Grupa MOBILNI: "Piękno fotografii (11). Najlepsze polskie fotografie z urządzeń mobilnych"

"Piękno fotografii (11). Najlepsze polskie fotografie z urządzeń mobilnych"

Photo of Grupa MOBILNI

Grupa MOBILNI

Grupa MOBILNI to jedno z ciekawszych wydarzeń w polskiej fotografii ostatnich lat. Gdy każdy posiadacz smartfona staje się fotoreporterem, swój renesans przeżywa fotografia amatorska. Już jednak nie w domach kultury prowadzone są warsztaty fotografii mobilnej, nie tam mistrzowie przekazują wiedzę adeptom sztuki, nie tam oceniane są ich prace i wybierane najlepsze. Internet otworzył wielkie możliwości budowy społeczności, także społeczności dobrej fotografii mobilnej. Współpraca “Wszystko Co Najważniejsze” z Grupą “Mobilni” i promocja na naszych łamach najciekawszych, najlepszych zdjęć wydaje nam się w tej sytuacji oczywista.

zobacz inne teksty Autora

1. Najlepsze zdjęcia z przeglądu Mobilny Tydzień 2.0, edycja 41 (kurator: Mateusz Jaszak)

Komentarz: Fotografia Jacka Szlaka ma jeden główny temat: przeciwieństwa. Dwóch mężczyzn — dwie kobiety, starsi — młodsi, dwie postacie w jasnym obszarze — dwie postacie w ciemnym obszarze, otwarta konwersacja — zamknięta konwersacja (w przypadku tych dwóch młodych pań, konwersacja odbywa się za pośrednictwem smartfona). Autor zdjęcia pozwolił sobie na poruszenie zdjęcia dla zachowania naturalności ludzi znajdujących się na fotografii. Zbyt „długi” czas ustawiania ostrości mógłby ją naruszyć. Obraz jasno określa trend panujący w komunikacji pomiędzy przedstawicielami danego pokolenia. Gratuluję Jackowi za nakreślenie tego wątku.

Komentarz: Lato w pełni, a autor owego zdjęcia podsuwa myśl o bieli, wszechobecnej w okresie zimna i śniegu. Wyraźnie nakreślone linie wodzące, niewielka paleta barw i obiektów wartych zainteresowania oglądającego — czysty minimalizm.
 
Wszystkie wyróżnione zdjęcia w 41 edycji Mobilnego Tygodnia 2.0

2. Najlepsze zdjęcia z przeglądu Mobilny Tydzień 2.0, edycja 42 (kurator: Krzysztof Górny)

Komentarz: Według mnie najlepsze zdjęcie tego tygodnia. Wywołuje spokój, pomimo głównego motywu, którym jest pędzący rowerzysta. Jest czyste, dobrze wyważone, po prostu jest bardzo dobrym kadrem. Gratulacje!

#✈️ #putaplaneonit

A photo posted by Natasza Maria Perzak (@darknatya) on


KomentarzDrugie najlepsze zdjęcie to kwadratowa studnia. Tak nazywam wąskie korytarze między kamienicami. Z opisu fotografii wiemy, że samolot jest wklejony, ale to w tym przypadku doskonały zabieg. Samolot uzupełnia zdjęcie. Podoba mi się również symetria.

Wszystkie wyróżnione zdjęcia w 42 edycji Mobilnego Tygodnia 2.0

3. Najlepsze zdjęcia z przeglądu Mobilny Tydzień 2.0, edycja 43 (kurator: Kamil Kawczyński)

#mobilnytydzien43 #eyescontact #melancholia #anotherday #goeson

A photo posted by smok Zygmunta (@smok_zygmunta) on

Komentarz: Portretem, który w ubiegłym tygodniu zrobił na mnie największe wrażenie, był ten wykonany przez użytkownika @smok_zygmunta. Jest to ciekawy przykład podwójnej ekspozycji. Tym, co przykuło moją uwagę to twarz modelki. Jej spojrzenie jest pełne melancholii, refleksji i smutku… Mógłbym zaryzykować stwierdzenie, że osoba na zdjęciu jest bardzo wrażliwa, czasem niepewna siebie, z całą gamą wewnętrznych przemyśleń, o których wiedzą tylko nieliczni. Ponoć istotą dobrego portretu są oczy, a te są zwierciadłem duszy. Autorowi fotografii zręcznie udało się uwypuklić ten element, poprzez nałożenie drugiej ekspozycji, kierującej wzrok odbiorcy w konkretny punkt kadru. Dopełnienie stanowi półprzezroczyste oblicze fotografowanej oraz będące w lekkim nieładzie włosy. Całość kompozycji może wyzwolić u widza rozważania nt. kruchości, delikatności, tego co ulotne… Ponoć jeden obraz jest wart więcej niż 1000 słów. Powyższe zdjęcie doskonale oddaje istotę tego przysłowia. Chapeau bas!

Historie uliczne.

A photo posted by Blazej Jelinski (@blazejjelinski) on

Komentarz: Kolejnym zdjęciem, o którym chciałbym wspomnieć jest to wykonane przez Błażeja. Świetny przykład na to, że dobra fotografia jest w stanie opowiedzieć pewną historię. Tym razem uliczną. Ciekawa kompozycja, zrezygnowanie z koloru na rzecz uwypuklenia interakcji 2 kobiet, świetny kontrast, otarcie się niemal o podwójną regułę trójpodziału oraz pies wpatrujący się gdzieś w dal, stanowią mocne punkty tego kadru.

Wszystkie wyróżnione zdjęcia w 43 edycji Mobilnego Tygodnia 2.0

4. Najlepsze zdjęcia z przeglądu Mobilny Tydzień 2.0, edycja 44 (kurator: Krzysztof Górny)

Komentarz: Nic nie poradzę, że uwielbiam takie kadry z ludzikami. Centralna gra małego ludzika, jasny beton przełamany murkiem i kaflami, oraz falująca woda, która daje fotografii uzupełnienie. Stonowane barwy są bardzo smaczne. Gratuluję.

Komentarz: Druga fotografia, która według mnie zasługuję na miano wyróżnienie, to dzieło puchtaa. Pierwsza myśl, która przyszła mi do głowy, gdy zobaczyłem tę fotografię, to dwóch uchodźców w łódce, którzy właśnie dobili na twardy grunt. Nie chcę nikogo urazić, zaznaczam. Dobrze skomponowany kadr, łódka z dwoma, jak sądzę Panami, pusta plaża i ponownie woda, kupiły moją uwagę i uznanie. Brawo.
Wszystkie wyróżnione zdjęcia w 44 edycji Mobilnego Tygodnia 2.0

5. Najlepsze zdjęcia z przeglądu Fotografia Dnia (kurator: Wojtek Papaj)

Komentarz: Tony, temat, kompozycja… Wygląda jak suplement do „Światła nad Helladą” Herberta Lista. A ja uwielbiam Lista :)

Komentarz: Również i ta fotografia jest prostą historią światła i cienia, ale jakże inaczej opowiedzianą. Geometryczne tło, zarys ludzkiej sylwetki i nieokreślony (bez)kształt jak stukanie z innego świata.

Grupa Mobilni

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 27 listopada 2015
Fot. nagłówkowa: Błażej Jeliński