Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (19): Londyn"

"Pocztówki z historią (19)

Photo of Paulina MATYSIAK

Paulina MATYSIAK

Filolożka i filozofka. Członkini zarządu krajowego Partii Razem, posłanka na Sejm IX kadencji.

zobacz inne teksty Autorki

.Londyn – współczesny, gwarny, hałaśliwy; mieszkańcu goniący za sławą, karierą, władzą. Mieszanka kultur, religii, tradycji i wyznawanych wartości. Można mieć różnorakie skojarzenia, myśląc o Londynie, moje to przede wszystkim… Wiadomości.

Kontynuacja przedwojennych Wiadomości Literackich oraz wydawanych już w czasie wojny, w Paryżu, Wiadomości Polskich, Politycznych i Literackich, także dziś może być – i przecież jest! – interesującą lekturą. Nie tylko jako źródło historyczne, ale przede wszystkim jako źródło dobrych i ważnych tekstów literackich, wymiany myśli, które wciąż są aktualne. Do Wiadomości pisali wszyscy, którzy liczyli się w świecie literatury i myśli; wymieńmy kilka nazwisk: Maria i Józef Czapscy, Witold Gombrowicz, Gustaw Herling-Grudziński, Marek Hłasko, Maria Kuncewiczowa, Beata Obertyńska, Lepold Tyrmand. A było przecież tych osób wiele, wiele więcej. Postacie, bez których, polska kultura byłaby inna, uboższa, słabsza…

Grydz3
Czasopismo założone i prowadzone twardą ręką redaktora Grydzewskiego warto przypomnieć. Tak jak i samą postać Grydzewskiego, który, mimo że siadywał przed wojną przy jednym stoliku w Ziemiańskiej z Tuwimem, Lechoniem, Słonimskim i resztą Skamandrytów, już tak rozpoznawany jak oni nie jest. Mimo że to właśnie on jest ojcem sukcesów wspominanych literatów; mówiąc współczesnym językiem – Grydzewski wylansował skutecznie kilka postaci na polskiej scenie literackiej, wszak weszły one do kanonu.

Jako redaktor był ostry i nieprzejednany; ciął i skracał teksty – nawet największych pisarzy i poetów – bez skrupułów. Tekst dostosowywany był do… miejsca w gazecie – do ilości szpalt. Skrupulatnie sprawdzał chociażby wszystkie cytowania, całą pracę redaktorsko-korektorską wykonując sam. Człowiek-instytucja.

.Pamiętam, jak podczas swojego drugiego pobytu w Londynie, stanęłam na Great Russell Street, pod numerem 67, gdzie mieściła się – prawie naprzeciwko British Museum – siedziba tygodnika redagowanego przez Mieczysława Grydzewskiego. Historia na wyciągnięcie ręki. Wzruszenie. I radość, że w końcu tam trafiłam.

Paulina Matysiak
Pocztówkę otrzymałam od Patricka. Dziękuję!

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 18 stycznia 2015
Fot.: zdj. M. Grydzewskiego BU UMK