Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (15): Chaucer"

"Pocztówki z historią (15)

Photo of Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

Filolożka i filozofka. Posłanka na Sejm IX i X kadencji. Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym. Autorka felietonów "Pisane lewą ręką", które ukazują się w każdą sobotę we "Wszystko co Najważniejsze".

Ryc. Fabien CLAIREFOND

zobacz inne teksty Autorki

Przepiękna kobieta, oderwana od lektury Opowieści kanterberyjskich Geoffrey’a Chaucera, patrzy z zamyśleniem w obiektyw aparatu. Fotografia, która została wykonana na początku ubiegłego wieku, w 1904 roku, przez fotografa Williama Smedley-Astona, wciąż porusza i daje do myślenia. Kameralne wnętrze, spokojne chwile z obcowaniem z wybitnym dziełem i przerwanie ich przez wykonanie zdjęcia.

Opowieści kanterberyjskie Chaucera to z pewnością jedno z najwybitniejszych dzieł języka angielskiego. Nakreślając pewne tło filozoficzno-społeczno-literackie trzeba zaznaczyć, że zbiory opowieści powstawały także wcześniej: dość przywołać arabskie Tysiąc i jedna noc, perskie Księga papugi, zbiór przypowieści i moralitetów przeznaczonych dla kaznodziejów Gesta Romanorum, czy wreszcie Dekameron Giovanniego Bocaccio. Czym zatem wyróżnia się dzieło Chaucera?

15_Chaucer

Zbiór zebranych przez niego opowieści charakteryzuje się dynamicznym obrazem społeczeństwa, ukazanym poprzez literaturę. Historie opowiadane przez grupę pielgrzymów, zdążających z Southwark do grobu Thomasa Becketa w Canterbury różnią się między sobą, choć często dotyczą tego samego – za pomocą różnych typów opowiadań, w przeciwstawieniach literackich, Chaucer ukazał napięcia między jednostkami i grupami występującym w średniowiecznym społeczeństwie.

.Chaucerowi udało się rzecz niebywała – odmalował w swych Opowieściach panoramę angielskiego społeczeństwa, którą przełożyć możemy także na panoramę średniowiecznej Europy. Tę całą różnorodność charakterów, odmalowanych często z ironią, czy z humorem, czasem z dbałością o detale, nie zawsze potrafili dobrze zinterpretować krytycy. Pod koniec XVII wieku John Dryden podkreślił, że w dziele Chaucera jest „przeobfitość stworzenia”. Dzieło Chacucera zostało docenione, wciąż jest czytane i dyskutowane. Autor, po śmierci, jako pierwszy z pisarzy, spoczął w Westminster Abbey.

Ponieważ kolejne „Historie z pocztówką” ukażą się dopiero po świętach, chciałabym już teraz życzyć Państwu zaczytanych – być może w Opowieściach kanterberyjskich Chaucera – Świąt!

Paulina Matysiak

Pocztówkę, wraz z całą kolekcją kartek przedstawiających portrety kobiet, otrzymałam w świątecznym prezencie od Tony’ego. Dziękuję!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 21 grudnia 2014
Fot.: Anna Białoszewska