Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (21): Themersonowie"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (21)

Mnóstwo segregatorów, biały stół dla badaczy i naukowców, na ścianie obraz Franciszki Themerson. Gdzieś w pokoju obok w pudłach mnóstwo papierów. Tak zapamiętałam wizytę w ubiegłym roku na Belsize Park Gdns w Londynie, w domu, w którym mieszkali Stefan i Franciszka Themersonowie.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (19): Londyn"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (19)

Mimo że to właśnie on jest ojcem sukcesów wspominanych literatów; mówiąc współczesnym językiem – Grydzewski wylansował skutecznie kilka postaci na polskiej scenie literackiej, wszak weszły one do kanonu.

Paulina MATYSIAK: " Pocztówki z historią (18): Zima"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

" Pocztówki z historią (18)

Na marginesie dodajmy, że na pocztówce przedstawiony został rysunek Josefa Lady, czeskiego malarza, ilustratora, karykaturzysty, znanego najbardziej ze stworzenia ilustracji do “Przygód dobrego wojaka Szwejka” Jaroslava Haška.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (17): Nowy Rok"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (17)

1 stycznia i świętowanie Nowego Roku to efekt arbitralnej decyzji Gajusza Juliusza Cezara i wprowadzonej przez niego reformy kalendarzowej. W różnych religiach i tradycjach Nowy Rok przypada w innym terminie – nikomu nie przeszkadza to świętować i cieszyć się nadejściem tego, co nowe i w założeniu dobre. Dawniej odpowiednikiem Nowego Roku było obchodzone w marcu święto przesilenia wiosennego; obchodzili je Celtowie, Słowianie, Rzymianie. Żegnano wtedy zimę, zło i śmierć, a witano słońce i życie. To co złe i szkodliwe ustępowało miejsca temu, co życiodajne i dobre.

Paulina MATYSIAK: “Pocztówki z historią (11). Gruzja ”
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

“Pocztówki z historią (11). Gruzja ”

Gruzja reklamuje się hasłem „Tu zaczyna się Europa”. Gruzja, leżąca na styku Europy i Azji może fascynować i pociągać. Mnie zauroczyła. Kultura, odmienna od naszej, pełna wspaniałej sztuki, bogatej architektury, niełatwej historii – cieszę się, że miałam okazję się z nią zetknąć, zarówno odwiedzając najstarsze cerkwie, które dotrwały do naszych czasów, takie jak Sweti Cchoweli w mieście Mccheta, monastyr Dżwari, czy tak nieprawdopodobne miejsce jak Muzeum Józefa Stalina w Gori.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (10) Kornwalia"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (10) Kornwalia"

Czy miejsce może tak wpływać na człowieka? Może tak inspirować? A może to tylko przypadek – te rzesze artystów, ciągnących na południowo-zachodni brzeg by tam się osiedlić i tworzyć?

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (9): Nescio"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (9)

Niech Bóg zlituje się nad cynikami. Jestem teraz cynikiem. Jan Hendrik Frederik Grönloh, znany bardziej pod pseudonimem Nescio, który oznacza tyle co „nie wiem”, urodził się 22 czerwca 1882 roku w Amsterdamie. Zmarł 79 lat później, 25 lipca 1961 roku. Pochodził z rodziny rzemieślniczej, swoje życie przepracował w stołecznych kantorach. Jego debiut – opowiadanie „Wyżeracz” – przypada na rok 1918. Dorobek literacki prozaika zamyka się w dwóch tomach opowiadań – pierwszy ukazał się w przywoływanym już roku 1918, następny zaś…

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (8): Kos"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (8)

Dziś pocztówka z Grecji przypomina mi z jednej strony o tym, by nie zostawiać pustych stolików, by wykorzystać dany nam czas i spędzić go z najbliższymi, rodziną, przyjaciółmi. Tymi, którzy są dla nas ważni. Spotkać się i porozmawiać. A może razem pomilczeć. Tak zwyczajnie. Prosto. Z drugiej zaś strony ten obraz gorzko wskazuje na moment, kiedy zostają tylko puste krzesła. Kiedy nie zdążyliśmy na czas, bo odsuwaliśmy to, co ważne gdzieś przed siebie, w bliżej nieokreśloną przyszłość, która jakże często nie nadchodzi. Nie zdążyliśmy.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (7): Sobotni wypoczynek"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (7)

Znajdźmy czas na ulubioną gazetę, na kawę, na spotkanie z przyjaciółmi, na spacer i na modlitwę. Na leżenie na kanapie i rozmyślanie, na bujanie w obłokach, na kilkanaście stron książki, o której ostatnio usłyszeliśmy. Pozwólmy sobie marzyć. Koniecznie przy tym zróbmy przerwę od sieci, wyłączmy pakiety danych w naszych smartfonach i choć na chwilę przestańmy być niewolnikami powiadomień.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (6): Neuschwanstein"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (6)

Wielu pomysłów, takich jak chociażby Sala Mauretańska czy Komnata Nowożeńców (znów inspiracja Lohengrinem), nie zrealizowano. Zamek jednak przetrwał – nie został na szczęście zniszczony podczas żadnej z wojen światowych. Stoi do dziś – jako symbol tragicznej historii Szalonego Króla, który uciekł w świat podań i mitów.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (5): Angels"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (5)

Potem pojawiły się wszelkiego rodzaju podziały chórów anielskich i zaprzątające umysł historie upadłych aniołów. Do tego można dodać rozbudzające wyobraźnię przedstawienia aniołów w sztuce – od włoskich fresków, z barokowymi, nielubianymi przeze mnie, puttami po drodze, po prerafaelickie przedstawienia aniołów – tutaj wskazać muszę uwielbiane przeze mnie Zwiastowanie Rossettiego.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (4): Szekspir"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (4)

Badacze analizują najdrobniejsze informacje dotyczące życia prywatnego Szekspira, analizują i interpretują jego dzieła… Zamiast jednak zastanawiać się na jego orientacją seksualną, czy faktycznym autorstwem jego sztuk, po prostu… sięgnijmy po którąś z nich. Tak naprawdę nie ma znaczenia kto je napisał, ale znaczenie ma jakość tekstu, styl, dobra historia.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (3): Brugia"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (3)

Najciekawszym okresem dla tego miasta był wiek XV. Wtedy do flamandzkiej Wenecji ściągnęły wybitne postaci. Wymieńmy chociaż kilka nazwisk: Jan van Eyck, Hans Memling, Gerard David, Juan Luís Vives, czy William Caxton. Wszystkich można włożyć do jednej szufladki, którą nazwać należałoby: humanista o rozległym wykształceniu.

Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (1): Café Hawelka"
Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

"Pocztówki z historią (1)

Tęsknię do tego czasu, kiedy kawiarnia była miejscem pracy, a jednocześnie dyskusji, służyła wymianie myśli. Gdzie dochodziło do kłótni o idee, gdzie miały miejsce radości w trakcie rozmowy.