"Pocztówki z historią (15)
Przepiękna kobieta, oderwana od lektury Opowieści kanterberyjskich Geoffrey’a Chaucera, patrzy z zamyśleniem w obiektyw aparatu. Fotografia, która została wykonana na początku ubiegłego wieku, w 1904 roku, przez fotografa Williama Smedley-Astona, wciąż porusza i daje do myślenia. Kameralne wnętrze, spokojne chwile z obcowaniem z wybitnym dziełem i przerwanie ich przez wykonanie zdjęcia.
Opowieści kanterberyjskie Chaucera to z pewnością jedno z najwybitniejszych dzieł języka angielskiego. Nakreślając pewne tło filozoficzno-społeczno-literackie trzeba zaznaczyć, że zbiory opowieści powstawały także wcześniej: dość przywołać arabskie Tysiąc i jedna noc, perskie Księga papugi, zbiór przypowieści i moralitetów przeznaczonych dla kaznodziejów Gesta Romanorum, czy wreszcie Dekameron Giovanniego Bocaccio. Czym zatem wyróżnia się dzieło Chaucera?
Zbiór zebranych przez niego opowieści charakteryzuje się dynamicznym obrazem społeczeństwa, ukazanym poprzez literaturę. Historie opowiadane przez grupę pielgrzymów, zdążających z Southwark do grobu Thomasa Becketa w Canterbury różnią się między sobą, choć często dotyczą tego samego – za pomocą różnych typów opowiadań, w przeciwstawieniach literackich, Chaucer ukazał napięcia między jednostkami i grupami występującym w średniowiecznym społeczeństwie.
.Chaucerowi udało się rzecz niebywała – odmalował w swych Opowieściach panoramę angielskiego społeczeństwa, którą przełożyć możemy także na panoramę średniowiecznej Europy. Tę całą różnorodność charakterów, odmalowanych często z ironią, czy z humorem, czasem z dbałością o detale, nie zawsze potrafili dobrze zinterpretować krytycy. Pod koniec XVII wieku John Dryden podkreślił, że w dziele Chaucera jest „przeobfitość stworzenia”. Dzieło Chacucera zostało docenione, wciąż jest czytane i dyskutowane. Autor, po śmierci, jako pierwszy z pisarzy, spoczął w Westminster Abbey.
Ponieważ kolejne „Historie z pocztówką” ukażą się dopiero po świętach, chciałabym już teraz życzyć Państwu zaczytanych – być może w Opowieściach kanterberyjskich Chaucera – Świąt!
Paulina Matysiak
Pocztówkę, wraz z całą kolekcją kartek przedstawiających portrety kobiet, otrzymałam w świątecznym prezencie od Tony’ego. Dziękuję!