Paulina MATYSIAK

Filolożka i filozofka. Członkini zarządu krajowego Partii Razem, posłanka na Sejm IX kadencji.

Paulina MATYSIAK: W kwestii pracy jest jeszcze wiele do zrobienia
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

W kwestii pracy jest jeszcze wiele do zrobienia

Praca organizuje nasze życie i wyznacza punkt orientacyjny. Uczymy się i wkraczamy na ścieżkę zawodową, pracujemy, w końcu odpoczywamy na zasłużonej emeryturze. W pracy spędzamy więc dużą część swojego dorosłego, świadomego życia. A od warunków w jakich pracujemy zależy nasze zdrowie i życie.

Paulina MATYSIAK: Każdy strajk to nadzieja na lepszą Polskę
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

Każdy strajk to nadzieja na lepszą Polskę

Każdy strajk to wołanie o elementarną sprawiedliwość. O to, by wzrost przychodów nie przekładał się tylko na zyski właścicieli, ale także na poprawę życia tych, którzy ten wzrost zapewnili, czyli pracowników. O to, by koszty katastrof, kryzysów i pandemii nie spadały wyłącznie na tych, którzy muszą pracować, by utrzymać siebie i swoje rodziny, ale także na tych, którzy żyją głównie z własności i pracy innych. Wreszcie o to, by zrozumieć, że niektóre zawody są kluczowe dla przetrwania i regeneracji sił całego społeczeństwa.

Paulina MATYSIAK: Historia jednego tweeta, albo co to są feminatywy
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

Historia jednego tweeta, albo co to są feminatywy

Czy w jednym tweecie można zawrzeć przekaz, który poruszy serca jednych, a rozjuszy drugich? Mój tweet o treści: „Filolożka, doktorka, reżyserka, ministra, polityczka, prezydentka, filozofka, posłanka… Tak, są takie wyrazy. Tak, można ich używać. A nawet trzeba, bo będzie to świadczyć o równouprawnieniu kobiet w zakresie wykonywania zawodów i piastowania funkcji” wzbudził wiele emocji i kontrowersji.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (29). Tancerka"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (29). Tancerka"

Rzeźba Edgara Degasa, nad którą artysta pracował wiele lat, nie zachwycała od początku. Wzbudziła za to duże emocje – nie spodobała się widowni; tylko niektórzy krytycy docenili kunszt wykonania i zwrócili uwagę na nowatorskie ujęcie tematu.

Paulina MATYSIAK: „Piękno czytania. I kandydaci na urząd Prezydenta RP”
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

„Piękno czytania. I kandydaci na urząd Prezydenta RP”

Ludzi polityki odbieram poprzez ich lektury. Korzystając z sieci społecznościowych zadałam więc kandydatom na urząd Prezydenta RP dwa pytania: * Jaką książkę obecnie Pan/i czyta? * Jaka lektura wywarła na Panu/i największe wrażenie? Odpowiedzi mówią o nich więcej, niż zapewne sami chcieliby o sobie powiedzieć…

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (28): Kopenhaga"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (28)

Gdybym miała odpowiedzieć na pytania z czym kojarzy mi się Dania, to nie miałabym problemu. Bo kojarzy mi się z baśniami Andersena, wikingami, Sørenem Kierkegaardem, pysznym domowym chlebem (który jadłam w Roskilde) i oczywiście z rowerami.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (27) Warszawa"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (27) Warszawa"

Spieszył kto mógł do Warszawy jako miasta przyszłości, gdzie wszystko było w stadium tworzenia, gdzie każdy spodziewał się znaleźć zajęcie, zarobek, łatwą możność zainstalowania się, zapewnienia sobie istnienia.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (26): Porto"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (26)

Zatrzymać się można przy winie i jego religijnym charakterze, także w kontekście chrześcijaństwa i przyklasztornych winnic. Nadużyciem nie będzie zatem stwierdzenie, że kultura europejska, w kształcie w jakim ją znamy, została w dużej mierze uformowana przez wino.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (25): Polignano a Mare"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (25)

Kto zapisał ten cytat? I po co? Być może celem było przypominanie przechodniom, o tym, że nie trzeba się spieszyć. I że nie trzeba gonić za ułudą szczęścia. Warto się zatrzymać, kontemplować chwilę, dać się jej ponieść – niczego nie stracimy, a może wręcz zyskamy?

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (24): Korynt"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (24)

Z Koryntem, z którego otrzymałam niedawno pocztówkę, kojarzą mi się tylko dwie rzeczy: sławetne córy Koryntu oraz nowotestamentowe Listy do Koryntian św. Pawła. Nie podejmę się karkołomnej i zdanej na porażkę próby pogodzenia tych dwóch wątków.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (23): Portugalia"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (23)

Portugalia dla mnie to Saramago i jego wciągający świat opowieści, ironiczny, czasem zabawny, czasem groźny i niezrozumiały. Uczy nas, że Wszyscy jesteśmy ulepieni z tej samej gliny, z obojętności i zła, pół na pół­. W jego powieściach nikt nie jest bez winy, ale też nie każdy potrafi się do niej przyznać. Fantastyczny, żywy język, z którym wiele można zrobić.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (22): Marek Aureliusz"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (22)

Zawód: cesarz. Zawód wymagający, odpowiedzialny, z pewnością powodujący wiele stresu i niepokoju. Być może stąd właśnie chęć zatrzymania się, zajęcia się tym, co po państwie, najważniejsze.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (21): Themersonowie"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (21)

Mnóstwo segregatorów, biały stół dla badaczy i naukowców, na ścianie obraz Franciszki Themerson. Gdzieś w pokoju obok w pudłach mnóstwo papierów. Tak zapamiętałam wizytę w ubiegłym roku na Belsize Park Gdns w Londynie, w domu, w którym mieszkali Stefan i Franciszka Themersonowie.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (20): Paryż"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (20)

Była prawdziwą femme fatale, w dodatku z niesamowitym talentem aktorskim. Francuski krytyk filmowy Ado Kyrou pisał o niej: Louise Brooks jest jedyną kobietą, która potrafiła przemienić każdy film w arcydzieło.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (19): Londyn"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (19)

Mimo że to właśnie on jest ojcem sukcesów wspominanych literatów; mówiąc współczesnym językiem – Grydzewski wylansował skutecznie kilka postaci na polskiej scenie literackiej, wszak weszły one do kanonu.

Paulina MATYSIAK: " Pocztówki z historią (18): Zima"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

" Pocztówki z historią (18)

Na marginesie dodajmy, że na pocztówce przedstawiony został rysunek Josefa Lady, czeskiego malarza, ilustratora, karykaturzysty, znanego najbardziej ze stworzenia ilustracji do “Przygód dobrego wojaka Szwejka” Jaroslava Haška.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (17): Nowy Rok"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (17)

1 stycznia i świętowanie Nowego Roku to efekt arbitralnej decyzji Gajusza Juliusza Cezara i wprowadzonej przez niego reformy kalendarzowej. W różnych religiach i tradycjach Nowy Rok przypada w innym terminie – nikomu nie przeszkadza to świętować i cieszyć się nadejściem tego, co nowe i w założeniu dobre. Dawniej odpowiednikiem Nowego Roku było obchodzone w marcu święto przesilenia wiosennego; obchodzili je Celtowie, Słowianie, Rzymianie. Żegnano wtedy zimę, zło i śmierć, a witano słońce i życie. To co złe i szkodliwe ustępowało miejsca temu, co życiodajne i dobre.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (16): Zamość"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (16)

Miasto idealne było projektem estetyczno-urbanistycznym, którego forma miała na celu wyobrażenie myśli politycznej, gospodarczej i kulturalnej epoki oraz usprawnienie organizacji życia mieszkańców. Można przyjąć, za Lewisem Mumfordem, że miasto idealne jest symbolem najdoskonalszej w ujęciu danej epoki organizacji przestrzeni.