Bianka SIWIŃSKA: „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!”

„Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!”

Photo of Bianka SIWIŃSKA

Bianka SIWIŃSKA

Redaktor naczelna „Perspektywy”, twórczyni kampanii społecznych „Dziewczyny na politechniki!”, „Dziewczyny do ścisłych!” i projektów wspierających kariery kobiece w branży technologicznej – m.in. „Lean in STEM”. Pasjami bada szkolnictwo wyższe, w wolnym czasie promuje czytelnictwo w ramach akcji „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!”

zobacz inne teksty Autorki

8b94a6_bcc5b9bd59e74a31b2fffc94ccd24955.jpg_srz_p_416_55

.Kampania „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!” pojawiła się trzy lata temu nie wiadomo skąd, zelektryzowała sferę publiczną, zgarnęła mnóstwo nieadekwatnych nagród i bezczelnie trwa w samozachwycie. A nawet wydaje nowy Kalendarz.

.Chodzi w niej o ten dziwny styk, na którym fascynacja intelektualna przeradza się w coś bardziej zmysłowego. O zachęcenie nie tyle do czytania – co do traktowania literatury jako wehikułu wzmacniającego osobistą atrakcyjność – także erotyczną. Gadżetu, który niczym najnowszy model iPada, uczyni nas piękniejszymi, mądrzejszymi i bardziej pożądanymi. Bo przecież nie ma nic bardziej pociągającego niż fajna osoba z dobrą książką, w odpowiednio dobranej pościeli. Tak twierdzi przynajmniej kilka wyliniałych trolli książkowych zwanych Grupą Twórczą Qlub Xsiążkowy, które akcję tę prowadzą.

W Polsce większość ludzi nie czyta w ogóle. A książek to już namiętnie. Przekłada się to potem na jednowymiarowe, ponure i mało urozmaicone życie intymne. Że o intelektualnym nie wspomnę.

To, co podnieca najbardziej to myśl. Intelekt. Możliwości światów i skojarzeń, które nosimy w sobie.

I choć w życiu społeczno-politycznym programowo jestem za egalitaryzmem i demokracją, to moje łóżko jest miejscem elitarnym. Selektywnym.

Do życia, do rozmów, do seksu szukam osób o podobnej do mnie wrażliwości, wyobraźni. Ich wyznacznikiem jest między innymi gust literacki.

Jacek-Dehnel

Sylwia-Chutnik

8b94a6_e1439e8311ec4449903f2157274296b0.jpg_srz_p_579_55

.Nośnikiem tych dość prostych przecież idei, jest profil akcji na facebooku (www.facebook.com/nieczytasz), który ma już 130 000 fanów, seria spontanicznych przedsięwzięć (m.in. teatralne „Świńskie czytanki”, falshmoby literackie, giełdo-gry wymiany książek i książkowe randki) i Kalendarz. Jeszcze w styczniu odbędzie się premiera jego nowej edycji – na rok 2014. Tak jak poprzednio – z fotami fajnych osób przyłapanych w sytuacji intymnej, w łóżkach, z ulubioną książką w ręku.

Kogo do tej pory udało nam się zaciągnąć do łóżka w ramach kampanii? Wyłącznie tych, którzy nas naprawdę podniecają. Tym jacy są i co tworzą. Osobowością i jakością bycia. Poczuciem humoru. Wszystkim, co wnoszą do życia publicznego, artystycznego, intelektualnego.

Nasi bohaterowie to m.in. Jerzy Radziwiłłowicz, Mariusz Szczygieł, Joanna Bator, Sylwia Chutnik, Zygmunt Miłoszewski, Artur Żmijewski (artysta, nie aktor), Paweł Althamer, Joanna Rajkowska, Jacek Dehnel, Kazia Szczuka, Ewa Wanat, Teatr Malabar, Pożar w Burdelu, Joanna Duda, Rafal Bryndal, Zbigniew Izdebski, zespół R.U.T.A. Dołączyli do nas nawet Jeż Jerzy, Ukrainki z grupy FEMEN i rugbiści z Warsaw Eagles. W naszym łóżku jest więc bardzo różnorodnie.

8b94a6_372297e679054831a72600d102afc67b.jpg_srz_p_827_55

.Tegoroczny Kalendarz będzie jednak nieco inny niż poprzednie edycje. Tym razem prezentujemy w nim inicjatywy pozarządowe. Bo tak. Nie będzie dostępny w sprzedaży, ale będzie można go na pewno w jakiś sposób zdobyć, wylicytować, wylosować. Część egzemplarzy przekażemy na rzecz instytucji dobroczynnych – takich jak Fundacja Rak’n’Roll, Porozumienie Kobiet 8 Marca, Fundacja Edukacyjna Perspektywy czy WOŚP. Trochę zostawimy dla naszych wiernych fanów i hejterów.

Bianka Siwińska 


 
Kampania „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!” prowadzona jest od 2011 roku przez nieformalną Grupę Twórczą Qlub Xsiążkowy oraz jej dzielnych współpracowników: fotografów, grafików, wizażystów, animatorów kultury, artystki burleski, muzyków, kucharzy i innych. Otrzymała główne nagrody branży PR – Złoty Spinacz, IMPACTOR i tytuł najlepszej kampanii społecznej portalu kampaniespoleczne.pl
Po szczegóły zapraszamy na naszego Facebooka: [LINK
O Grupie
Grupę Twórczą Qlub Xsiążkowy tworzy kilka przypadkowo dobranych, sfrustrowanych indywiduów, które zapragnęły poklasku, pieniędzy i niezasłużonej sławy. I żeby ich zaprosili do Telewizora. Ich współpraca przy kampanii „Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka” przebiegała bardzo źle, z powodu wielowektorowej, odwzajemnionej nienawiści. Oraz bezinteresownej zawiści.
Bianka Siwińska – samozwańcza szefowa projektu, szerzy chaos i zgorszenie nie mogąc się pogodzić z myślą, że nikt jej nie słucha.
Igor Znyk – to ponure, cyniczne widmo człowieka wypuszcza z dymem resztki płuc tłumiąc wszelki entuzjazm. Odbiera nadzieję, apetyt i środki na promocję kampanii.
Artur Kawa – nie do końca zorientowany mieszkaniec okolicznych lasów z radością i satysfakcją stłumi każdy przejaw kreatywności.
Monika Banach – konsekwentnie przy projekcie się nie udziela, ale, mimo wyraźnych próśb, nie ma zamiaru opuścić grupy.
Oczywiście Grupa Twórcza w wyniku wielkiej kłótni na spotkaniu założycielskim przestała istnieć, a jej członkowie spotykają się od tego czasu wyłącznie w sądach.

jez-jerzy

Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie wyłącznie za zgodą wydawcy. 5 grudnia 2014