

Prof. Anna Maria GRZYMAŁA-BUSSE
Święty fundament. Wyznaniowe i średniowieczne korzenie państw europejskich
Wojny wczesnonowożytne były kosztownymi przedsięwzięciami, wymagającymi konsekwentnego pozyskiwania zasobów – pisze Anna Maria GRZYMAŁA-BUSSE.

Justyna ORŁOWSKA
Kamil KAMIŃSKI
Narodziny Królowej Jaćwingów
Wszechogarniający mrok został rozświetlony przez krąg ognia wokół brzegu jeziora. Stary druid rozpoczął magiczny rytuał inicjacji dwóch nowych strażniczek Jaćwingów.

Magdalena ŁYSIAK
Wycinki przestrzeni wyrwane Złemu, czyli o miejscach pielgrzymek średniowiecznych
Średniowieczne pielgrzymowanie było czymś niezwykle ważnym dla naszego kontynentu. Można powiedzieć, że ówcześni pątnicy byli przekaźnikami kultury, myśli i żywej wiary.

Adam TALAROWSKI
Etos rycerski w Polsce
„Człowiek rycerski” jest elementem polskiej tożsamości, polskiej tradycji, kultury i dumy. Etos rycerski współtworzył aktualne dla nas do dziś ramy, w których myślimy o świecie wartości i relacji międzyludzkich, nie tylko zresztą tych związanych z walką czy służbą wojskową.

Paulina MATYSIAK
"Pocztówki z historią (15)
Chaucerowi udało się rzecz niebywała – odmalował w swych Opowieściach panoramę angielskiego społeczeństwa, którą przełożyć możemy także na panoramę średniowiecznej Europy. Tę całą różnorodność charakterów, odmalowanych często z ironią, czy z humorem, czasem z dbałością o detale, nie zawsze potrafili dobrze zinterpretować krytycy.

Prof. Andrzej DĄBRÓWKA
"Odszedł Jacques Le Goff. Wielki Nauczyciel mediewistów"
„Jacques Le Goff mógł stać się wielkim nauczycielem, stwarzał bowiem warunki, w których uczniowie się rozwijają po swojemu, nie tworzą szkoły naśladowców mistrza”