Grupa MOBILNI: "Piękno fotografii (12). Najlepsze polskie fotografie z urządzeń mobilnych"
Grupa MOBILNI

Grupa MOBILNI

"Piękno fotografii (12). Najlepsze polskie fotografie z urządzeń mobilnych"

Grupa MOBILNI to jedno z ciekawszych wydarzeń w polskiej fotografii ostatnich lat. Gdy każdy posiadacz smartfona staje się fotoreporterem, swój renesans przeżywa fotografia amatorska. Internet otworzył wielkie możliwości budowy społeczności, także społeczności dobrej fotografii mobilnej. Współpraca “Wszystko Co Najważniejsze” z Grupą “Mobilni” i promocja na naszych łamach najciekawszych, najlepszych zdjęć wydaje nam się w tej sytuacji oczywista.

Joanna LEMAŃSKA: "Cool Pics 2015. Momenty mijającego roku"
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

"Cool Pics 2015. Momenty mijającego roku"

Minął kolejny rok. Rok, którego początek i koniec naznaczone były w Paryżu tragedią. Ale był to także rok szczytu klimatycznego #COP21, który zaowocował porozumieniami, mającymi wpływ na naszą przyszłość. Klimat też dał się we znaki – mieliśmy niezwykle upalne lato, z temperaturami sięgającymi ponad 40 stopni Celsjusza, oraz deszczową wiosnę i jesień. Fotograficzne wspomnienie o 2015 Joanny Lemańskiej.

Joanna LEMAŃSKA: "Cool Pics (93) Ciemno, deszczowo, kolorowo."
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

"Cool Pics (93) Ciemno, deszczowo, kolorowo."

Ciągle mam jeszcze nadzieję, że w tym roku w końcu spadnie śnieg, jednak nadzieja ta może się okazać płonna, a tymczasem trzeba sobie jakoś radzić.

Z braku wyboru robię zatem zdjęcia w nocy i w dużej mierze w deszczu. Czy „listopadowo” musi znaczyć szaro? Wcale nie. Wbrew temu co mogłoby się wydawać, noc wraz z deszczem pozwalają na uchwycenie palety bardzo nasyconych barw, zwykle niedostępnej w dzień i to nawet kiedy jest słonecznie.

Grupa MOBILNI: "Piękno fotografii (11). Najlepsze polskie fotografie z urządzeń mobilnych"
Grupa MOBILNI

Grupa MOBILNI

"Piękno fotografii (11). Najlepsze polskie fotografie z urządzeń mobilnych"

Grupa MOBILNI to jedno z ciekawszych wydarzeń w polskiej fotografii ostatnich lat. Gdy każdy posiadacz smartfona staje się fotoreporterem, swój renesans przeżywa fotografia amatorska. Już jednak nie w domach kultury prowadzone są warsztaty fotografii mobilnej, nie tam mistrzowie przekazują wiedzę adeptom sztuki, nie tam oceniane są ich prace i wybierane najlepsze. Internet otworzył wielkie możliwości budowy społeczności, także społeczności dobrej fotografii mobilnej. Współpraca “Wszystko Co Najważniejsze” z Grupą “Mobilni” i promocja na naszych łamach najciekawszych, najlepszych zdjęć wydaje nam się w tej sytuacji oczywista.

Joanna LEMAŃSKA: "Cool Pics (92). Mieszkańcy Marsylii"
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

"Cool Pics (92). Mieszkańcy Marsylii"

Jednakże to co przykuło moją uwagę to przede wszystkim wspaniała mieszanina rozmaitych kultur. W takich dzielnicach jak Pannier, Noailles, Cours Julien czy też Stary Port, Francja miesza się z północną Afryką, tworząc niepowtarzalny klimat kosmopolitycznego miasta.

Joanna LEMAŃSKA: "Cool Pics (90) Weekend w Marsylii."
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

"Cool Pics (90) Weekend w Marsylii."

Portowe życie, owoce morza, targowisko w barwnej dzielnicy Noailles, gwarne kawiarnie i bary na Cours Julien – tematów na zdjęcia nie brakowało. Marsylia to także miasto, w którym kwitnie sztuka graffiti, znajdziemy tam też jedną z najbardziej znanych realizacji Le Corbusiera – Cite Radieuse, nie mówiąc już o słynnym klubie piłkarskim Olympique Marseille.

Joanna LEMAŃSKA: "Cool Pics (89). Weekend na południu Francji."
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

"Cool Pics (89). Weekend na południu Francji."

Nie ma to jak krótki weekendowy wypad na południe Francji. Podczas gdy w Paryżu coraz chłodniej i deszczowo, w okolicach Perpignan czuć jeszcze w powietrzu powiew lata i to pomimo żółtawych już liści na drzewach. Senna atmosfera w Céret, wylegujące się kociska, owoce morza i delikatna bryza, daleko od codziennej zawieruchy… Ach, nie chce się stąd wyjeżdżać.

Joanna LEMAŃSKA: "Cool Pics (87) Portrety paryskie"
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

"Cool Pics (87) Portrety paryskie"

Raz na jakiś czas staram się robić zdjęcia, których głównym tematem są ludzie, mieszkańcy Paryża i turyści. Zdecydowanie brakuje mi w tym wprawy, a często także zwyczajnie odwagi. Próbuję je robić nieco po kryjomu, bo otwarta konfrontacja z fotografowanym obiektem trochę mnie przeraża. Uliczni artyści, wesoło piknikujący ludzie, panowie pijący kawę, zwykli przechodnie, a czasem także… zombie w metrze.

Joanna LEMAŃSKA: "Cool Pics (86). Paryski wczesny październik"
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

"Cool Pics (86). Paryski wczesny październik"

Początek października przywitał Paryż pięknym słońcem i bezchmurnym niebem. Od ponad tygodnia nie widziałam ani deszczu, ani chmur. Liście na drzewach dopiero powoli zaczynają zmieniać kolory i na razie dominuje jeszcze zieleń. Dla fotografa to jeden z najpiękniejszych momentów do długich spacerów.

Joanna LEMAŃSKA: "Cool Pics (85). Papierowe szaleństwo"
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

"Cool Pics (85). Papierowe szaleństwo"

Raz na jakiś czas zdarza się, że w trakcie moich spacerów po Paryżu natykam się na jakąś nieoczekiwaną scenę. Ostatnio w ubiegłą środę, idąc ulicą 4 Septembre, na wysokości stacji metra Bourse, ujrzałam niezwykłe widowisko. Otóż pod budynkiem Agence France Presse została rozrzucona przeogromna ilość gazet, czasopism i rozmaitych ulotek.

Joanna LEMAŃSKA: "Cool pics (84). Zmienne nastroje paryskie"
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

"Cool pics (84). Zmienne nastroje paryskie"

Po deszczowym i ponurym tygodniu przyszedł czas na wyjątkowo słoneczny i ciepły weekend. Odbicia w kałużach, zabawy z cieniami i piękne zachody słońca – w dzisiejszej serii znajdziecie Państwo to wszystko, dzięki zmiennej, wrześniowej pogodzie. Cieszmy się ostatnimi promieniami letniego słońca, zanim nadejdzie jesienna szaruga… ale też i jesienne kolory.

Joanna LEMAŃSKA: "Cool Pics (81) Gorący koniec sierpnia"
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

"Cool Pics (81) Gorący koniec sierpnia"

Jestem pewna, że w tym roku mieszkańcom Paryża będzie wyjątkowo ciężko wrócić do wrześniowej codzienności, pracy, szkoły i tym podobnych obowiązków. Wysokie temperatury i piękne słońce zdecydowanie nie zachęcają do siedzenia w biurze, toteż nic mnie nie ucieszyło w tym tygodniu tak bardzo, jak nowy projekt fotograficzny, który realizowałam między innymi w historycznych miejscach Paryża.

Joanna LEMAŃSKA: "Cool Pics (72) Lato zawitało do Paryża..."
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

"Cool Pics (72) Lato zawitało do Paryża..."

Po wielu miesiącach oczekiwania nareszcie nadszedł ten czas, kiedy ludzie przesiadują na ławeczkach, wesoło piknikują nad rzeką, a na ulice wyjechały zjawiskowe kabriolety. Prawdziwe joie de vivre!

Joanna LEMAŃSKA: "Cool Pics (71) Korty Roland Garros"
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

"Cool Pics (71) Korty Roland Garros"

Błękitne niebo, białe kapelusze, eleganckie stroje – po kilku latach mieszkania w Paryżu, w końcu udało mi się dostać na turniej French Open rozgrywany na kortach Rolanda Garrosa, znajdującymi się w XVI Dzielnicy Paryża.

Joanna LEMAŃSKA: " Cool Pics (68): Mont Saint Michel"
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

" Cool Pics (68)

Położona prawie w morzu góra, wraz ze znajdującym się na niej miasteczkiem i piękną gotycką zabudową, wygląda iście bajkowo. Niestety zwiedzających jest tam co nie miara, co moim zdaniem, skutecznie odbiera dużą część uroku temu niebywałemu miejscu. Toteż warto podziwiać Mont Saint Michel głównie z oddali.

Joanna LEMAŃSKA: "Cool Pics (67) Majowy deszcz w Paryżu"
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

"Cool Pics (67) Majowy deszcz w Paryżu"

Nie tylko maj, ale i końcówka kwietnia zatapiają nas strugami deszczu, co stawia przede mną – fotografem, nie lada wyzwanie. Motywowanie się do wyjścia i robienia zdjęć kiedy zimno, szaro i pada nie należy do łatwych zadań. Kiedy już uda się wyjść z domowego ciepełka, trzeba nieźle się namęczyć z kropelkami, które osiadają na obiektywie, ze wszechobecną wilgocią. Cel: wycisnąć możliwie jak najwięcej kolorów i życia z mokrej szaroburości.

Joanna LEMAŃSKA: "Cool Pics (66) Muzeum nieco inaczej"
Joanna LEMAŃSKA

Joanna LEMAŃSKA

"Cool Pics (66) Muzeum nieco inaczej"

Kiedy turyści skupiają się na zrobieniu możliwie jak najlepszego zdjęcia Giocondy, ja zajmuję się analizowaniem muzealnej klatki schodowej i znalezieniem ciekawego jej ujęcia. Oto fotograficzna podróż przez muzea Paryża.

Grupa MOBILNI: "Piękno fotografii (8). Najlepsze polskie fotografie z urządzeń moblinych"
Grupa MOBILNI

Grupa MOBILNI

"Piękno fotografii (8). Najlepsze polskie fotografie z urządzeń moblinych"

Grupa MOBILNI to jedno z ciekawszych wydarzeń w polskiej fotografii ostatnich lat. Gdy każdy posiadacz smartfona staje się fotoreporterem, swój renesans przeżywa fotografia amatorska. Już jednak nie w domach kultury prowadzone są warsztaty fotografii mobilnej, nie tam mistrzowie przekazują wiedzę adeptom sztuki, nie tam oceniane są ich prace i wybierane najlepsze. Internet otworzył wielkie możliwości budowy społeczności, także społeczności dobrej fotografii mobilnej.