Paulina MATYSIAK: "Pocztówki z historią (4): Szekspir"

TSF Jazz Radio

Pocztówki z historią (4)

Paulina MATYSIAK

Filolożka i filozofka. Członkini zarządu krajowego Partii Razem.

zobacz inne teksty autora

O Szekspirze słyszał chyba każdy, a jeśli nawet ktoś nie wie kim był ten najwybitniejszy angielski dramatopisarz, to z pewnością zna kilka cytatów z jego dzieł, które na stałe weszły do naszego języka (o angielskim nawet nie wspominam, podobno Szekspir wprowadził około 600 słów do języka angielskiego!). Ba, niektóre doczekały się swoich memów i parafraz.

SzekspirBadacze wciąż spierają się o autorstwo tekstów przypisywanych Szekspirowi (najczęstszymi kandydatami są Christopher Marlowe, Edward de Vere oraz Francis Bacon), próbują także ustalić chronologię dzieł.

Geniusz Szekspira – w końcu jego sztuki wystawiane są od ponad czterystu lat – objawiał się na różne sposoby. Przede wszystkim Szekspir to mistrz opowieści, który w kunsztowny sposób konstruuje swoje fabuły. Umiejętnie wplata w tekst sztuki poezję czy humor. Świetnie potrafi odnaleźć się w tragicznym repertuarze, bardziej kojarzymy angielskiego dramaturga jako autora Romea i Julii, Hamleta czy Makbeta, niż przyjemniejszych Jak wam się podoba czy Sen nocy letniej (w tej kwestii wiele zależy od autorów list lektur i nauczycieli; sama zresztą pamiętam swoje studia polonistyczne – wśród lektur obowiązujących do egzaminu z literatury angielskiej prócz wspomnianych trzech dramatów Szekspira znaleźć można było tylko jego Sonety oraz Burzę).

Szekspir osiągnął mistrzostwo w przedstawianiu ułudy świata; ten motyw, obsesyjnie przewijający się w jego twórczości, sceny jako odbicia świata, pojawia się w wielu jego sztukach – Jak wam się podoba padają słowa: Świat jest teatrem, aktorami ludzie,/ Którzy kolejno wchodzą i znikają. Szekspir próbuje odnaleźć wśród pozorów rzeczywistość, także moralną – prawda to nic innego przecież jak prawość.

Tajemnica sukcesu Szekspira tkwi w uniwersalności jego dzieł. Te sztuki są wciąż aktualne, można w nich znaleźć odbicie współczesnych problemów, z którymi ludzie od zawsze się borykali. Miłość, władza, zazdrość, szaleństwo. Jak pisze Hazlitt, Szekspir: „Nie tylko ma moc nieograniczoną wywoływania z nas śmiechu i łez, nie dość, że panuje nad wszelkimi środkami pomocniczymi w przedstawianiu namiętności, nad dowcipem, nad myślą i doświadczeniem, rozrządza także całym obszarem wyobraźni twórczej, obudzającej trwogę i wesołość, równie trafnie widzi świat idealny jak rzeczywisty, a ponad tym wszystkim góruje u niego prawda charakteru i natury, i duch ludzkości”.Szekspir2

Jak już wspominałam, badacze analizują najdrobniejsze informacje dotyczące życia prywatnego Szekspira, analizują i interpretują jego dzieła… Zamiast jednak zastanawiać się na jego orientacją seksualną, czy faktycznym autorstwem jego sztuk, po prostu… sięgnijmy po którąś z nich. Tak naprawdę nie ma znaczenia kto je napisał, ale znaczenie ma jakość tekstu, styl, dobra historia. Proponuję zacząć swoją przygodę z Szekspirem od Wesołych kumoszek z Windsoru.

Pocztówki otrzymałam od Tony’ego.

Paulina Matysiak

Pierwszy raz na Wszystko Co Najważniejsze?

Aby nie ominąć istotnych tekstów, raz w tygodniu w niedzielę rano wysyłamy newsletter. Zapraszamy do zapisania się:

Magazyn idei "Wszystko Co Najważniejsze" oczekuje na Państwa w EMPIKach w całym kraju, w Księgarni Polskiej w Paryżu na Saint-Germain, naprawdę dobrych księgarniach w Polsce i ośrodkach polonijnych, a także w miejscach najważniejszych debat, dyskusji, kongresów i miejscach wykuwania idei.

Aktualne oraz wcześniejsze wydania dostępne są także wysyłkowo.

zamawiam