Paulina MATYSIAK: " Pocztówki z historią (18): Zima"

" Pocztówki z historią (18)

Photo of Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

Filolożka i filozofka. Członkini zarządu krajowego Partii Razem, posłanka na Sejm IX i X kadencji.

zobacz inne teksty Autorki

.Za tydzień rozpoczynają się w Polsce ferie zimowe. Wszyscy uczniowie z niecierpliwością czekają na przerwę i odpoczynek. Z pewnością nauczyciele także odliczają dni do tych zimowych wakacji. Otrzymana kilka dni temu pocztówka przywołała wspomnienia z dzieciństwa.

Mimo młodego wieku mam wrażenie, że jeszcze kilkanaście lat temu zimy były bardziej zimowe, śnieżne, mroźne. Świat był większy i, mimo różnych szaleństw, jakie potrafiły przyjść do głowy ciekawskim dzieciom, jakimi byłam ja i moje rodzeństwo oraz kuzynostwo, całkiem bezpieczny.

Pewnie dziś wielu rodzicom głos by się na głowie zjeżył, gdyby posłuchali tych historii – o ślizgawkach na zamarzniętym stawie, o przemoczonych do cna skarpetkach, spodniach, rękawiczkach. O zmarzniętych dłoniach i stopach. Z drugiej strony to także historie o zarumienionych od mrozu buziach, o śmiechu i o naprawdę dobrej zabawie.

Zima2

Może warto, zamiast siedzieć w domu przed telewizorem czy komputerem, poszaleć z dziećmi, ulepić bałwana, wybrać się na sanki lub łyżwy? A jeśli dzieci nie mamy – zróbmy sobie samemu ferie. Na zupełnym luzie. Z odrobiną szaleństwa. Bez smartfonów i pozowanych zdjęć na Instagramie. Cieszmy się zimą, śniegiem skrzypiącym pod butami, niecodziennymi widokami.

Na marginesie dodajmy, że na pocztówce przedstawiony został rysunek Josefa Lady, czeskiego malarza, ilustratora, karykaturzysty, znanego najbardziej ze stworzenia ilustracji do “Przygód dobrego wojaka Szwejka” Jaroslava Haška. Lada był także autorem przygód o kocurze Mikeszu.

.Ferie, jak pokazuje Lada, mogą być czasem pełnym przygód. Potrzeba do tego jedynie odrobinę wyobraźni, no i rzecz jasna, śniegu. Którego wszystkim, i sobie i Państwu, życzę! Gdyby zaś były kłopoty z pogodą, cóż, trzeba zgłosić się do wojewodów, jak już kilkadziesiąt lat temu pisał Konstanty Ildefons Gałczyński w wierszu Zima w wypisach szkolnych

Paulina Matysiak

Pocztówkę otrzymałam w ramach projektu PostCrossing od Zoi z Czech. Dziękuję!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 11 stycznia 2015