Popołudniowe Espresso: Książka, którą prezydent Emmanuel Macron ofiarował papieżowi Franciszkowi, nie jest polską stratą wojenną
Popołudniowe Espresso

Popołudniowe Espresso

Książka, którą prezydent Emmanuel Macron ofiarował papieżowi Franciszkowi, nie jest polską stratą wojenną

Jest środa, 26. października, a to jest Popołudniowe Espresso. Zapraszamy Państwa na łyk informacyjnego espresso – esencję mijającego dnia i inspirację na pozostałą jego część. Wyłącznie to, co najważniejsze Dzień w skrócieWiadomości, które będą miały konsekwencje Książka, którą prezydent Emmanuel Macron ofiarował papieżowi Franciszkowi, nie jest polską stratą wojenną Podczas poniedziałkowej audiencji prezydent Francji Emmanuel Macron podarował papieżowi Franciszkowi książkę „Projet de Paix Perepetuelle” z pieczątką „Czytelnia Akademicka we Lwowie”. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński przekazał, że książka nie…

James RAWLES: Jak przeżyć pandemię i inne końce świata?
James RAWLES

James RAWLES

Jak przeżyć pandemię i inne końce świata?

Współczesny transport lotniczy rozprzestrzenił wirusa do więcej niż 180 krajów zaledwie w kilka tygodni po pojawieniu się choroby w chińskim Wuhanie. Dla porównania: epidemia czarnej śmierci (dżumy) w XIV wieku potrzebowała 10 lat, by rozprzestrzenić się po całym świecie. W 1918 r. grypa hiszpanka rozniosła się po świecie w ciągu roku. W przypadku COVID-19 było to zaledwie kilka tygodni. W XXI wieku wszyscy jesteśmy sąsiadami mieszkającymi drzwi w drzwi.

Antoni LIBERA: Maski demokracji liberalnej i buntownicy epoki neobarbarzyństwa
Antoni LIBERA

Antoni LIBERA

Maski demokracji liberalnej i buntownicy epoki neobarbarzyństwa

Odwrócone znaczenia pojęć, wszczynanie nieustannych seansów nienawiści w imię miłości i braterstwa, przyzwolenie na falsyfikat i kicz, a zwłaszcza na kłamstwo, insynuację i fałszywe świadectwo, niesamowity awans nieuctwa, pospolitości i chamstwa, wreszcie piramidalna hipokryzja – oto co charakteryzuje naszą współczesną kulturę.

Grzegorz GORTAT: Cenzura. Co wolno, a czego nie wolno na YouTube?
Grzegorz GORTAT

Grzegorz GORTAT

Cenzura. Co wolno, a czego nie wolno na YouTube?

Najprościej byłoby rzecz całą spłycić i uznać, że mój przypadek jest odosobniony. Skoro jednak liczne przykłady dowodzą, że tak nie jest, należy wprost zapytać: czy YouTube wszedł w buty cenzora Historii?

Jan ŚLIWA: Thilo Sarrazin. Wrogie przejęcie przez islam?
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Thilo Sarrazin. Wrogie przejęcie przez islam?

Tytuł najnowszej książki Thilo Sarrazina „Wrogie przejęcie: jak islam hamuje postęp i zagraża społeczeństwu” budzi mocne emocje, jednak autor, jako Niemiec, do tego ekonomista, dostarcza solidnej analizy, popartej faktami.

Przemysław PREKIEL: Ludwik Cohn. Od PPS do KOR
Przemysław PREKIEL

Przemysław PREKIEL

Ludwik Cohn. Od PPS do KOR

Dla tego pokolenia było to niezmiernie ważne doświadczenie. Cohn miał wówczas 76 lat, z kolei Edward Lipiński był już 90-latkiem. Widok ludzi w podeszłym wieku, którzy agitują przed kościołem, był z pewnością czymś nowym dla władzy. Wymagało to odwagi cywilnej od tych ludzi i było czymś symbolicznym. Bezpieka odnotowała wielu działaczy Komitetu: Blumsztajna, Chojeckiego, Doroszewską, Dorna, Kowalską, Kuronia z synem, Lityńskiego, Macierewicza, Michnika, Naimskiego, Ostrowskiego, Romaszewskiego, Toruńczyka i Wujca – fragment najnowszej książki Przemysława PREKLA o Ludwiku Cohnie.

Natasza SOCHA: Pokój kołysanek
Natasza SOCHA

Natasza SOCHA

Pokój kołysanek

Ta historia ma swoje korzenie w  rzeczywistości. Wszystko zaczęło się w dwa tysiące piątym roku, kiedy David Deutchman, emerytowany nauczyciel, rozpoczął rehabilitację w  jednym ze szpitali w Atlancie – fragment najnowszej książki Nataszy SOCHY.

Grzegorz GORTAT: Mur
Grzegorz GORTAT

Grzegorz GORTAT

Mur

Fragment najnowszej książki Grzegorza Gortata. Czytelnik może się tu poczuć niczym w krainie zmyślnej komputerowej gry, w wyrafinowanej antyutopii lub też przeżyć déja vu, wspominając czasy peerelowskiego socjalizmu, a zwłaszcza jego naczelną, choć nieobecną w praktyce zasadę, że człowiek jest najważniejszy.

Dan NORRIS: Kreatywność i nienawiść. Twórz jak ludzie sukcesu!
Dan NORRIS

Dan NORRIS

Kreatywność i nienawiść.
Twórz jak ludzie sukcesu!

Każdy z nas jest twórcą. Jeśli tworzysz cokolwiek, jesteś kreatywny. Jeśli nie tworzysz niczego, coś Cię blokuje. Czy pamiętasz, jak w dzieciństwie spędzałeś godziny na rysowaniu, wymyślaniu nowych rzeczy lub budowaniu fortec? Większość z nas zawsze chciała coś stworzyć, ale często o tym pragnieniu zapominała na etapie dorastania.

Dorota MIRSKA-KRÓLIKOWSKA: Medyczna marihuana ratująca życie
Dorota MIRSKA-KRÓLIKOWSKA

Dorota MIRSKA-KRÓLIKOWSKA

Medyczna marihuana ratująca życie

Marek Bachański, pediatra, neurolog dziecięcy, jako jedyny w Polsce zaczął stosować preparaty z konopi w terapii dzieci z padaczkami opornymi na leki. Mówi dlaczego walczy o zalegalizowanie medycznej marihuany. Rodzice ciężko chorych dzieci opowiadają swoje historie. Dla nich jest bohaterem.

Łukasz ORBITOWSKI: Inna dusza
Łukasz ORBITOWSKI

Łukasz ORBITOWSKI

Inna dusza

Fragment najnowszej powieści Łukasza Orbitowskiego „Inna dusza”, wyd. Od deski do deski. Książka nominowana do Nagrody Literackiej Nike.

Roland MASZKA: Czy gimnazjum załamało czytanie?
Roland MASZKA

Roland MASZKA

Czy gimnazjum załamało czytanie?

Po co komu starocie? Ileż można o tym mówić? Czytało się – bo się musiało! Nie czytało się wcale! Po co komu Kordian? Było się sumiennym i czytało wszystko – i co z tego? Może było to ciekawe – ale kto potrafił tym zainteresować?! Trzeba wprowadzać lektury bardziej odpowiadające oczekiwaniom dzieci? Cały czas te same teksty od lat – a świat się zmienia…

Thierry CROUZET: Manifest Autora
Thierry CROUZET

Thierry CROUZET

Manifest Autora

Eksperymentujemy, próbujemy i mylimy się. Wiemy, że w osamotnieniu nic nie zrobimy, że potrzebujemy społeczności, ludzi, którzy byli przed nami, na których się opieramy i którym jesteśmy nieustannie wdzięczni. Nie uważamy się za jedynych autorów naszych dzieł i chętnie oddajemy je na własność publiczności.

Marek KACPRZAK: "Biblioteka Umberta Eco"
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

"Biblioteka Umberta Eco"

Każde zdanie, każde słowo, które napotkał, rodziło w jego umyśle setki pytań o sens, znaczenie i pochodzenie. Łączył je i eksperymentował, jednocześnie dochodząc, a właściwie próbując dochodzić do prawdy. Poznał sposób myślenia filozofów, przywódców, literatów, ale też języki i kultury. Właśnie to, jak traktował słowo, jak je rozumiał, a wręcz wielbił, czyniło go tym, kim był.