Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (29). Tancerka"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (29). Tancerka"

Rzeźba Edgara Degasa, nad którą artysta pracował wiele lat, nie zachwycała od początku. Wzbudziła za to duże emocje – nie spodobała się widowni; tylko niektórzy krytycy docenili kunszt wykonania i zwrócili uwagę na nowatorskie ujęcie tematu.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (28): Kopenhaga"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (28)

Gdybym miała odpowiedzieć na pytania z czym kojarzy mi się Dania, to nie miałabym problemu. Bo kojarzy mi się z baśniami Andersena, wikingami, Sørenem Kierkegaardem, pysznym domowym chlebem (który jadłam w Roskilde) i oczywiście z rowerami.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (27) Warszawa"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (27) Warszawa"

Spieszył kto mógł do Warszawy jako miasta przyszłości, gdzie wszystko było w stadium tworzenia, gdzie każdy spodziewał się znaleźć zajęcie, zarobek, łatwą możność zainstalowania się, zapewnienia sobie istnienia.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (26): Porto"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (26)

Zatrzymać się można przy winie i jego religijnym charakterze, także w kontekście chrześcijaństwa i przyklasztornych winnic. Nadużyciem nie będzie zatem stwierdzenie, że kultura europejska, w kształcie w jakim ją znamy, została w dużej mierze uformowana przez wino.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (25): Polignano a Mare"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (25)

Kto zapisał ten cytat? I po co? Być może celem było przypominanie przechodniom, o tym, że nie trzeba się spieszyć. I że nie trzeba gonić za ułudą szczęścia. Warto się zatrzymać, kontemplować chwilę, dać się jej ponieść – niczego nie stracimy, a może wręcz zyskamy?

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (24): Korynt"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (24)

Z Koryntem, z którego otrzymałam niedawno pocztówkę, kojarzą mi się tylko dwie rzeczy: sławetne córy Koryntu oraz nowotestamentowe Listy do Koryntian św. Pawła. Nie podejmę się karkołomnej i zdanej na porażkę próby pogodzenia tych dwóch wątków.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (22): Marek Aureliusz"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (22)

Zawód: cesarz. Zawód wymagający, odpowiedzialny, z pewnością powodujący wiele stresu i niepokoju. Być może stąd właśnie chęć zatrzymania się, zajęcia się tym, co po państwie, najważniejsze.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (21): Themersonowie"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (21)

Mnóstwo segregatorów, biały stół dla badaczy i naukowców, na ścianie obraz Franciszki Themerson. Gdzieś w pokoju obok w pudłach mnóstwo papierów. Tak zapamiętałam wizytę w ubiegłym roku na Belsize Park Gdns w Londynie, w domu, w którym mieszkali Stefan i Franciszka Themersonowie.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (20): Paryż"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (20)

Była prawdziwą femme fatale, w dodatku z niesamowitym talentem aktorskim. Francuski krytyk filmowy Ado Kyrou pisał o niej: Louise Brooks jest jedyną kobietą, która potrafiła przemienić każdy film w arcydzieło.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (19): Londyn"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (19)

Mimo że to właśnie on jest ojcem sukcesów wspominanych literatów; mówiąc współczesnym językiem – Grydzewski wylansował skutecznie kilka postaci na polskiej scenie literackiej, wszak weszły one do kanonu.

Paulina MATYSIAK: " Pocztówki z historią (18): Zima"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

" Pocztówki z historią (18)

Na marginesie dodajmy, że na pocztówce przedstawiony został rysunek Josefa Lady, czeskiego malarza, ilustratora, karykaturzysty, znanego najbardziej ze stworzenia ilustracji do “Przygód dobrego wojaka Szwejka” Jaroslava Haška.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (17): Nowy Rok"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (17)

1 stycznia i świętowanie Nowego Roku to efekt arbitralnej decyzji Gajusza Juliusza Cezara i wprowadzonej przez niego reformy kalendarzowej. W różnych religiach i tradycjach Nowy Rok przypada w innym terminie – nikomu nie przeszkadza to świętować i cieszyć się nadejściem tego, co nowe i w założeniu dobre. Dawniej odpowiednikiem Nowego Roku było obchodzone w marcu święto przesilenia wiosennego; obchodzili je Celtowie, Słowianie, Rzymianie. Żegnano wtedy zimę, zło i śmierć, a witano słońce i życie. To co złe i szkodliwe ustępowało miejsca temu, co życiodajne i dobre.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (15): Chaucer"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (15)

Chaucerowi udało się rzecz niebywała – odmalował w swych Opowieściach panoramę angielskiego społeczeństwa, którą przełożyć możemy także na panoramę średniowiecznej Europy. Tę całą różnorodność charakterów, odmalowanych często z ironią, czy z humorem, czasem z dbałością o detale, nie zawsze potrafili dobrze zinterpretować krytycy.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (14): Szkocja"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (14)

Szkocja, z jej bohaterami takimi jak William Wallace czy Rob Roy, to kraj dzielnych, honorowych ludzi. Możemy zwiedzać Szkocję poszukując śladów znanych osób, pisarzy i ich bohaterów – z Edynburgiem związani byli Walter Scott, Robert Louis Stevenson, czy Arthur Conan Doyle. Możemy jednak postawić na naturę.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (12): Ryga"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (12)

Opóźnienie to czas dla siebie i swoich myśli, czas na złapanie oddechu, czas na dokończenie zaczętej lektury (ja nie wychodzę z domu bez książki; nieświadomie jestem zawsze przygotowana na wszelkie spóźnienia). Tego nam dziś w pośpiechu i ciągłej gonitwie – za sukcesem, pieniędzmi, władzą – brakuje.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (10) Kornwalia"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (10) Kornwalia"

Czy miejsce może tak wpływać na człowieka? Może tak inspirować? A może to tylko przypadek – te rzesze artystów, ciągnących na południowo-zachodni brzeg by tam się osiedlić i tworzyć?

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (9): Nescio"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (9)

Niech Bóg zlituje się nad cynikami. Jestem teraz cynikiem. Jan Hendrik Frederik Grönloh, znany bardziej pod pseudonimem Nescio, który oznacza tyle co „nie wiem”, urodził się 22 czerwca 1882 roku w Amsterdamie. Zmarł 79 lat później, 25 lipca 1961 roku. Pochodził z rodziny rzemieślniczej, swoje życie przepracował w stołecznych kantorach. Jego debiut – opowiadanie „Wyżeracz” – przypada na rok 1918. Dorobek literacki prozaika zamyka się w dwóch tomach opowiadań – pierwszy ukazał się w przywoływanym już roku 1918, następny zaś…

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (3): Brugia"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (3)

Najciekawszym okresem dla tego miasta był wiek XV. Wtedy do flamandzkiej Wenecji ściągnęły wybitne postaci. Wymieńmy chociaż kilka nazwisk: Jan van Eyck, Hans Memling, Gerard David, Juan Luís Vives, czy William Caxton. Wszystkich można włożyć do jednej szufladki, którą nazwać należałoby: humanista o rozległym wykształceniu.