James RAWLES: Jak przeżyć pandemię i inne końce świata?
James RAWLES

James RAWLES

Jak przeżyć pandemię i inne końce świata?

Współczesny transport lotniczy rozprzestrzenił wirusa do więcej niż 180 krajów zaledwie w kilka tygodni po pojawieniu się choroby w chińskim Wuhanie. Dla porównania: epidemia czarnej śmierci (dżumy) w XIV wieku potrzebowała 10 lat, by rozprzestrzenić się po całym świecie. W 1918 r. grypa hiszpanka rozniosła się po świecie w ciągu roku. W przypadku COVID-19 było to zaledwie kilka tygodni. W XXI wieku wszyscy jesteśmy sąsiadami mieszkającymi drzwi w drzwi.

Antoni LIBERA: Maski demokracji liberalnej i buntownicy epoki neobarbarzyństwa
Antoni LIBERA

Antoni LIBERA

Maski demokracji liberalnej i buntownicy epoki neobarbarzyństwa

Odwrócone znaczenia pojęć, wszczynanie nieustannych seansów nienawiści w imię miłości i braterstwa, przyzwolenie na falsyfikat i kicz, a zwłaszcza na kłamstwo, insynuację i fałszywe świadectwo, niesamowity awans nieuctwa, pospolitości i chamstwa, wreszcie piramidalna hipokryzja – oto co charakteryzuje naszą współczesną kulturę.

Grzegorz GORTAT: Cenzura. Co wolno, a czego nie wolno na YouTube?
Grzegorz GORTAT

Grzegorz GORTAT

Cenzura. Co wolno, a czego nie wolno na YouTube?

Najprościej byłoby rzecz całą spłycić i uznać, że mój przypadek jest odosobniony. Skoro jednak liczne przykłady dowodzą, że tak nie jest, należy wprost zapytać: czy YouTube wszedł w buty cenzora Historii?

Jan ŚLIWA: Thilo Sarrazin. Wrogie przejęcie przez islam?
Jan ŚLIWA

Jan ŚLIWA

Thilo Sarrazin. Wrogie przejęcie przez islam?

Tytuł najnowszej książki Thilo Sarrazina “Wrogie przejęcie: jak islam hamuje postęp i zagraża społeczeństwu” budzi mocne emocje, jednak autor, jako Niemiec, do tego ekonomista, dostarcza solidnej analizy, popartej faktami.

Przemysław PREKIEL: Ludwik Cohn. Od PPS do KOR
Przemysław PREKIEL

Przemysław PREKIEL

Ludwik Cohn. Od PPS do KOR

Dla tego pokolenia było to niezmiernie ważne doświadczenie. Cohn miał wówczas 76 lat, z kolei Edward Lipiński był już 90-latkiem. Widok ludzi w podeszłym wieku, którzy agitują przed kościołem, był z pewnością czymś nowym dla władzy. Wymagało to odwagi cywilnej od tych ludzi i było czymś symbolicznym. Bezpieka odnotowała wielu działaczy Komitetu: Blumsztajna, Chojeckiego, Doroszewską, Dorna, Kowalską, Kuronia z synem, Lityńskiego, Macierewicza, Michnika, Naimskiego, Ostrowskiego, Romaszewskiego, Toruńczyka i Wujca – fragment najnowszej książki Przemysława PREKLA o Ludwiku Cohnie.

Natasza SOCHA: Pokój kołysanek
Natasza SOCHA

Natasza SOCHA

Pokój kołysanek

Ta historia ma swoje korzenie w  rzeczywistości. Wszystko zaczęło się w dwa tysiące piątym roku, kiedy David Deutchman, emerytowany nauczyciel, rozpoczął rehabilitację w  jednym ze szpitali w Atlancie – fragment najnowszej książki Nataszy SOCHY.

Grzegorz GORTAT: Mur
Grzegorz GORTAT

Grzegorz GORTAT

Mur

Fragment najnowszej książki Grzegorza Gortata. Czytelnik może się tu poczuć niczym w krainie zmyślnej komputerowej gry, w wyrafinowanej antyutopii lub też przeżyć déja vu, wspominając czasy peerelowskiego socjalizmu, a zwłaszcza jego naczelną, choć nieobecną w praktyce zasadę, że człowiek jest najważniejszy.

Dan NORRIS: Kreatywność i nienawiść. Twórz jak ludzie sukcesu!
Dan NORRIS

Dan NORRIS

Kreatywność i nienawiść.
Twórz jak ludzie sukcesu!

Każdy z nas jest twórcą. Jeśli tworzysz cokolwiek, jesteś kreatywny. Jeśli nie tworzysz niczego, coś Cię blokuje. Czy pamiętasz, jak w dzieciństwie spędzałeś godziny na rysowaniu, wymyślaniu nowych rzeczy lub budowaniu fortec? Większość z nas zawsze chciała coś stworzyć, ale często o tym pragnieniu zapominała na etapie dorastania.

Dorota MIRSKA-KRÓLIKOWSKA: Medyczna marihuana ratująca życie
Dorota MIRSKA-KRÓLIKOWSKA

Dorota MIRSKA-KRÓLIKOWSKA

Medyczna marihuana ratująca życie

Marek Bachański, pediatra, neurolog dziecięcy, jako jedyny w Polsce zaczął stosować preparaty z konopi w terapii dzieci z padaczkami opornymi na leki. Mówi dlaczego walczy o zalegalizowanie medycznej marihuany. Rodzice ciężko chorych dzieci opowiadają swoje historie. Dla nich jest bohaterem.

Łukasz ORBITOWSKI: Inna dusza
Łukasz ORBITOWSKI

Łukasz ORBITOWSKI

Inna dusza

Fragment najnowszej powieści Łukasza Orbitowskiego “Inna dusza”, wyd. Od deski do deski. Książka nominowana do Nagrody Literackiej Nike.

Roland MASZKA: Czy gimnazjum załamało czytanie?
Roland MASZKA

Roland MASZKA

Czy gimnazjum załamało czytanie?

Po co komu starocie? Ileż można o tym mówić? Czytało się – bo się musiało! Nie czytało się wcale! Po co komu Kordian? Było się sumiennym i czytało wszystko – i co z tego? Może było to ciekawe – ale kto potrafił tym zainteresować?! Trzeba wprowadzać lektury bardziej odpowiadające oczekiwaniom dzieci? Cały czas te same teksty od lat – a świat się zmienia…

Thierry CROUZET: Manifest Autora
Thierry CROUZET

Thierry CROUZET

Manifest Autora

Eksperymentujemy, próbujemy i mylimy się. Wiemy, że w osamotnieniu nic nie zrobimy, że potrzebujemy społeczności, ludzi, którzy byli przed nami, na których się opieramy i którym jesteśmy nieustannie wdzięczni. Nie uważamy się za jedynych autorów naszych dzieł i chętnie oddajemy je na własność publiczności.

Marek KACPRZAK: "Biblioteka Umberta Eco"
Marek KACPRZAK

Marek KACPRZAK

"Biblioteka Umberta Eco"

Każde zdanie, każde słowo, które napotkał, rodziło w jego umyśle setki pytań o sens, znaczenie i pochodzenie. Łączył je i eksperymentował, jednocześnie dochodząc, a właściwie próbując dochodzić do prawdy. Poznał sposób myślenia filozofów, przywódców, literatów, ale też języki i kultury. Właśnie to, jak traktował słowo, jak je rozumiał, a wręcz wielbił, czyniło go tym, kim był.