Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (17): Nowy Rok"

TSF Jazz Radio

Pocztówki z historią (17)

Paulina MATYSIAK

Filolożka i filozofka. Członkini zarządu krajowego Partii Razem.

zobacz inne teksty autora

.Sylwester i Nowy Rok już za nami. Powoli przyzwyczajamy się do – tylko – nowej daty, rzeczywistość niewiele się bowiem zmieniła.

To przejście między starym a nowym rokiem ma duże znaczenie dla wielu ludzi. Żegnamy jeden rok, robimy podsumowania, zastanawiamy się nad tym, co było dobre i złe, z nadzieją patrzymy w przyszłość, czekając na kolejny, nowy rok. Podejmujemy postanowienia, chcemy zmienić swoje życie, zacząć je z czystą kartą.

Ta wiara w magię cyfr, w to, że z kolejnym rokiem będzie inaczej, lepiej, tak jakby nie było żadnego kontinuum, konsekwencji i skutków wcześniej podjętych decyzji, może zadziwiać i zastanawiać. Dla wielu z nas jednak takie określone ramy są potrzebne i wygodne.

.Nie ma znaczenia, że 1 stycznia i świętowanie Nowego Roku to efekt arbitralnej decyzji Gajusza Juliusza Cezara i wprowadzonej przez niego reformy kalendarzowej. W różnych religiach i tradycjach Nowy Rok przypada w innym terminie – nikomu nie przeszkadza to świętować i cieszyć się nadejściem tego, co nowe i w założeniu dobre. Dawniej odpowiednikiem Nowego Roku było obchodzone w marcu święto przesilenia wiosennego; obchodzili je Celtowie, Słowianie, Rzymianie.

Żegnano wtedy zimę, zło i śmierć, a witano słońce i życie. To co złe i szkodliwe ustępowało miejsca temu, co życiodajne i dobre. Kolejny nowy rok kojarzono z energią, witalnością i siłą. Świętowanie w znany nam sposób, czyli urządzanie zabaw sylwestrowych, to zwyczaj dość młody, który przyjął się na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo praktykowany był wśród arystokracji, potem został przejęty przez uboższe warstwy społeczeństwa.

Nowy_Rok

.Tym, którzy podjęli wraz z Nowym Rokiem postanowienia życzę odwagi i konsekwencji w ich realizacji. Pozostałym Czytelnikom zaś – zwyczajnie – wszystkiego dobrego! Mądrych i właściwych decyzji, czasu dla siebie i bliskich, ciekawych i rozwijających intelektualnie lektur i rozmów.

Paulina Matysiak

Pocztówkę otrzymałam w ramach projektu PostCrossing od Sanne z Holandii. Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam