne oczy. Najpiękniejsze pocztówki nie są w stanie oddać emocji towarzyszących byciu w danym miejscu, oglądaniu – często znanych z innych źródeł – widoków, miejsc, czy dzieł sztuki.

Szkocja ze swoją nieregularną linią brzegową, pełną zatok, ze swymi licznymi polodowcowymi jeziorami ukrytymi w dolinach, ze swoimi wyżynami i górami, często trudno dostępnymi, rozbudza wyobraźnię. Oczywiście ten mit dzikiej i niedostępnej krainy jest coraz mniej prawdziwy. Dziś bez problemu można dostać się w wiele miejsc – nawet koleją: kusząca jest przejażdżka pociągiem West Highland Line (trasa znana m.in. z filmów o Harrym Potterze – niestety, peronu 9 i ¾ tam nie znajdziemy). Szkocja, z jej bohaterami takimi jak William Wallace czy Rob Roy, to kraj dzielnych, honorowych ludzi. Możemy zwiedzać Szkocję poszukując śladów znanych osób, pisarzy i ich bohaterów – z Edynburgiem związani byli Walter Scott, Robert Louis Stevenson, czy Arthur Conan Doyle. Możemy jednak postawić na naturę.

.Ulubionym celem turystycznych wypadów są szkockie góry. Inspirują i zachęcają do wędrowania zwłaszcza od 1891 roku, kiedy to Szkockie Towarzystwo Górskie opublikowało w „Scotish Mountaineering Club Journal” ułożoną przez sir Hugh Thomasa Munro listę wszystkich szkockich szczytów wyższych niż 3000 stóp. Pojawiają się zapaleńcy i kolekcjonerzy górskich szczytów – kto wejdzie na wszystkie, w jakim czasie, w jakich warunkach. Nie jest to prosta sprawa, bo choć góry nie są wysokie (Ben Nevis, najwyższy szczyt zarówno Szkocji, jak i Wielkiej Brytanii to 1344 m n.p.m.), to jednak robią wrażenie. Munro-bagging to nazwa opisująca zjawisko zdobywania szczytów z listy; jasno określone cele motywują wędrowców i turystów. Pojawiające się Walking Festival zachęcają do turystyki; na zorganizowanych spotkaniach przez kilka dni uczestnicy… wędrują, chodzą, spacerują.

Pojechać do Szkocji i zdobyć Ben Vevis. A po zakończonej wycieczce usiąść ze szklaneczką whisky w dłoni. Brzmi jak plan. Może na 2015 rok.

Paulina Matysiak

Widok z miejscowości Elgol na pasmo górskie Cuillin. Pocztówkę otrzymałam od Tony’ego.

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 14 grudnia 2014

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam