Piękno fotografii: GRUPA MOBILNI. Najlepsze polskie fotografie z urządzeń mobilnych (4)

GRUPA MOBILNI. Najlepsze polskie fotografie z urządzeń mobilnych (4)

Photo of Grupa MOBILNI

Grupa MOBILNI

Grupa MOBILNI to jedno z ciekawszych wydarzeń w polskiej fotografii ostatnich lat. Gdy każdy posiadacz smartfona staje się fotoreporterem, swój renesans przeżywa fotografia amatorska. Już jednak nie w domach kultury prowadzone są warsztaty fotografii mobilnej, nie tam mistrzowie przekazują wiedzę adeptom sztuki, nie tam oceniane są ich prace i wybierane najlepsze. Internet otworzył wielkie możliwości budowy społeczności, także społeczności dobrej fotografii mobilnej. Współpraca “Wszystko Co Najważniejsze” z Grupą “Mobilni” i promocja na naszych łamach najciekawszych, najlepszych zdjęć wydaje nam się w tej sytuacji oczywista.

zobacz inne teksty Autora

Najlepsze zdjęcia z przeglądu Mobilny Tydzień 2.0, edycja 13 (kurator: Rafał Piotrzkowski)

#whitagram #forest #art #ojcowskiparknarodowy #nature #nationalpark #mobilnytydzien13 #wood #poland

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Pawel Glowacki (@fotozielone)

Komentarz: W powyższym zdjęciu podoba mi się kontrast między ledwo zarysowanymi sylwetkami zdjęć na drugim planie w porównaniu do masywu przewróconego, zapewne już spory czas temu, drzewa na pierwszym. Dodatkowo podkreślonym przez udaną obróbkę z dodanym filtrem ocieplającym. No i mam słabość do zdjęć lasu, bo jestem jego wielkim miłośnikiem.

Komentarz: Klasyczny motyw schodów jednak w mniej oczywistym wydaniu. Może sprawia to kolorystyka zdjęcia, może to specyfika tej konkretnej klatki schodowej, a może dodatkowa obróbka. Nie wiem. Jednak dałem się nabrać, że to coś innego niż jest w rzeczywistości.

Wszystkie wyróżnione zdjęcia w 13 edycji Mobilnego Tygodnia 2.0

Najlepsze zdjęcia z przeglądu Mobilny Tydzień 2.0, edycja 14 (kurator: Kamil Kawczyński)

Komentarz: Spośród wszystkich zdjęć z ubiegłego tygodnia, to utkwiło mi najbardziej w pamięci. Jest to jedna z tych fotografii, wobec której nie da się przejść obojętnie. Adrianowi udało się uchwycić młodą parę na tle jednego z najbardziej charakterystycznych symboli Gdańska. Uwagę widza może przykuwać zarówno piękna architektura w tle, jak i główny temat zdjęcia. Widoczny moment rozluźnienia u małżonków, którzy z pewnością zaraz będą pozować do kolejnego ujęcia, odwrócony od nich fotograf oraz ciekawe tło, ukazują magię chwili widoczną w kadrze. Zastosowany filtr B&W, który idealnie sprawdza się w fotografii ulicznej sprawił, że mimo charakterystycznego drugiego planu widz nie traci kontaktu z parą, będącą motywem przewodnim zdjęcia. Jeśli dodamy do tego sporą liczbę równoległych linii względem bocznych krawędzi fotografii, składających się na atrakcyjną dla oka geometrię kadru, uzyskamy przepis na kolejne zdjęcie tygodnia.

Komentarz: Kolejnym zdjęciem, które przykuło moją uwagę, jest to wykonane przez Damiana. Samemu zdarza mi się fotografować mosty i wiem jak czasem dużo czasu trzeba im poświęcić, by uzyskać zadowalające rezultaty. Dobra pozycja z której było robione zdjęcie, przyciągająca uwagę podwieszana konstrukcja oraz zastosowanie winiety, wymuszającej od widza skupienie swojej uwagi na pylonach mostu, składają się na wysoką atrakcyjność kadru.

Wszystkie wyróżnione zdjęcia w 14 edycji Mobilnego Tygodnia 2.0

Najlepsze zdjęcia z przeglądu Mobilny Tydzień 2.0, edycja 15 (kurator: Michał Koralewski )

Komentarz: Najciekawszym zdjęciem 15. edycji nowej odsłony Mobilnego Tygodnia jest praca Teresy Trzcińskiej. Niezwykle oryginalny kadr, z dominującym balonem widokowym na pierwszym planie i pięknie wkomponowanym kościołem na krakowskiej Skałce. Zwisające liny oraz ich cienie, widoczne na poszyciu balonu, dodają całej kompozycji lekkości, swobody i wolności. Aż ma się ochotę wskoczyć do gondoli balonu i wybrać w podróż dookoła świata. Choćby i w 80 dni.

Komentarz: Malownicza panorama jeziora Iławskiego w wykonaniu Adriana Wernera. W tle widać dramatyczną walkę sternika jachtu żaglowego Omega z żywiołem — listopadowym wiatrem i wysokimi falami. Pomimo znacznej odległości fotografowanego obiektu dobrze widac mimikę twarzy sternika — zaciśnięte zęby i zmarszczone czoło, co sugeruje determinację, skupienie i siłę psychiczną. Żaglówka ma dość mocny przechył, być może nabiera wody, na szczęście z prawej strony kadru nadpływa pomoc w postaci pomarańczowej motorówki WOPRu, prowadzonej przez atrakcyjną blondynkę. Wydaje się, że wokół niej wiatr cichnie, a fale ulegają spłaszczeniu. Łatwo się domyślić rychłego happy endu. Całe to zdarzenie zostało dyskretnie przysłonięte mgłą, pozostawiając jego bohaterów w prawdziwie intymnym zatrzymaniu. Dodatkowym smaczkiem zdjęcia jest pionowa konstrukcja metalowego uchwytu, wcinająca się w poziomo ułożone deski pomostu. Minimalizm ekstra klasa!

Wszystkie wyróżnione zdjęcia w 15 edycji Mobilnego Tygodnia 2.0

Najlepsze zdjęcia z przeglądu Mobilny Tydzień 2.0, edycja 16 (kurator: Wojtek Papaj)

Winter comes to Poland/Libiąż :) Płatek śniegu #winter #snow #sony #xperia #z1 #igerspoland #mobilnytydzien16 #mobilemag

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Łukasz Walas (@lucoctober)

Komentarz: Największe wrażenie zrobiła na mnie fotografia Łukasza Walasa — i niech za całe uzasadnienie wystarczy końcowy fragment wiersza Roberta Frosta: Ciągnie mnie w mroczną głąb tej kniei, Lecz woła trzeźwy świat nadziei. I wiele mil od snu mnie dzieli, I wiele mil od snu mnie dzieli.

Komentarz: Z kolei Marcin Kosmowski zaprezentował ciekawą wariację na temat silhouette — górującą nad poznańskim Rynkiem postać opiekuna Muz, greckiego boga sztuk i Słońca (a więc naturalnego kandydata na patrona fotografii). Zaburzenie naturalnej skali, jak również adekwatność scenerii (zabytkowe kamienice) do „profesji” Apollina czynią to zdjęcie szczególnie interesującym.

Wszystkie wyróżnione zdjęcia w 16 edycji Mobilnego Tygodnia 2.0

Najlepsze zdjęcia z przeglądu Fotografia Dnia (kurator: Wojtek Papaj)

Komentarz: Nie jest łatwo fotografować koncerty smartfonem… Połączenie egipskich ciemności i oślepiającego blasku stanowi zresztą wyzwanie dla każdego aparatu. Grzegorz pokazuje jednak, że można… Aksamitna, pozbawiona szumów czerń i układające się w abstrakcyjny wzór lampy tworzą tło całego spektaklu; przypadkowości plam światła przeciwstawia się symetria grupy – trzech muzyków równo rozmieszczonych w kadrze. Postać centralna jest właściwie cieniem w ciemności, głębszym odcieniem czerni, znakomicie jednak wzmocnionym przez subtelne białe akcenty.

Komentarz: Zimowe impresje bałtyckie są nieprawdopodobnie nastrojowe – w tym kadrze melancholię dodatkowo podkreśla zimna kolorystyka i okrucieństwo geometrii… Jednostajność linii prostych skąpanych w mroźnym błękicie. I nawet dwie samotne formy życia rozdzielone szklaną taflą i osią symetrii, spoglądające w przeciwnych kierunkach…

Grupa Mobilni

 

Cykl Piękno Fotografii powstaje we współpracy z logo_mobilnych_kolor_2048

 

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 3 stycznia 2015