
GRUPA MOBILNI. Najlepsze polskie fotografie z urządzeń mobilnych (5)
1. Najlepsze zdjęcia z przeglądu Mobilny Tydzień 2.0, edycja 17 (kurator: Gosia Radziszewska )
Komentarz: Przewrotnie @asymetria zaprezentowała nam bardzo symetryczne zdjęcie: pagórek równo opada po obu stronach, a wychylające się słońce równoważy smuga zostawiona na niebie przez samolot. W harmonii tkwi siła zdjęcia — porządek i minimalizm to nasi najwięksi sprzymierzeńcy, bo dzięki temu możemy skupić się na tym, co tak naprawdę przedstawia to zdjęcie. Skok, #jumpstagram, wniebowzięcie, porwanie przez Obcych? A może odwrotnie? Ta postać leci w dół z ogromną prędkością lub wolniutko opada na ziemię w majestatycznym blasku zachodzącego słońca… Tyle zagadek, a tylko jedna mała sylwetka na zdjęciu. Mniej to nowe Więcej.
Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Marek Grabowski (@szperacz_)
Komentarz: Kolejne zdjęcie, gdzie główną rolę gra ukryta w cieniu sylwetka (silhouette). Niektórzy twierdzą, że nie da się zrobić dobrego zdjęcia nocnego smartfonem. Tym bardziej cieszy fakt, że takie fotografie jednak istnieją. To się nazywa fotografia przy słabym świetle! Jedyne jasne źródło stanowią świąteczne lampki, które wyznaczają drogę zagubionej dziewczynie. Ich blask wyznacza cel, do któego zdąża główna bohaterka i wzrok odbiorcy. Czy jej się uda? Co kryje mrok na poboczu drogi?
Wszystkie wyróżnione zdjęcia w 16 edycji Mobilnego Tygodnia 2.0 [LINK]
2. Najlepsze zdjęcia z przeglądu Mobilny Tydzień 2.0, edycja 18 (kurator: Mateusz Jaszak)
Komentarz: Przy pierwszym spojrzeniu na zdjęcie pomyślałem o sylwetce człowieka w oknie starego wagonu, jednak jest to cień rzucany na ścianę. Symetrycznie umiejscowione krawędzie cienia nadają głębi a umiejscowienie sylwetki wzdłuż prawej linii trójpodziału podręcznikowo wykorzystuje instynktowny sposób „odczytywania” obrazu.
Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika @mikroformat
Komentarz: Autor zdjęcia wykorzystał parasol do stworzenia iluzji ochrony PKiNu przed deszczem. Całe szczęście, górna część budynku została zakryta przez mgłę, przez co fotografia ma szczególny wyraz. Gratuluję pomysłu i przemyślanej edycji zdjęcia.
Wszystkie wyróżnione zdjęcia w 18 edycji Mobilnego Tygodnia 2.0 [LINK]
3. Najlepsze zdjęcia z przeglądu Mobilny Tydzień 2.0, edycja 19 (kurator: Dorota Piechowiak)
Komentarz: Prosty kadr, niby minimalizm, a jednocześnie wieloplanowość, odpowiednie światło, dzięki któremu postacie rzucają cień, to atuty tej świetnej fotografii. A wysypisko? Tylko potwierdza piękno brzydoty.
Small, great love. Mary and Nikolas.
Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Sara Piotrowicz (@sucz_ofc)
Komentarz: Świetnie uchwycony portret dziecięcy, któremu im dłużej się przyglądam, tym więcej wywołuje pytań: Czy to ona jego, czy on ją? Z jakiej to okazji? O czym myślą te wielkie oczy? Czy to krzesło zaraz ją przygniecie?:) itd… Delikatne rozmycie tła powoduje, że głównie skupiamy się na pierwszym planie… jednak widać jego widownię, której zachowanie też daje do myślenia…
Wszystkie wyróżnione zdjęcia w 19 edycji Mobilnego Tygodnia 2.0 [LINK]
4. Najlepsze zdjęcia z przeglądu Mobilny Tydzień 2.0, edycja 20 (kurator: Krzysztof Górny)
Komentarz: Wielkie pytanie: co to za pole, co robi tam wózek, kto w nim jest, czyj on jest? Tajemniczość, chęć rozwikłania niewiadomych podoba mi się najbardziej, kompozycja wręcz podręcznikowa. Klimat piękny i nostalgiczny zarazem.
Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Magdalena Hołubowska (@magholek)
Komentarz: Kolejna fotografia według mojego wyboru. Po pierwsze: kompozycja centralna — moja ulubiona, po drugie: jest model, tło, perspektywa; jest uśmiech i zazdrość, kiedy patrzę na to zdjęcie.
Wszystkie wyróżnione zdjęcia w 20 edycji Mobilnego Tygodnia 2.0 [LINK]
5. Najlepsze zdjęcia z przeglądu Fotografia Dnia (kurator: Wojtek Papaj)
Komentarz: Znów, jak przed miesiącem, jedno ze zdjęć aż prosi się o cytat z R. Frosta: Przez mrok leśnych kolumnad Płynęła muzyka drozda, Prawie wezwanie: wejdź w ciemność, Gdzie ból i groźba. Siłą tej fotografii jest nastrój budowany przez mroczną kolorystykę i efekt rozmycia odrealniający leśną scenerię.
Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Anett (@kkoollii)
Komentarz: Niezwykłe spojrzenie na zwykłe (nawet – banalne) miejsce. Warszawskie „city” z rozjarzonym złowrogą czerwienią „darem narodu radzieckiego” w tle… Kompozycja na pozór podporządkowana geometrii, ale już lekkie odchylenie od pionu i nieregularny rozkład świateł wprowadzają niepokój – krwistoczerwona, spowita mgłą, nieregularna bryła w centrum kadru jeszcze go podsyca. Harmonia formy i treści.
Grupa Mobilni
Cykl Piękno Fotografii powstaje we współpracy z